İskandinav Mitolojisi Yaratılış Miti – Mitolojik Tanrılar

İskandinav Mitolojisi Yaratılış Miti – Mitolojik Tanrılar

Toplam 3 yazıdan oluşacak olan İskandinav mitolojisi yazıma kozmogoniyle başlıyorum.

İskandinav Mitolojisi

Kozmogoni : Mitolojide yaratılış mitlerine verilen genel isim.

Kozmos Kökeni : Dünyada hiçbir şey henüz yokken sadece büyük bosluk Ginnungagap ve onun sonsuz uçurumları vardı. Bu kaos ateş elementinin yurdu olan Muspelheim ve buz elementinin yurdu Niflheim arasında yer almaktaydı.

Ginnungagap

İskandinav mitolojisinde 9 diyar yaratilmadan önce var olan büyük belirsiz boşluğa verilen isimdir.

Niflheim‘den gelen buzlar ve Muspelheim‘den sıçrayıp yükselen alevler Ginnungagap‘ta çarpıştılar. Bu çarpışmada eriyen buz damlalari yıkıcı devlerin atası Ymir’i meydana getirdi. Ymir hermafrodit olarak üremeye başladı. Uykusundayken koltuk altlarinin ve bacaklarının ter damlalarından çok daha fazla dev dünyaya gelmeye başladı.

Ginnungagapta buluşan ateş ve buz elementinin carpismalari devam ederken Audhumla adlı bir inek ortaya çıkar. Audhumla Ymir’i bir dev boyutuna gelene kadar sütüyle besler. Ve Ymir i beslerken kendisi beslenmek için buzdaki tuzları yalar. Audhumla tuzları yaladıkça tüm tanrı ve tanrıçaların başlangıcı, atası olan Buri ortaya çıkar.

Odin

Buri’nin oğlu Borr ile Ymir in kızı Besta evlenir. Ve bu evlilikten Tanrıların Tanrısı Odin ve Vili doğar.

İskandinav Mitolojisi Yaratılış Miti

Odin ve kardeşleri Ymir’i öldürür. Ve Ymir’in cesedinden dünyayı yaratmaya başlarlar.

Ymir’in kanından okyanusları, kafasından gökyüzünü, beyninden bulutları, saçlarından bitkileri, deri ve kasalarından ise toprağı yaratırlar. Dünyanın sağlam kalması içinse isimleri Nordi, Sudri, Austri ve Westri olan dört cuceyi dört yana yerlestirdiler.

İskandinav Mitolojisi

 

Bir süre sonra Tanrılar karanlıktan kurulmak için Mani (ay) ve Sol’u (güneş) yarattılar. Gökteki isimleri Sköll ve Hati olan iki kurt Mani ve Sol’u kovalamaya başlarlar. Böylece gündüz ve geceyi yarattılar.

Ve sonunda Tanrılar insanları yaratmaya karar verirler. İlk kadın ve erkeği Embla  ve Askr’ı iki ağacın gövdesinden yarattılar. Bu şekilde Midgard’da yaşayacak ilk insanlar yaratıldı.

İskandinav Mitolojisi Yaratılış Miti

Aslında birçok inanışta olduğu gibi İskandinav kozmogonisinde de öncelikle büyük ve insan aklının ermeyecegi sonsuz boşluk olan Ginnungagap vardı. Elementler birleşerek ilk önce tanrısal fakat yıkıcı olan devlerin atasını oluşturdular. En sonunda Ymir öldü ve Tanrılar vücudundan dünyayı yarattılar.

İskandinav Mitolojisi Yaratılış Miti

Böylece Tanrılar ve tanrısal fakat yıkıcı olan devler arasinda da büyük bir mücadele başladı. Devler her zaman bozulmaya yüz tutmuş, tanrıların yarattığı düzeni bozmak isteyen kaosun güçlerini temsil ederler. Bu konuya haftaya değineceğim, o zaman kozmogoni daha da netleşecek.

Ve bir sonraki yazımda devler ve tanrılar arasındaki döngüsel savaşı ve 9 diyarı anlatacağım.

Tanrılar bizi Ginnungagap‘ın kaosundan ve devlerin şerrinden korusun.

-Elifçe

Son olarak Mitoloji konulu daha fazla yayın için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir