Gece Yarısı Kütüphanesi Kitap İncelemesi

13 Şubat 2022 tarihinde başlayıp 17 Nisan Pazar günü bitirdiğim Gece Yarısı Kütüphanesi kitabından bahsedeceğim bugün. Kitabımızın yazarı Matt Haig .

D&R alışverişimde sırf kargo ücretsiz olsun diye sepete eklediğim bir kitaptı Gece Yarısı Kütüphanesi . Ancak ne hikmetse aldığım kitaplarda ilk önceliği ona verdim ve tam anlamıyla kitabın müptelası oldum. Her bir bölümü beni o kadar etkiledi ki hayatımı sorgulamaktan kitaba devam edemedim.

Gece Yarısı Küütüphanesi

Son zamanlarda beni en etkileyen kitaplardan biriydi. Hiçbir şey için geç olmadığını ilginç bir anlatım ile farkına varmamı sağladı.

Hayatımı sorguladığım bir dönemde okuduğumdan olsa gerek, başrol karakterimizin yerine kendimi tam anlamıyla koyarak okudum kitabı. Dediğim gibi beni çok etkileyen bir kitap oldu. Ancak eminim ki bu kitabı her okuyan en a benim kadar etkilenir.

Neyse genel yorumum bu şekildeydi. Gelin kitap konusuna bir göz atalım.

Daha Fazla Kitap İncelemesi için Tıklayın.

Gece Yarısı Kütüphanesi Konusu

Gece Yarısı Kütüphanesi konusu

Nora Seed, içinde olduğu hayattan nefret etmektedir. Yaşamı adeta geçmişte aldığı kararların pişmanlıkları ile doludur.

Zamanında yapmadığı, kabul etmediği teklifler yüzünden şuan yalnız kaldığını ve kimsenin ona ihtiyacı olmadığını düşünür. Hatta öyle ki insanların onsuz daha iyi olacağı kanısına varar. Böyle böyle düşünceler içerisindeyken hayatta ki tek dostu kedisinin ölümü ile birlikte kendisini artık tamamen işe yaramaz hisseder ve aynı gün intihar eder.

Gece Yarısı Kütüphanesi

İşte hikayede tam olarak bu noktada başlar. Nora ölmek yerine kendisini  gece yarısı kütüphanesi diye tuhaf bir yerde bulur. Bu yer yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgi olan araf boyutunda bir yerdir.

Ve bu yer Nora’ya tüm hayatını mahveden pişmanlıklarını yeniden yaşama şansı sunmaktadır. Raflarda ki sonsuz kitapların her biri aslında onun farklı hayatlarıdır.

“Yaşamla ölüm arasında bir kütüphane var,” dedi. “Bu kütüphanedeki raflar sonsuza kadar gider. Her kitap yaşamış olabileceğin başka bir hayatı yaşama şansını sunar sana. Farklı seçimler yapmış olsan, şu an nasıl bir hayatın olacağını görürsün… Pişmanlıklarını telafi etme şansın olsaydı, bazı konularda farklı davranır mıydın?”

Nora sırasıyla pişmanlığını yaşadığı bu hayatları yaşayacaktır.

Ya abisinin isteğini kabul edip rock grubu kursaydı?

Ya arkadaşının teklifini kabul edip kambur balinalara gitseydi?

Ya sevgilisiyle evlenseydi?

Ya yüzmeye devam etseydi?

Daha Fazla Kitap İncelemesi için Tıklayın.

Gece Yarısı Kütüphanesi Yorumu

282 Sayfalık bir kitabın bu kadar düşündürüp, zihni bu denli yorması inanılmaz! Yukarıda da bahsettiğim gibi sıkmayan bunaltmayan, keyifli bir kitaptı.

Yazarın anlatımı oldukça basitti, istenileni olduğu şekilde veriyordu. Gerek felsefik mesajlar olsun gerek bilimsel açıklamaları olsun tam olarak anlaşılır şekildeydi. Öyle yorucu bir kitap değildi.

“2020 Goodreads Yılın En İyi Romanı” seçilmiş, hak edilmiş bir seçilmişlik bu.

Gece Yarısı Kütüphanesi alıntılar

Kitap da tek eleştirdiğim nokta, sonuç daha ilk yarıda oldukça belliydi. Bu kadar belirgin bir sondan ziyade daha farklı bir son isterdim.

Daha fazla kitap hakkında yorum yapmak istemiyorum. Dediğim gibi sevdiğim bir hikaye oldu, sizlerin de okumasını tavsiye ederim. Alıntılar ile yazıyı sonlandırmak istiyorum;

Jazetel Zevk ve Tespit Puanı ( JZTP) : 7/10

Gece Yarısı Kütüphanesi Alıntılar

‘Yaşayamadığımız hayatların yasını tutmak kolay.’

“Aşktan korkmak yaşamdan korkmaktır ve yaşamdan korkan herkes dörtte üç ölmüş demektir.”

“Bazı yolların daha kolay olacağını düşünmek işimize geliyor bence. Ama belki de kolay yol yoktur…”

“Bir yerde uzun zaman kaldığınızda, dünyanın ne kadar büyük ve uçsuz bucaksız olduğunu unutuyoruz”

“Kendime yalnızlıktan daha iyi bir dost bulamadım.”

“Demek istediğim, acıya karşı bağışıklık kazanmamızı sağlayacak bir yaşam tarzı olmadığını anlasak, her şey çok daha kolay olurdu. Mutluluğun doğasında acının da olduğunu. Biri olmadan öbürünün de olamayacağını. Tabii ki farklı düzeylerde ve miktarlarda. Ama hiçbir hayatta sonsuza kadar saf bir mutluluk içinde olamayız. Öyle bir hayat olabileceğini düşünmek ancak yaşadığımız hayattaki mutsuzluğumuzu büyütmeye yarar.”

“Nora şiddetin olmadığı bir dünyada yaşamak isterdi ama yaşayabileceğii bütün dünyalarrda insanlar da vardı maalesef.”

“Her şeye sahip olsanız da hiçbir şey hissetmeyebilirsiniz.”

Gece Yarısı Kütüphanesi

“Seni en mutlu eden hayatı seçmelisin, yoksa yakında hiçbir hayatın kalmayacak”

“Yalnızca algılayabildiğimiz kadarını biliriz. Deneyimlediğimiz her şey, en nihayetinde algılayabildiklerimizden ibarettir. Neye baktığın değil, ne gördüğün önemlidir.”

Jaze

Daha Fazla Kitap İncelemesi için Tıklayın.

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir