Vanitas Nedir : Ölümü Tasvir Eden Sembolik Sanat Akımı

Vanitas Nedir yayını ile sizleri baş başa bırakmadan önce, bu yayını yeni yazarımız Sura’nın çevirdiğini söylemek isterim. Sura, Bloğum için çeviri yapmak istediğini söylediğinde açıkçası çok mutlu oldum. Sura’nın çevirileri ile Bloğa yeni bir hava katacağına eminim. Bu yayını okuduktan sonra sizler de benim gibi düşüneceksiniz.

Sura bundan sonra her Salı, Jazetel’de çevirileri ile sizlerle olacak. Sura’ya bu yardımı için buradan da tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Sizlere harika yayınlar hazırlayacağına eminim. Lafı çok fazla uzatmadan sizleri Sura ile baş başa bırakıyorum;

Ölümü Tasvir Eden Sembolik Sanat Akımı : Vanitas Nedir

Vanitas ’ nasıl kapitalizm ve Katolik sanatına karşı reforma sanatsal bir tepki haline geldi?

Vanitas nedir
Flaman ressam Pieter Boel , The Allegory of Vanities of the World ’de arka planda üzerinde ‘’ Vanitati S ’’ (Vanity’nin kurbanı) yazan bir lahit portresi yaptı.

Natürmort ‘un daha karanlık türüne ‘ Vanitas ’ denildiğine, ilk defa 17. yüzyıl sanatında Avrupa ülkelerinde, özellikle Belçika ve Hollanda, tanıklık edildi. Vanitas akımı, hayatı ölümlülük olarak tanımlayan Hollandalı sanatçılara katkı sağladı.

Hollanda’nın Altın Çağında, ölümün kaçınılmazlığını simgeleyen zıt semboller, kapitalizme ve karşı reform sanatının gizemli inancına verilen bir tepkiydi.

Vanitas Natürmort sanatının karanlık türü

pieter claesz
Pieter Claesz’in Vanitas with Violin and Glass Ball tablosu

Natürmort eserler , 16-17. Yüzyıllarında ortaya çıkmış olup ,doğal veya yapay, cansız nesneleri tasvir eder.

Vanitaslar , natürmort sanatının bir alt türüdür. Peki ya Vanitas nedir?

Vanitas nedir ?

Vanitas  ‘boşluk’, ‘yararsızlık’ ve ‘değersizlik’ anlamlarına gelen Latince bir kelimedir. Geleneksel Hristiyan görüşünü destekleyen vaizler vanitası ölüm ve fanilik olarak yorumlar.

Sanatçılar, vanitaslarda bize o hissi verebilmek için çalışmalarında kafatasları, solan çiçekler ve kum saatleri kullandılar.

Vanitaslar neden ortaya çıktı ?

Vanitas , tuvalde tamamen gerçekleri yansıtır. Dünyadaki zevklerimiz bizi mutlu edebilir ama bu asla uzun sürmez.

Bu sanat biçimi, Hollanda’nın Altın Çağında dalgalanan ticari zenginliğe ve Katoliklerin gizemli yaklaşımına sanat ile verilen bir cevaptı.

Flaman ressam Pieter BoelThe Allegory of Vanities of the World tablosunda arka planda üzerinde ‘Vanitati S’ (Vanity’nin kurbanı) yazılı bir oyma mezar resmetti:

‘The Allegory of Vanities of the World’ tablosu, sanat (müzik, heykel ve resim), zafer (zırh, kılıç, yay ve oklar), dünyevi güç ( Hristiyan ve Müslüman taçları), manevi güç (taç ve haç), zenginlik (bakır, gümüş, altın, kürk ve değerli giysiler), bilgi (küre ve kitaplar) gibi birçok sembol barındırır ve bütün bu eşyalar çok eski bir saray veya kiliseye benzeyen bir yerde piramit şeklinde üst üste yığılmıştır.’

Vanitas sanatını yansıtan klasik tablolar

  • Antonio de PeredaAllegory of Vanity

Allegory of Vanity vanitas

Antonio de Pereda natürmortlarıyla ünlü bir İspanyol Barok ressamıdır. Allegory of Vanity tablosu klasik zıtlıklar barındırır. Kadının etrafı lüks eşyalar ile çevrilidir fakat diğer tarafında bulunan kafatası, kum saati ve söndürülmüş mum dünyevi zevklerin yararsızlığı nın sembolüdür.

Kadın şuanda kısa ve geçici olan dünyanın farkında değil; daha ziyade öbür dünyadaki ebedi kaderinin bilincinde.

  • Georges de La TourMagdalene with the Smoking Flame

Georges de La Tour vanitas

Fransız Barok sanatçısı olan Georges de La Tour , Magdalene with the Smoking Flame tablosunda Magdalene ’yi dizinde duran bir kafatası ve masanın üzerindeki parlak bir mum ile betimlemiştir. Kafatası bir ölümlülük metaforudur, mum ışığı ise ruhsal aydınlanmayı temsil eder.

  • Caravaggio- Saint Jerome

Saint Jerome

Caravaggio ’nun Saint Jerome Writing tablosu kasıtlı olarak yapılan bir vanitas tablosu değildir, bu tablo Saint Jerome’un Tanrı’ya tövbesini tasvir eder. Tabloda Saint Jerome, dünyanın günahkâr doğası yüzünden acı çekiyor. Yandaki kafatası ise ölümün sembolüdür.

Sonuç:

Bu sanat akımı bugün hâlâ resim ve grafiti şeklinde varlığını sürdürüyor. Çağdaş vanitas sanatçıları , toplumdaki materyalizmi ve sergilediğimiz yaşam tarzını eleştirerek caydırıyor.

Sanatçılar tarafından benimsenen iki farklı yaklaşım vardır;

İlki dünyevi şeylerin boş ve geçici olduğundan bahseden ve umut veren bir yaklaşımdır. İkincisi ise gelecekten daha çok varoluşun geçici doğasından söz eder.

 

-Sura

 

Daha fazla Jazete yayınına ulaşmak için buraya tıklayın.

Yeni yayınlardan anında haberdar olmak için bildirimlerimizi açmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir