Doğadan Cildimize: Ayva Çekirdeği Jeli Yapımı ve Faydaları

Doğanın Bir Mucizesi: Ayva Çekirdeği Jeli 

Meyveyi yedikten sonra kabuğunu çöpe atmama gibi bir huyum var, bu huyum annemi bir hayli sinirlendirse de bundan vazgeçemiyorum. Özellikle elma ve mandalinayı yedikten sonra asla kabuğunu çöpe atmıyorum, öncesinde onu bir güzel elime orama burama sürüp ondan sonra çöpe atıyorum.

Bu diğer bütün meyveler için de geçerli.

Birçok meyve kabuğu ve çekirdeğinin içinde cildimize iyi gelecek vitaminler mevcut, bu vitaminlerden yalnızca organlarımız yararlanmamalı diye düşünüyorum. Bence doğru düşünüyorum ama bu kabuklardan yararlanmam annemin beni ‘çöpçü’ diye adlandırmasına neden oluyor 😀

Doğaya olan merakım, doğala olan bağımlılığım yüzünden atmadığım elma+nar+portakal vb. meyvelerin kabukları, çekirdekleri, posaları, püskülleri ve daha birçok şeyleri biriktirmek için buz dolabının belli bir kısmını işgal ediyorum. Sonuç olarak da haliyle annemi çokça sinirlendiriyorum.

Sinirlenmekte kesinlikle haksız değil, ben benim çocuğum olsam bende bana sinirlenirdim.

Neyse neyse neyse yine giriş cümlesini çok uzun tuttum. Gelin size jeli nasıl keşfettiğimi anlatayım:

Ayva Çekirdeği Jeli 

Yıl 2016.

Aylardan sonbahar.

Yaş 19.

Yer farklı bir şehir.

Yurt Kyk.

Ayva aşkımın başladığı ve doğala oran merakımın zirveye tırmandığı bir dönemdi. Bulunduğum şehir ayva üretiminde çok çok ileri olduğundan dolayı, yemekhanede her gün ayva çıkıyor ve her seferinde ikişer tane ayva alıp dolabımda biriktiriyordum.

Bir gün kızlarla meyve saati yaparken meyve çöplerinin dahi atılmayıp farklı alanlarda kullanıldığı, doğada çöp denen bir şeyin olmadığı hakkında konuşurken; bir arkadaşımın pastacı olan ablasının ürettiği pastalara parlaklık vermek için ayva çekirdeği ni kullandığını söylemesi ile o gecem tamamen ayva çekirdeği üzerine yaptığım araştırmalarla geçmiş, şok üzerine şok yaşamıştım.

Ayvayı bir güzel yiyip, çöp diye attığımız o çekirdekler meğerse birer vitamin yuvasıymış; cilt, sarkıklık, selülit, saç yağlanmaları nı ciddi oranda tedavi etmesinin yanı sıra .yoğurt üretiminde dahi kullanılıyormuş.

Hadi bunu da geçtim birkaç yabancı makaleden anladığım kadarıyla, Avrupa ülkelerinde bu çekirdekler psikolojik birkaç rahatsızlığın tedavisinde de rol oynuyormuş.

Ne yazık ki araştırmalarımdan anladığım kadarıyla Türkiye de bu çekirdekler üzerine doğru düzgün  ne bir araştırma yapılmış ne de bu yabancı araştırmaların çevirisi yapılmış. Açıkçası bu durum beni bir hayli üzdü, zira ülkemizde hem üretimi hem de tüketimi fazla olan bir meyveden bahsediyoruz ki Dünya da ayva üretiminde de ilk sırada yer alıyoruz.

Bu meyve ile olan bağımız reçel ve tatlının üzerine geçmeli diye düşünüyorum.

Her neyse bu şekilde bu çekirdekler ile tanışmış, yüzyıllardır kullanılan bu ayva çekirdeği jeli nden haberdar olmuştum. Ayrıca bununla ilgili türlü türlü tarifler denemiş, bir kısmında başarılı olup uzunca süre kullanmıştım.

Elde ettiğim çeşitli tariflerimden bahsetmeden önce bugün size saf bir şekilde ayva çekirdeği jeli nasıl hazırlanılır ı anlatacağım. İleri ki günlerde ise bir seri halinde bu çekirdekler ile ilgili olan tariflerimi bir bir yayınlayacağım.

Tarife geçmeden önce bu ayva çekirdeklerinin yararlarından bahsetmek istiyorum;

 

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

ayva çekirdeği

  • Ayva çekirdeğinin içerisinde tıpkı ayva gibi A, B ve C vitaminleri bulunmakta.

Ayva çekirdeği çerisinde bulunan C vitamini sayesinde iltihabı  kontrol altına alma gibi bir özelliği bulunmakta. Bu da cilt lekelerinin giderilmesinde ve sivilce önlemede etkin rol oynadığı anlamına geliyor.

