Elfen Lied Konusu ve Anime İncelemesi

Merhabalar, bu gün sizlerle birlikte sevimli oldukları kadar tehlikeli olan kızların hikayesini inceleyeceğiz; Elfen Lied Konusu ve Anime İncelemesi

Elfen Lied Konusu

İnsan evriminin son örneği olarak kabul edilen oldukça tehlikeli ırk Diclonius’lar normal insanlara zarar vermemeleri için doğumlarıyla birlikte yakalanıp yüksek güvenlikli bir adadaki laboratuvarlarda saklanıyor ve üzerlerinde deney yapılıyor. Fakat bir gün laboratuvarda yaşanan bir kaza sonucu Lucy adındaki bir diclonius birçok insana zarar vererek kaçmayı başarıyor. Fakat bu sırada başından darbe aldığı için hafızasını kaybetmiş bir şekilde kıyıya vuruyor. Onu bulan iki kuzen ve diclonius’un oldukça kan içerikli hikayesini görüyoruz animede.

Animenin voice kadrosunu pek başarılı bulmasam da Yuki Matsuoka, Chihiro Suzuki, Mamiko Noto gibi Clannad ve Bleach’ten bildiğimiz kaliteli isimler de mevcut.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Anime İncelemesi

Animeyle ilgili söyleyeceğim ilk şey openingi, benim için en başarılı openingler arasından gelmekle birlikte kesinlikle diğer anime openingleriyle yarıştırılamayacak kadar yırtıcı ve aynı zamanda büyüleyici bir havası var. Hemen şu an makaleyi okumayı durdurun ve arkadan Lilium isimli openingi açıp öyle devam edin. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Elfen Lied anime

Elfen Lied için kesin olan en büyük şey asla sıradan bir anime değil, masum veya mutlu giden bir hikayesi yok. Tamam laboratuvadan kaçtı, hafızasını kaybetti hiçbir şey de hatırlamıyor, en kötü ne olabilir ki?

Yüksek oranda telekinetiklik ve vector adı verilen türlü güçlere sahip olan Diclonius ırkının dünyanın sonunu getirileceğine inanılıyor. Bu ırkın en önemli özelliği pembe tonlarındaki saçları ve boynuzları. Yani Lucy hiçbir şey hatırlamasa da geçmişi peşinden gelmeye devam ediyor.

Sıkıcı bir anime değil, aksine 13 bölüm tek günde bile sıkılmadan izleyebilirsiniz. Nana göre karanlık auraları olan animeler arasında ilk beşe rahatlıkla girebilecek bir anime. 2004 yapımı olması nedeniyle görüntü ve sesler biraz rahatsız edici olabilir. Fakat çizimleri dönemine göre harikulade. Yine insanların oldukça fazla öldüğü, kolların bacakların kopmakla kalmayıp parçalandığı bu animede aslında eleştirecek çok fazla şey var, ucundan başlayalım.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Elfen Lied

Bir kere animede her türlü insanın ilgisi çekmeye çalışılmış öyle ki en büyük klişeleri bir araya getirmişler, çok alakasız yerlerde karşınıza çıplaklık, kan, vahşet, pedofili unsuru ve ensest çıkıyor. Tabii Pedofili ve ensest için animelerin ve japon yapımı çoğu şeyin tuzu biberi diyebiliriz artık, uzun süreli anime takipçisi olarak artık pek şaşırmıyorum.

Bunca şeyi harmanlayıp büyük bir izleyici kitlesi toplayan yapımcıların da beklediği gibi anime çıktığı yıl anidbdeki neredeyse bütün ödülleri toplayıp o zamana ilk beşte bulunan Full Metal Alchemist ‘i geride bırakmıştı. Burada bana sorarsanız, başarılı bir anime olduğunu kabul ediyorum fakat FMA’yı geçecek kadar değildi.

Full Metal Alchemist Konusu ve Anime İncelemesi için Buraya Tıklayın.

Kendi döneminde biraz şişirilmiş de olsa günümüzdeki izleyici kitlesinin, ki bana göre yaşları biraz küçük, pek sevdiği bir seri değil. Zaten çocuklara göre bir anime de değil. Mantıksal açıdan zayıf, hikaye olarak yetersiz gelse de anime özellikle dramatize ve ağlatma üzerine kurulmuş. Ve bana kalırsa bunca ödülü de hikayede yarattıkları duygu sömürüsü sayesinde aldılar.

Felsefik ve distopik bir dünyada geçen bu anime sizi belki iki kere güldürebilir. Ama genel olarak karanlık ve hüzünlü bir havaya sahip diyebiliriz. Ve bu Elfen Lied’ı dalında benzersiz kılan şey, ama bu dal korku değil. Klasik korku unsurları içerse de Elfen Lied bir gerilim animesi demek daha doğru olur.

Alt anlamını soracak olursanız, anime dünyaya yeni yeni ayak basan bir türü değil. Kendinden daha düşük normal insanlar tarafından duyulan korku nedeniyle ırkçılığa uğrayan ve bunun getirdiği acı ve vahşeti olabilecek en hüzünlü yolla anlatmaktadır.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Kimler İzlemeli?

Kısacası trajedi, hüzün, fantastik korku ve acının bol olduğu, her türlü gerici ve tek gecede izlenildiğinde sarsıntı yaratacak. Bu animeyi 17 yaşından büyüklere tavsiye edebilirim. Çocuklar için hem görseller açısından uygun değil hem de izleyip algıladıkları kadar basit bir hikayesi yok.

İncelememizi bitirirken keza benim de dokuz yıl kadar önce izlediğim animeyle ilgili küçük bir bilgi, Elfen Lied ismi Eduard Mörike’nin utanç üzerine yazılan aynı isimli şiirinden gelir ve animeyle de güzel bir ilişkisi vardır şiirin. Türkçesini bulabileceğinizi sanmam. Fakat ingilizcesine mutlaka bir bakın, şimdiden iyi seyirler ve iyi okumalar…

Vante

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir