Buzlu Kahve Tarifi – Türkiyano ‘ya Bayılacaksınız

Not; Türk Kahvesiyle Soğuk Kahve Tarifi / Soğuk Kahve Tarifi / Buzlu Kahve Tarifi yayınımı önceki bloğumda paylaştığım şekilde buraya aldım. Yazıda herhangi bir değişiklik yapmadım. Bu nedenle tarifi yeni yazdığımı düşünenler olur diye, bu notu düşmek istedim.

Amerikalıların Americano‘su varsa bizimde Türkiyano ‘muz olmalı diye düşünerek yıllar önce yaptığım bu müthiş kahvenin tarifini siz okurlarımız ile paylaşmak istiyorum. Türkiyano hafif olmasına rağmen damağa sonradan vuran sertliği ile sizlere tüm soğuk kahveleri bir kenara attıracak türden. Kafelerde satıışa sunulan o yapay sert kahvelerden sizleri uzaklaştıracak, bir bağımlı haline getirecek 🙂

Buzlu Kahve Tarifi

Hayır dalga geçmiyorum. Gerçekten içtikçe içesiniz gelecek, çok seveceksiniz. Türk kahvesi sevmememe rağmen bu kahveye nasıl bu kadar şiddetle tutulduğumu inanın bende anlamıyorum. Büyülü bir lezzeti var ve bu gerçekten çok hoş. Türkiyano hakında diğer bir hoş olan durumsa, kullanılan tüm malzemelerin her evde bulunabilir olması.

Türk kahvesi, şeker ve buz… Malzemeler basit, yapılışı ise ayrı basit. Püf noktalara dikkat ederek kahveyi hazırlarsanız eğer, gerçekten lezzetli bir kahve çıkaracaksınız ortaya. Hadi o zaman yerli malı yurdun malı herkes bunu kullanmalı sloganı ile Türk Kahvesiyle Soğuk Kahve Tarifi olan Buzlu Kahve Tarifi ; Türkiyano Tarifine geçelim;

Daha Fazla Tarif için Buraya tıklayın

Türkiyano Tarifi

Türk Kahvesiyle Soğuk Kahve Tarifi

Sizi daha fazla sıkmadan Türkiyano’nun tarifine geçiyorum;

Malzemeler;

 • Süt
 • Türk Kahvesi
 • Buz
 • Su
 • Şeker yada Bal

Soğuk Kahve Nasıl Yapılır

 • Öncelikle elimize büyükçe bir cezve alıp oldukça sert bir Türk kahvesi yapalım.

Kahveyi normal hazırladığımız Türk kahvesinden daha fazla koyalım. Ben bu büyük cezvenin içerisine yaklaşık 3,5 tatlı kaşığı kahve koydum. Bir büyük bardak Türkiyano için bir fincan sert bir Türk kahvesi yeterli oluyor.

Türkiyanonuzu şekerli istiyorsanız, damak zevkinize göre bu aşamada şekerinizi atabilirsiniz. Ben çok az şekerli sevdiğimden bu kahveye iki çay kaşığı şeker attım. Şeker yerine bal kullanacaklar balı şimdi atmayacaklar.

Türk Kahvesiyle Soğuk Kahve Tarifi

 • Kahve kaynamaya başlayınca ocaktan kahveyi alıp soğumasını bekliyoruz.

Ben normalde Türkiyanoyu devamlı yaptığımdan dolayı dolabımda her zaman bir bardak dolusu soğuk Türk kahvesi oluyor ve 5 dakika içinde soğuk Türkiyanomu hazırlayabiliyorum. Kahveyi beğenirseniz size önerim dolabınızda daima soğuk Türk kahvesi bulundurup devamlı bu işlemle uğraşmamanız :’)

soğuk kahve tarifi

 • Soğuyan Türk kahvesini bir kaşık yardımıyla bardağın 3’te 1’ini dolduracak şekilde bardağa boşaltıyoruz.

Kahve soğuyunca telve bardağın dibinde kalacak. Bu nedenle elinizden geldiğince kahveyi karıştırıp, telveyi de almadan sadece üstten üstten kahveyi almaya çalışın. Telve soğuk kahvenin kıvamını bozuyor.

 • Şeker yerine bal ekleyecekler bu aşamada damak zevklerine göre balı ilave edip karıştırabilirler.
 • Ardından kahvenin üzerine birkaç küp buz atıyoruz.

Türk Kahvesiyle Soğuk Kahve yapılışı

 • Son olarak da kahvenin üzerine sütü damak zevkimize göre ilave edip, kahveyi hazır hale getiriyoruz. 

Kahvemin görünüşü güzel olsun, süt köpük köpük olsun isterseniz eğer, dilerseniz sütü frechpressten geçirebilirsiniz. Yahut aşağıda görseli de bulunan benim gibi bir robottan geçirebilirsiniz;

Soğuk Kahve yapılışı

Ben kahvemi aşırı sütlü sevdiğimden fazlaca süt koydum siz daha sert seviyorsanız süt miktarını azaltabilirsiniz.

soğuk kahve tarifleri

Türkiyanonuz tüketime hazır afiyet olsun! Kahveyi denerseniz eğer, mutlaka yorum yapın. Yorumlarınızı okumayı seviyorum, bu beni mutlu ediyor.

Türk Kahvesiyle Soğuk Kahve Tarifi

buzlu kahve tarifi

Son olarak eğer hiç uğraşmadan Türkiyano hazırlamak istiyorsanız, fazla kalan türk kahvesini benim gibi buz küplerine alabilirsiniz. Kahve donunca ise direkt olarak süte katıp kahvenizi pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu kahve dondurma yöntemi bana kalırsa, dünyanın en pratik soğuk kahve hazırlama yöntemi. Denemelisiniz 🙂

Evet bir yazının sonuna geldik. Umarım sizler için yararlı olmuştur. Elimden geldiğince şu yaz günlerinde sizlere soğuk kahve tarifleri / Buzlu Kahve Tarifi vermeye çalışıyorum. Ancak tariflerimi beğenip beğenmediğinizi anlamam için yorumlarınıza ihtiyacım var. Bu nedenle mutlaka yorum yapın lütfen! O halde lafı daha fazla uzatmayayım. Son olarak yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, hoşça kalın!

Jaze

Son Olarak Daha Fazla Tarif için Buraya tıklayın

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir