Mısır Mitolojisi – Antik Mısır’da Kediler Neden Önemlidir

Mısır Mitolojisi : Antik Mısır’da Kediler Neden Önemlidir – Kediler ve Antik Mısır

İnsanların kedilerle olan ilişkisi çok eskilere dayansa da, kedi ve insan ilişkileri her dönem farklı bir bağlamda ilerledi. Ama biz bugün kedilerin kutsal sayıldığı, onlara saygı duyulan ve hatta kedilerin tanrıça olduğu bir dünyaya uzanacağız: Antik Mısır .

Mısır Mitolojisi

Antik Mısır'da Kediler Neden Önemlidir
Hiyeroglifte Bir Kedi

Her şeyden önde Antik Mısırlıların kedileri bu kadar sevmesinin altında önemli bir mit yatıyor. Ve kedilerin önemi ile ilgili soruların cevabını veriyor. Mitte diyor ki:

Bir gün Tanrı Ra insanlığa öfkelenir ve onlara bir ceza vermek ister. Bunun üzerine aslan başlı kızını, Tanrıça Sekhmet’i, insanlığın arasına gönderdi. Sekhmet insanlardan intikam alsa da Tanrı Ra yanıldığını anladı. Çünkü Tanrıça Sekhmet insanlığın neslini bitirmek için vahşi bir şekilde intikam almıştı. Ra çocuğunu sakinleştirmeye çalıştı. Kan isteyen vahşi Sekhmet’i kan yerine uyutucu kırmızı bira ile sakinleştirdi. Ve nihayet Sekhmet kıvrılıp uyudu. Vahşi bir aslandan barışçıl bir kediye dönüştü.

Tanrıça Sekhmet Mısır Mitolojisi
Tanrıça Sekhmet

Böylelikle Sekhmet savaş ve yıkım tanrıçası olmuş, Tanrıça Bastet ise sevimli yaratıklar olan kedileri simgeleyen tanrıça oldu. Bastet önceleri doğurganlık ve cinsellik tanrıçasıyken daha sonra ölüleri koruma, şifa verme, dans, ay, müzik ve annelik tanrıçası da olmuştur.

Tanrı Ra

Bastet Kimdir

Tanrıça Bastet’i biraz daha yakından tanımak gerekirse; dünyaya geldiği andan itibaren koruyucu olmuştur. Oldukça vahşi ve heybetli görüntüsü olsa da kadınlarla bağdaştırıldığı kıvrımlıahip olarak tasvir edilmiştir.

Kediler ve Antik Mısır
Yazıtlarda Tanrıça Bastet

İsminin anlamı ise yiyerek yok etmektir. Bu Tanrıça Bastet’e yüklenen tüm özellikleri de açıklayan bir anlamken, görevleri arasında firavunu korumak ve savunmak da yer alıyor. Ayrıca Bastet baş tanrıçalardan olup, Ra’nın kızıdır ve Ra’nın gözlerinden birisidir.

Antik Mısır’da Kediler Neden Önemlidir

Mitten yola çıkarak Antik Mısır’da kedilerin kutsal ve saygıdeğer olması, bu insanların kedilere hayran olmasının en temel nedeni mit yani din etkisiydi. Bunun yanı sıra miti destekler şekilde, kediler insanlara sosyal yaşamda çok yardımcı oluyorlardı. Tarlalarını ve evlerini haşerat ve farelerden koruyorlardı.

Aynı zamanda yarı tanrı olarak insanları dini olarak da iyi etkilediğine inanılan bir inanış vardı: Kedi evde her miyavladığında tanrı ve tanrıçalar o evi hediyelerle donatıyorlardı. Kedilerin gösterdikleri bu hünerlere, onların gizemli kişiliklerine ve güzelliklerine duyulan hayranlık ve saygı insanlarla aralarındaki iletişimin ilerlemesine neden oluyordu.

Öyle ki insanlar, ölümden sonraki yaşamda kedilerle beraber olmak için kedileri mumyalamaya başlamışlardı. Ve kedi mezarları kurmaya başlamışlardı. Aynı zamanda bu dönemde küçük kedi heykelciklerine muska ya da dua konulması bugün hala Antik Mısır’la ilgili önemli gelişmeler arasında yer alıyor.

Mısır Mitolojisi

Kedi Heykelciğin İçinde Dua

Günümüzde, en azından bizim toplumumuzda, kediler tanrıça değiller belki ama hala gizemli kişilikleri, hünerleri, özellikle depresyona iyi gelen şifacı özellikleri ve güzellikleriyle bizi etkileri altına almayı başarıyorlar.

Ayrıca mitten çıkan bir diğer cevap da kediler ve kadınların yüzyıllardır nasıl ve neden özdeşleştiğidir <3. Sonuç olarak; biz de kapımızın önüne bir kap su ve mama bırakalım ki hem onlara hem de varlıklarına bir teşekkür sunalım. Hem kim bilir belki de Tanrıça Bastet tarafından kutsanırız :D.

Elifçe

Daha fazla Mitoloji yayını için buraya tıklayın.

3 thoughts on “Mısır Mitolojisi – Antik Mısır’da Kediler Neden Önemlidir

 • 30/05/2021 tarihinde, saat 16:48
  Permalink

  Bilgi için sağolunnnn. Mısır her zaman ilgimi cekmistir. Daha cok bilgi isterim

 • 31/05/2021 tarihinde, saat 13:31
  Permalink

  İlk yazını tebrik ederim, eline sağlık

 • 01/06/2021 tarihinde, saat 15:14
  Permalink

  İlginç bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Daha önce kedilerin Mısır için bu kadar önemli olduğunu bilmiyordu okuduklarım beni gerçekten çok şaşırttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.