Sağlıklı bir cildin olmazsa olmazı A vitaminidir ki bunu özellikle Roacutane tedavisi gören okuyucularım çok iyi anlamışlardır. A vitamini ciltte oluşan pullaşmayı giderip, cildin nem miktarını dengeler, cilt dokusunu yumuşatır, cildi gençleştirir, kırışık oluşumunun önüne geçer.

Ayrıca gözenekleri ufaltıp ciltte yer alan siyah noktalarla da savaştığı biliniyor. Ayva çekirdeği jeli nin 1 Haftalık düzenli kullanımdan sonra gözeneklerinizin ufaldığını fark edeceksiniz.

İçerisinde bulunan B vitamini sayesinde ise cilde pürüzsüz, canlı, parlak bir görünüm veriyor.

  • Doğum sonrası sarkma, selülit gibi problemleri ciddi oranda azaltmakta.

Selülit için bu çekirdeklerle hazırlamış olduğum farklı bir tarifim olacak ancak o güne kadar bu jeli sade bir şekilde kullansanız dahi olumlu sonuç elde edebilirsiniz.

  • Göz altı morluklarının önüne geçiyor.

Göz altına sürülebilir olmasından dolayı göz altı torbalarının önüne geçip, morluklarla ciddi oranda savaşıyor.

Yüzlerce faydası var ancak ben yazımı uzatmak istemediğimden dolayı yalnızca işimize yarayacak olan yararlarını saydım.

Ve evet gördüğünüz gibi doğada yetişen hiçbir bitkiden çöp çıkmıyor, doğada yetişip ardından çöp olan tek varlık insanlar olmalı.

Neyse neyse neyse lafı daha fazla uzatmadan ayva çekirdeği jeli tarifine geçeceğim;

Ayva Çekirdeği Jeli Nasıl Yapılır

Ayva Çekirdeği Jeli için Malzemeler;

  • Bir Ayvanın Çekirdekleri
  • 2 Yemek Kaşığı İçme Suyu ( Tercihen Gül Suyu)
  • İsteğe Bağlı Hindistan Cevizi Yağı

Ayva Çekirdeği Jeli Yapılışı;

Yapılışında hiçbir şey yok aşırı aşırı aşırı kolay 3 dakikanızı dahi almıyor;

ayva çekirdeği jeli

Öncelikle bir ayvanın çekirdeklerini ufakça bir tabağın yada krem kutusunun içerisine alın.
(Bir ayvanın çekirdeği yaklaşık 7-8 adet oluyor.)

ayva çekirdeği jeli yapımı

İçerisine 2 yemek kaşığı temiz içme suyu ekleyin.

Cildimin gül suyuna karşı hassasiyeti bulunduğu için; ben gül suyu yerine saf su kullanıyorum. Ablam için bu tarifi gül suyuyla yapıyorum, kendisi gayet memnun. Siz dilediğinizi kullanabilirsiniz.

ayva

Suyunu eklediğiniz çekirdekleri ağzı açık bir şekilde buz dolabına atın, 24 saat bu şekilde jellenmesini bekleyin.

ayva çekirdeği jel

24 Saatin sonunda karışımınızın jellendiğini fark edeceksiniz. Ne kadar süre beklerseniz, karşımınız o kadar güzel jellenecektir, 24 saat sadece alt sınır.

ayva faydaları

24 saatin sonunda elde ettiğiniz bu jeli tonik olarak saf bir şekilde kullanabilirsiniz. Yağlı bir cildim olduğundan dolayı bende bu şekilde saf kullanmayı tercih ediyorum.

Ancak kuru bir cilde sahipseniz yahut bu ayva jelini aynı zamanda ellerinizi nemlendirmekte de kullanmak istiyorsanız; karışımınız jel kıvamını aldıktan sonra, 3 damla hindistan cevizi yağı yada sarı kantaron yağı ekleyip, bu şekilde de kullanabilirsiniz.

Jelin kıvamından bahsetmem gerekirse Loreal Paris’in nem terapisi suyunun birebir aynısı gibi ayrıca piyasa da bulunan su bazlı kremleri de anımsatıyor.

Ayva Çekirdeği Jeli Kullanma Talimatı

  • Yüzünüzü 3’ü 1 Arada Doğal Yüz Temizleyici Jel im ile iyice temizleyip, arındırdıktan sonra temiz cildinize yedirerek uygulayın, uygulama esnasında cildinizin ferahlayıp nefes aldığını hissedeceksiniz.
  • Ayrıca anlık bir pürüzsüzlük sağladığı için makyaj öncesinde de kullanabilirsiniz.
  • İçerisine Hindistan cevizi yağı damlatıp gece kremi olarak da kullanabilirsiniz.
  • Buzdolabında saklamanızı öneririm, kapağı kapalı bir şekilde 2 haftaya yakın saklayabilirsiniz. Bozulduğunda zaten koku yapacaktır.

 

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, elimden geldiğince size faydalı olmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı ve varsa sorularınızı bekliyorum.

Sağlıcakla Kalın!

-Jaze

 

Jaze’ye ait diğer Yayınlar için tıktık.

Diğer güzellik konusunda ki yayınlar için tıktık.

 

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir