İtalya’nın Valdaro Aşıkları – Sonsuz Aşkın Gücü

Valdaro Aşıkları

Valdaro Aşıkları, son 6.000 yıldır ebedi bir bakışmaya ve kucaklaşmaya hapsolmuş iki iskelettir. Bu iskeletler 2007 yılında, İtalya’nın Mantua kentindeki Valdaro köyü yakınlarında, Neolitik bir mezarda keşfedildi.

Bilim adamları, çiftin öldüklerinde 20 yaşından büyük olmadığını ve yaklaşık 157 cm boyunda olduklarını düşünüyor. Osteolojik incelemeden sonra, şiddetli ölüm kanıtı yoktu. Birçok tarihçi, yanlarında bulunan çakmaktaşı aletler nedeniyle öldüklerine inanıyor. Erkek iskeletinin boynuna yakın çakmaktaşı bir ok ucuyla bulundu. Ve dişinin uyluğu boyunca uzun bir taş bıçak, ve ayrıca leğen kemiğinin altında da iki çakmaktaşı bıçak vardı.

 Valdaro Aşıkları

İnceleme sonrası en makul açıklama, çakmaktaşı aletlerin yanlarında mezar armağanı olarak gömülmüş olmasıydı. Ölümlerinden sonra cesetlerin bu şekilde konumlandırılmış olması büyüleyiciydi. Bir nekropolde bulundukları için bu yüzden kazayla ölmedikleri daha çok o şekilde konumlandırıldıkları düşünülüyor.

Daha etkileyici olan şey ise, Neolitik dönemde çift cenaze törenlerinin çok nadir görülmesiydi. Bu da arkeoloji dünyasındaki konumlarını benzersiz kılıyor. Valdaro Aşıkları, Kuzey İtalya’daki tek çift cenazedir. Bulunduklarında, medya onların fotoğraflarını yayınlayarak dünya çapında büyük heyecana neden oldu.

Taşıma ve Sergileme

Kazıyı yöneten arkeolog Elena Maria Menotti‘ydi. İskeletler sadece on dört yıl önce bulunduğunda, onlarla ilgili herhangi bir bilgiyi bu kadar çabuk tanımlamak gerçekten zordu. Çünkü bu süreç, her kemiğin derinlemesine incelenmesi gereken uzun bir süreçtir.

Menotti, çiftin ayrılmamasına, bulundukları şekilde taşınmaları ve korunmaları gerektiğine karar verdi. Böylece kazı ekibi, keşiflerini toprak bir plaka şeklinde kazdı ve tahta bir kutuya yerleştirdi.

Valdaro Aşıkları , Como‘daki Musei Civici‘ye gönderildi. Eylül 2011’de ise iskeletler, Mantua‘nın Arkeoloji Müzesi‘nde halka sergilendi.

“Mantua’daki Aşıklar” Derneğinin başkanı profesör Silvia Bangoli‘ye göre, Aşıklar kendilerine ait bir sergi merkezine sahip olmalı. Bunun için yaklaşık 250 bin Euro yeterli ve onların içinde bulunduğu bir multimedya alanı için 200 bin € daha kullanılabilir. Böylece dünya Valdaro Aşıkları ‘nın hikayesini duyabilir.

“Mantua Aşıkları” Derneği, uzun süredir bu kadim çift için kalıcı olarak sergilenebilecekleri bir yuva arıyor.

-Kaito

Bu tarz ilginç yazılar için tıktık: Jazetel Gerilim Köşesi

Metnin orijinali için www.thevintagenews.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Kaito

Kaito

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Umarım okuduklarınızdan memnun kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir