Timoclea : Tecavüzcüsünü Kuyuya Atan Mükemmel Kadın

Tecavüzcüsünü Kuyuya Atan Mükemmel Kadın Timoclea

Makale sitelerinin arasında dolaşırken baygınlık geçirmek üzereydim ve bir anda bu makalenin başlığını gördüm. O an Arşimet Bey gibi ‘Evreka! Evreka!’ diye çığlık atarak sokakta koşmak istedim ama maalesef yapamadım 🙁

Hem evden çıkamadığımız hem de kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin gündemde olduğu bugünlerde  bu makalenin hepimize iyi geleceğini düşündüm. Lafı fazla uzatmadan sizi bu makalenin çevirisinin kollarına bırakıyorum. Keyifli okumalar…

Timoclea

timoclea
Elisabetta Sirani’nin Timoclea Kills the Captain of Alexander the Great tablosu

Büyük İskender m. ö. 336-323 yılları arasında Makedonya kralıdır. Krallık üzerindeki saltanatına bir yıl kala birçok Yunan bu yeni hükümdara isyan eder ve İskender’i hüsrana uğratarak Makedon Krallığı’ndan bağımsızlıklarını ilan eder.

Thebes Savaşı

Boeotia Antik Bölgesi’nin en büyük şehri olan Thebes bu isyanın merkezindedir. İskender, ordusu ile birlikte şehre doğru yola koyulur. Thebes , 400 mil yani yaklaşık olarak 644 kilometre ötededir. Engebeli araziler ve birçok sıradağdan geçerek yorucu bir yolculuğun sonunda şehre varırlar.

Yolculukları 14 gün sürer. Büyük İskender’in Boeotia’ya gelişi birçok Yunan’ın bağımsızlık arzusundan vazgeçmesine sebep olur. Theban meclisini bastırmaları hiç kolay olmaz ama her neyse.

Bilinmeyen bir sanatçı tarafından yapılan Büyük İskender mozaiği

Diplomatik bir anlaşmaya varamayınca, İskender ordusuna şehre saldırmaları için emir verir. Erkekler idam edilir, kadın ve çocuklar ise köle olmaya zorlanır, şehir yerle bir olur.

Ama bu yıkımın içinde şaşırtıcı şekilde kendini gösteren bir kadın vardır. Timoclea

Timoclea

Yunan bir tarihçi olan Plutarch, İskender’in biyografisini yazdığı ‘Life Of Alexander’ adlı kitabında Thebes Savaşı’nda geçen Timoclea’nın hikâyesinden bahseder.

Çatışmalar devam ederken, Trakyalı bir asker grubu Timoclea’nın evine dalar. Grup lideri Timoclea’ya karşı çok agresiftir. Ona çeşitli işkenceler uygular, tecavüz eder.

Ama yine de tatmin olmaz. Sonra Timoclea’nın servetini sorgulamaya başlar. Timoclea ona bahçede gizli bir parası olduğunu söyler. Lider ve Timoclea bahçeye çıkarlar.

Timoclea lidere kuyuyu gösterir ve ona şehir kuşatıldığı zamanlarda hazinesini oraya sakladığını söyler. Doyumsuz lider, ödülünü görmeyi umarak kuyuya eğilir.

Matthäus Merian tarafından yapılan Timoclea Killing the Captain illüstrasyonu

Timoclea aniden gelen bir güç patlamasıyla lideri kuyuya iter. Ama bu kadarıyla yetinmez, o aşağılık lidere daha fazlasını yapmak ister: Onu öldürmek.

Kuyunun etrafında bulunan büyük taşları toplar ve kendisini mahveden aşağıdaki adama fırlatır. Lider ölene kadar bunu yapmaya devam eder.

İskender ile Görüşme

Liderlerine neler olduğunu anlayan Trakyalı askerler Timoclea’yı Büyük İskender’in ayaklarına kadar sürüklerler.

Ama Timoclea Makedonya kralından çok da fazla korkmaz. İskender’e erkek kardeşinin Theban Kutsal Grubu’nda komutan olduğunu ve üç sene önce Chaeronea şehrindeki Yunan’ların bağımsızlığı için öldüğünü anlatır.

İlginç bir şekilde Büyük İskender, Timoclea’nın yaptıklarını duyunca onun cesaretine hayran kalır. Timoclea ve çocuklarını tekrar köleliğe zorlamaktansa onları özgür bırakır.

-Sura

 

Ölümü tasvir eden bir sanat akımı olan Vanitas‘ı anlatan geçen haftaki yayınıma ulaşmak için ise buraya tıklamanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir