Medusa Efsanesi – Tecavüz Kurbanını Nasıl Canavara Çevirdik?

Medusa Efsanesi ; Bir Tecavüz Kurbanını Nasıl Canavara Çevirdik?

Medusa

Saç gibi yılanları olan ve erkekleri taşa çevirebilecek kadar güçlü görünüme sahip bir kadının hikayesi.

Tanrıça Athena’nın onu iğrenç bir canavara dönüştürerek cezalandırmaya karar vermesine sebep olacak kadar güzelliğiyle övünen, çok güzel ve bir o kadar da kendini beğenmiş kadının hikayesi.

Medusa ’nın güzelliği deniz tanrısı Poseidon’u büyülemiş ve tanrıça Athena’nın tapınağında yasak bir ilişki yaşamışlardı. Bu durum tabii ki de Athena’yı büyük ölçüde kızdırmıştı.

Medusa Efsanesi

  • Orijinal Efsane

Medusa Efsanesi

Aslına bakarsanız, bu hikayeleri hiçbiri orijinal medusa efsanesi değil. Orijinal mitoloji, Medusa’nın bir kurban olduğunu gösteriyor.

MS 1. yüzyılda Romalılar şair Ovid, yaratılıştan sonuna Yunan mitolojisini anlatan bir kitap yazdı. Yunan mitolojisindeki hikayeler hakkındaki bilgilerimizin çoğunun kaynağı burasıdır.

Ovid, Metamorohoses 4, 850-8’de Medusa’dan bahsetmiştir. Kitap, Medusa’nın kendisine yapılan yanlışlarla yetişen kötü bir insan olduğunu gösteriyordu.

Orijinal mitolojide Medusa, hiçbir zaman Poseidon ile yasak bir ilişkiye girip bundan övünen zor bir kadın olmadı.

Orijinal mitoloji, Poseidon tarafından tecavüze uğrayıp ardından bir canavara dönüşen ölümlü bir kadın hakkındadır. (Mitolojideki ölümlü kadınların hikayeleri hep kederlidir.)

Peki, bir cinsel saldırı kurbanı nasıl oldu da yırtıcı ve korkunç bir ikon haline geldi?

Kurbandan Canavara

medusa

Antik Yunan ve Orta Çağ boyunca Medusa, ölümcül bakışları sebebiyle bir koruma sembolü olarak kullanılmış, genellikle dişleri varmış gibi tasvir edilmiştir. “Medusa” kelimesi “korumak” anlamına gelen Yunanca bir kelimeden türemiştir. Bundan dolayı, birçok kalkanın ve tapınak kapılarının üzerinde -bir uyarı manasında- Medusanın yüzü vardır.

Orta Çağ ve Rönesans döneminde, Medusa Hristiyan merceklerinden geçti ve korkunç bir canavara, erkekleri yoldan çıkaran bir kadına dönüştü, yani şu an anlatılan Medusa efsanesine…

Tecavüz kültürü ve cinsel saldırı kurbanlarının şeytanlaştırılması gibi binlerce yıllık ataerkil değerlerin manipüle ettiği bir hikaye bu.

Sözde ‘tanrıyı baştan çıkaran güzel bir kadının hikayesi’. Şimdilerde söylenen “Ne giyiyordun?” ifadesinin farklı bir türü. Mitolojide, tecavüzcü iktidardaki konumu sebebiyle suçsuzdu. Ve Medusa’nın hikayesi, binlerce yıl önce birilerinin eylemleri haklı çıksın diye değişti…

Medusa Neden Cezalandırıldı?

Mitolojinin çoook eski olması sebebiyle, Athena’nın neden Medusa’yı cezalandırmaya karar verdiği hakkında farklı teoriler vardır.

Birincisi; bakire tanrıça Athena, tapınağının adının kirlenmesine ve rezil olmasına kızmıştı. Tabii ki de öfkesini deniz tanrısı Poseidon’dan çıkaramayacağı için bunun yerine Medusa’yı kullandı. Yani Medusa iki kez kurban oldu.

Medusa Efsanesi

Daha ilginç olan ikincisi ise; Medusa’ya yardım etmek istemesidir. Söylenene göre Athena, Medusa’yı güzelliğinden kurtarıp erkekler tarafından arzu edilmemesini ve böylece daha fazla saldırıya uğramamasını sağlamak istemişti.

Athena, Medusa’ya silah vermiş olabilir; kendisine bakanları taşa çevirme yeteneği. Bu durum akıllara şu soruyu getiriyor: Saldırıya uğramamak için canavara mı dönüşmemiz gerekiyor?

Bu tarz mitolojik hikayelere meraklıysanız buraya tıklayarak daha çok mitoloji içeriğine ulaşabilirsiniz!

Yazının orijinaline ulaşmak için Medium sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Çeviri: Sura

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir