Mask Girl Konusu ve Dizi İncelemesi – Webtoon’dan Netflix’e

Uzun bir aradan sonra herkese selamlar! Son zamanlarda farklı konusu ve yorumlarıyla ses getiren Mask Girl dizisi hakkında konuşmaya geldim.

Güzellik algısı, p*rno bağımlılığı, takıntılı sevgi ve farklı psikoloji türlerine değinen dizi hala revaçta. Dizinin konusunun yanı sıra oyunculuklar da oldukça fazla konuşuldu. Yakın zamanda sosyal medyada paylaştığım bir video ile de dizi hakkındaki yorumları daha iyi inceleme fırsatı buldum. Gelin biraz dizinin değindiği konulardan ve neden fikrimce çok iyi bir dizi olduğundan bahsedelim.

Mask Girl Konusu

   “Hayalim herkes tarafından sevilen biri olmak.”

Mask Girl Konusu

Mask Girl Konusu

Aynı isimli bir Naver Webtoon uyarlaması olan Mask Girl, 18 Ağustos’ta Netflix‘te yayınlandı. Dizi, Kim Mo-Mi adındaki bir kadının gündüz normal bir ofis çalışanı, akşam ise güzellik algısından dolayı yüzünü maske ile gizlediği bir kamera kızı olması ile başlayan hikayeyi anlatıyor. Popülerliği elde ediyor ama her şey bir gün bir olayla alt üst oluyor. Dizi, her bölümde farklı bir karakterin yaşadıklarını mercek altına alıyor.

Birbirinden Eğlenceli Netflix Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Mask Girl Dizi İncelemesi

Diziyi izleyen çoğu insanın beğendiğini gördüm, beğenmeyenler ise ikiye ayrılmış durumda. İlki dizide çok cinsellik bulunduğunu, bu yüzden ikinci bölümde bıraktıklarını öne sürenler. İkinci grup ise konuyu saçma, diziyi ise çerezlik ve önemsiz bulanlar.

Mask Girl yorumu

Her şeyden önce dizi günümüz konularına değiniyor. İlki güzellik algısı. Elbette yeni gündem olan bir konu değil fakat sosyal medyayla birlikte daha da problematik bir hale geldi. Sosyal medyanın yanında insanların zorbalaması da bu durumu tetikliyor. Çok rahat bir şekilde herkesi belli bir kalıba koyup linç ediyorlar.

Dizide MoMi’nin kendini maskelerin arkasına saklama sebebi de bu çünkü insanlar onu çirkin buluyor. Bunu direkt yüzüne söylemekten de çekinmiyorlar ve maskesiyle birlikte çeşitli şovlar yaptığı için yalnızca cinsel bir obje olarak görüyorlar.

Mask Girl yorumu

Bu medya sektöründeki gelişmeler ve cinsel arzuların tavan yapması başka problemleri de doğurdu, birazdan bahsedeceğim p*rno bağımlılığı ve takıntılı sevgi hastalığı gibi. Aslında dizide çok cinsellik falan yok, değinilen şey yaşananların nelere yol açabileceği. Yani burada fazla cinsellik vardı diyenler iyi ki Fishbowl Wives gibi bir dizi falan izlememiş yoksa kafayı yerlerdi.

Tabi ben sosyal medyada paylaştığım videomda bunu söylediğimde yeni bir linç türevi daha bulundu. Bazıları dedi ki “Japon dizileri ve Kore dizilerini bu konuda kıyaslama.”. Peki neden, dizinin adını söylemek yerine Japon dizisi dediğim için. Orada bile bunu anlamadılar, Kore dizilerinde cinselliğe pek yer verilmediğini söylediler. Elbette bunu ben de biliyorum.

İnanın konu hangi ülkenin dizisi olduğu değil, Kore dizilerinde minimum seviyede tutulan cinsellik de umurumda değil. Bunu büyük bir moda markası gibi düşünebilirsiniz. Elbette klasik ve zamansız olan bazı parçalar vardır fakat her zaman size aynı şeyleri sunmak zorunda değildir. Size sürekli olarak yeni bir kreasyon vermezse ortada o markanın büyüklüğü ve farkı kalmaz. İşte bu dizi Kore dizilerinin yeni kreasyonundan. 🙂

Birbirinden Eğlenceli Netflix Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Mask Girl Dizi Yorumu

  • P*rno Bağımlılığı ve Takıntılı Sevgi Bozukluğu

Mask Girl Dizi İncelemesi

Sosyal ilişkilerde yaşanan zorluklar, depresyon, stres, kaygı, kolay ulaşılabilirlik gibi nedenler p*rno bağımlılığına neden olan baş endenler arasında. Günümüz dünyasında ilişkiler zayıfladıkça ve cinsel içeriklerin  her yerde olmasıyla artmaya devam edecek gibi görünüyor. Çoğu insanın zannettiği gibi basit bir mesele değil. Destek alınması ve tedavi edilmesi gereken bir durum.

Dizide asıl iplerin kopma sebeplerinden biri de bu. Eğer bu bağımlılığın giriş, gelişme ve sonuç kısmını anlarsak dizideki sahneleri abartmadan ve daha sağlıklı bir şekilde atlatabiliriz. Yaşananlar doğru demiyorum, en azından neden yaşandığına anlam verebiliriz.

