Bize Çıkan Yollar : Dash and Lily Konu ve Yorumu

Bize Çıkan Yollar: Dash and Lily

Cv’ime şu İngilizceyi ekleyebilmek için 1 ay boyunca tamamen İngilizceye maruz kalmaya karar verdim. Bu kararla 1 aylığına evde kendimi kampa soktum. İlk 1 hafta baya güzel devam ettim, hatta öyle ki 1 haftanın sonunda rüyalarımı İngilizce görmeye başladım.

Tek sorun rüyalarımda konuşulanları anlamamam ama olsun ilerleyen günlerde anlayabileceğimi düşünüyorum.

Neyse işte bu süreçte İngilizceye maruz kalayım diye İngilizce alt yazılı dizilere başladım bunlardan biri de Dash and Lily ‘di. Dizi yorumlamadan önce şunu söyleyeyim ilk defa ingilizce altyazılı bir diziye başlamayı düşünüyorsanız, bu diziyi kesinlikle seçmemelisiniz.

Konuşmalar aşırı hızlı, birçok yerde yetişmekte zorluk çektim. Dil geliştirmek amacıyla alt yazılı bir diziye başlamayı düşünenlere hiç düşünmeden Breaking Bad ‘i önerebilirim. B1 seviyesine gelen hatta a2 de kalan her dil mağdurunun anlayabileceği bir düzeyde ilerliyor konuşmalar. Şiddetle tavsiye ederim.

Neyse konuyu çok dağıttım, şimdi asıl konuya geçelim.

Dash ve Lily

Dash ve Lily 20 dakikalık bölümleri ile 2 günde bitebilecek bir diziydi.

Eski yapım Disney dizilerini hatırlıyorsunuzdur, hah işte bu dizi de tam anlamıyla eski Disney dizileri gibiydi. Diyaloglar olsun, karakterler arası iletişim olsun konu efekt , giyim tarzı olsun tamamen Disneyden çıkma bir tarzı vardı dizinin.

Bu iyi mi kötü mü tartışılır. Ama bana sevdin mi jaze diye soracak olursanız, Hayır sevmedim derim. Neden mi?

Baş kadın oyuncu aşırı aşırı aşırı iticiydi. Kızı izleyesim hiç gelmedi, işin içinde diğer ana karakter olmasa bu hanımın kısımlarını direkt atlardım ama el mecbur izledim.

lily

Lily karakteri için farklı bir oyuncu seçilebilirdi. Dizi azıcık yanlış oyuncu seçimine kurban gitmiş gibiydi. Oyuncu , karakterin samimiyetini ne yazık ki bana hissettiremedi.

Gerçi diziyi seven çok, bu hissi yalnızca bende alamamış olabilirim 🙂 Yani demem o ki çerezlik bir diziydi, diziye başlayacaksanız, öyle büyük bir beklenti içerisinde başlamamalısınız.

Bu arada dizi ağır bir Noel klişesi içeriyor, başlayacaksanız eğer önceden haberiniz olsun diye söylüyorum.

Sizi bilemem ama ben Amerikalıların Noel klişeleriyle dolu dizi filmlerinden çok sıkıldım, hep aynı konu hep aynı sonuç…

Her neyse dizi hakkında ki genel yorumum böyleydi şimdi konuya geçelim, ardından da yorum devamı+dizi puanlaması ile yazıyı sonlandırırız.

Dash and Lily Konusu

Dash kitaplardan hoşlanan, kütüphanede raflar arasında vakit geçirmeyi seven bir gençtir. Anne ve babası ayrıldığı için Noel’i tek başına geçirecektir. Noeli tek başına geçirecek olması Dash’in umurunda olmaz, zira ailevi problemlerinden dolayı Noel kutlamalarını sevmiyordur.

Lily ise yine kitapları, sanatı seven bir genç kızdır. Ailesine bağlı bir gençtir ancak bu Noel’de ailesi onu yalnız bırakır. Noel kutlamalarını çok seven Lily bu duruma oldukça fazla bozulur ancak belli etmez.

dash ve lily

Dash ve Lily ‘nin hikayesi, kitapçıda raflar arasında dolaşan Dash’in, eline aldığı kırmızı defter ile birleşir. Defterde, defteri eline alan kişinin çözmesi gereken bir kelime bulmacası vardır. Dash bu oyunu çok sever ve defterin sahibine ulaşmaya çalışır. Böylelikle Dash ve Lily ‘nin bu kırmızı defter ile anonim bir şekilde iletişimi başlar.

Dizi Yorumu

Konu olukça ilgi çekici bir konu. Güzel bir şekilde işlenseydi, daha farklı oyuncu seçimleri yapılsaydı ve işin içinde Noel klişeleri olmasaydı belki de favori dizim olurdu.

Ancak ne yazık ki favori dizim yerine bir iki hafta sonra unutacağım bir dizi oldu. Yazık oldu.

İlk iki bölüm yine biraz daha iyiydi fakat finale doğru diziyi mahvettiler. Yok eski sevgililermiş, yurt dışına çıkmak zorunda kalmalarmış da bıla bıla bıla güzelim konunun içine etmişlerdi.

Son zamanlarda izlediğim en kötü finallerin başını çekiyor bu dizinin finali. Spoiler olmaması adına finali söylemeyeceğim ama sadece şunu bilin saçmalamışlar saçmalamışlar. Saç malanmaz ama bunlar saç malamışlar.

bize çıkan yollar

Dizi hakkında öveceğim tek şey şu kırmızı defter ile haberleşme olayıydı. Onun dışında övebileceğim hiçbir şey yoktu dizi de…

Dash And Lilly için puanım:

JZTP: 3/10

Hoşça Kalın, Sağlıcakla Kalın!

-Jaze

Diğer yayınlar için buraya tıklayın.

Twitter: Jazetel

İnstagram: Jazetel

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir