Regl Nedir , Regl Sancısına Ne İyi Gelir

Sevgili Jazetel okuyucuları,

Kadın olmanın en muhteşem yanlarından birisi de regl olmaktır bence. Regl en genel bilgilerle, aybaşı, adet gibi isimlerle de anılan, 18-22 günde bir meydana gelen yumurta hücresinin dışarıya atılması durumudur.
Yumurta, gelişimini tanımladıktan sonra eğer döllenme gerçekleşmez ise yerine gelecek doku için kendini bırakır. Bir miktar kan ile vücuttan atılan bu durum regl olarak tanımlanır.

Kan gelmesinin nedeni ise, yumurtlama döneminde sperm ile buluşan yumurta fallop tüplerine ilerler, ardından progesteron hormonu seviyesi yükselir. Progesteron seviyesi rahim duvarının kalınlaşmasını sağlar. Eğer döllenme gerçekleşmez ise, rahim duvarı da dışarı atılır. İşte kan bu durumda gelir.

Regl Sancısı
Reglin genel zaman dilimine mensturasyon dönemi denilmektedir. Bu dönemde rahim kasılmaları ağrı olarak yansır ve bizim ‘ regl sancısı ‘ dediğimiz durum başlar. Bu durum nadir olarak mide bulantısı, baş dönmesi, bayılma gibi şikayetlerle de kendini gösterir.

Peki ağrısı için neler yapılabilir?

Regl Sancısına Ne İyi Gelir

Tabii ki bu ağrılı süreci daha az rahatsız edici hale getirebiliriz.

Öncelikle ödem, korkulu rüyamız, tuz sayesinde bu dönemde kendini iyice ortaya çıkarır. 1 çay kaşığı tuz günlük ortalama alınması gereken tuz miktarı olsa da yediğimiz her üründe var olan tuzu da bu 1 çay kaşığına eklemeliyiz.

Bunun yanında ödemi atmak için bol bol su içmek gerekir. Su tüketim oranı kişiden kişiye değişmekle birlikte 1,5-3 litre arasında sıvı tüketimi ideal diyebiliriz.

Bunun yanında kiraz sapı, maydanoz sapı ile yapabileceğiniz çaylar hem ödem attırır hem de ağrılara iyi gelir.
Gazlı içecekler, kahveler bu dönemde yerini ıhlamur ve yeşil çay gibi içeceklere bırakırsa vücudunuz rahatlayacaktır.

Demir eksikliği yaşanan kanama yüzünden ortaya çıkabilecek normal durumlardan biridir. Bunun için demir kaynağı ıspanak, yeşil mercimek, nohut gibi gıdalar tüketebilirsiniz.

Not: Nohut genelde gaz yaptığı için ağrıyı arttırabilir. Fakat nohutu pişirirken suyuna 1 fincan sirke koyarsanız gaz yapmaz.

Hepimizin başına gelen ani tatlı krizleri de reglin bir parçasıdır.

Regl Sancısına Ne İyi Gelir

Tabii ki çikolatalar bu krizleri bastırıyor fakat sonrasında pişman olmamak için ceviz, fındık, kaju gibi kuruyemişlerle tatlı isteğini dengeleyebiliriz.

Besinlerin yanında rahat ve dar olmayan giysiler giymek, yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmak, vücudu zorlayan egzersizleri ertelemek de regl döneminde yardımcı olabilir.

Bunun yerine hafif tempoda yürüyüş yapabilirsiniz.

Yine yanlış bilinen bir durum, sıcak su torbasının karın veya kasıklara konulmasıdır. Bunun yerine ayaklarınızın altına koyabilirsiniz.

Sıcak su torbası yerine ılık bir duş ya da hafif bir masaj da iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Bu tür basit maddelerle reglinizi daha rahat geçirebilir, ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Umarım yazımı beğenirsiniz okurlarım 🙂

Bir süredir finaller ve kendimle boğuştuğumdan unutulmadım umarım. Hepinize kahve ikram edersem tekrar yakınlaşırız olur mu?

Herkese mutlu haftalar diliyorum. Kendinize dikkat edin, sıkı giyinin, öptüm 🙂

-ごきげんよう , Gamze.

Gamze

Gamze

Henüz kitabi bilgilerin dışına çıkamamış, hayatı başkalarından dinleyen biriyim ben. Ben Gamze. Psikoloji öğrencisi, gelecekten korkan, gelişmeyi, geliştirmeyi seven benim. Çevirmenlik de yaparım ama keyfi şeyler, onda bile kendime yeterince güvenemem. Yıldızları severim, yıldız gibi parlayan insanları da. Umarım siz de beni seversiniz çünkü dediğim gibi, ben zaten yıldızları seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.