Bilim insanları bu bağımlılığı “P*rnografiye bağlı ön beyin problemi” olarak tanımlıyor. Diğer bağımlılık hastalıklarına benzer olduğu için bu da hipo frontal bir sorun olarak ele alınıyor. Hipo frontal sorunların temel unsurları var; zorlayıcı davranışlar, duygusal değişiklikler ve karar verme sisteminin bozulması gibi. Herhangi olumsuz bir durumun sonucunu da dizide görebiliyoruz. Uygunsuz tepkileri engelleyemezler ve saldırgan davranma eğilimleri vardır.

Umarım temelde nasıl bir problem olduğunun farkına varabilmişsinizdir. Bunun yanında bir de takıntılı sevgi problemi var. Bu da aynı şekilde tedavi edilmesi gereken bir bozukluk. Bir insanı hayatının merkezine koyup, onu koruyup kollayabileceğini düşünüyor. Takıntılı fan kültürü ve sevgi anlayışlarının değişmesiyle birlikte emin olun bu bozukluk da artışta. Bu sorunlarla birlikte dananın kuyruğu kopuyor.

Birbirinden Eğlenceli Netflix Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Bir Canavar Nasıl Yaratılır

mask girl

Dizide elbette çok farklı konu başlıkları var. Her bölüm farklı bir karakterin yaşamını mercek altına alıyor. Yedi bölüm bitene kadar çocuk psikolojisi, anne psikolojisi ve bir canavarın nasıl yetiştirileceğini görüyorsunuz. Kötülük doğuştan gelmez, her kötülük de dnamıza işlemez. Ayrıca bir insana 21 gün sen kötüsün deyin, zaten o insanın iyiliğinden eser kalmaz. Bunları da uydurarak değil okuduklarımla diziyi bağdaştırarak söylüyorum.

Mask Girl Oyuncuları

mask girl oyuncuları

  • İlk İki Bölüm

Dizide üç farklı Kim Mo Mi yer alıyor. İlk iki bölümde Mo-Mi‘yi oynayan Lee Han-Byeol‘un ilk dizisi. Webtoondaki karaktere yüz şekli çok benzediği için kendisine teklif sunmuşlar. İyi ki de ilk dizisinde böyle iyi bir yapımda yer almış. Daha da iyi yerlere gelecek bir oyuncu olduğunu bu dizi ile kanıtladığını düşünüyorum.

mask girl oyuncuları

Joo Oh-Nam karakterini de Ahn Jae-Hong canlandırıyor. Kendisini Fight For My Way, Reply 1988, Rebound gibi yapımlardan tanıyoruz ve ne kadar başarılı olduğunu biliyoruz. Bana sorarsanız sırf yakışıklı ve seksi erkek kalıplarına uyuyor diye boş oyuncuları abartmak yerine böyle aktörleri abartmalıyız ki, kendisi de oldukça yakışıklı. Ayrıca webtoon karakterine de birebir benzetilmiş ve burada da nefis bir oyunculuk sunmuş.

Reply 1988 Kore Dizi Konusu ve Yorumu için Buraya Tıklayın

Mask Girl Netflix Dizisi

  • Diğer Bölümlerde Yer Alan Oyuncular

mask girl dizi yorumu

İkinci MoMi‘yi After School grubundan  Nana oynuyor. Normalde sırf izlenme için idollerin kalitesiz oyunculuk sergilemesini hiç sevmem ama diziden önce bir idol olduğunu bile bilmiyordum.  Şunu söylemek zorundayım ki, izlerken kendisine hayran kaldım. Hem harika bir aurası var, hem de oyunculuğu oldukça iyi.

Son ve diziyi bitiren MoMi‘yi ise Go Hyun-Jung oynuyor. Bizim kanallarımızda bile yayınlanan “Muhteşem Kraliçe” dizisini hatırlarsanız, kendisini de “Misil” olarak hatırlayacaksınızdır. Dizide MoMi estetik operasyon geçirdiği için karakterimiz en başta değişiyordu, bu yüzden mantıken orta yaşlı halinin de estetiği belli etmesi gerekiyordu. Bundandır ki yüz olarak çok iyi bir seçim yapmalarının yanı sıra performans olarak da harikaydı.

mask girl netflix dizisi

Oh-Nam‘ın annesi rolünde de Yeom HyeRan‘ı izledik. Birçok başarılı yapımı bulunsa da en son The Glory‘deki ajan ablamızdan hatırlayacaksınızdır. Kendisinin oyunculuğuna tek bir eleştiride dahi bulunamam çünkü zaten bu kadın bambaşka bir seviyede. En büyük mü bilemem ama gerçekten çok büyük.

Küçüğünden büyüğüne diğer oyunculara da değinmeyi çok isterdim ama o zaman bu yazı bitmez.

Özetle sevgili dostlar, anlamak isteyene çok güzel bir dizi olmuş.Bu dizi çerezlik değil, ana yemek. Bana güvenin. Umarım her zaman kendimizi sevip, etrafımızdaki insanlara saygı duyduğumuz bir dünyada yaşayabiliriz!

Kübra

Birbirinden Eğlenceli Netflix Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir