Inside No. 9 Konusu ve Yorumu

Inside No. 9 Konusu ve Yorumu

Merhabalar, Ben Bay Fosfarsol, sitede ilk yazım olacak ve sizlerle olduğum için gerçekten heyecanlıyım. Zamanla sizlerle olan iletişimimle birlikte yazılarıma yön vereceğimi düşünüyorum.  İlk yazımı da beğenilerinize sunuyorum.

Netflix Dizi Önerileri İçin Buraya Tıklayın

Inside No. 9 Konusu

Inside No.9 , birbirinden bağımsız bölümler ve ilginç karakterlerden oluşan bir ingiliz kara komedi dizisidir. Dizi, 2014 senesinde yani dünya televizyon tarihinde ekranlarda ”ne kadar fazla kelime, o kadar fazla izlenme.” mantalitesinin olduğu bir dönemde -benim favori bölümlerimden olan- A Quiet Night In bölümü ile repliksiz bir bölüm yaparak televizyon camiasına diş gösteren bir yapım olmuştur.

Dizi isminden de anlaşılabileceği gibi 9 numaranın içinde geçmekte, bir bölümde 9 numaralı daire olabileceği gibi diğer bölümde 9. sokak ya da belki sadece 9 un içinde geçebilir.

Inside No. 9 Yorumu

Kara komedi kategorisinin benim açımdan şüphesiz en iyi örneklerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Inside No.9, bölümlerin başlarında zaman zaman basit bir olay örgüsü ya da anlamsız bir ilerleyiş sunuyor gibi gelebiliyor lakin bölümün ilerleyen aşamalarında senaristlerimiz aynı zamanda da baş rollerimiz olan Reece Shearsmith ve Steve Pemberton’ın yaptıkları hoş akıloyunları, etkileyici oyunculuklarıylasizleri ekran başına kitleyeceğine eminim.

Benim altın ikili diye andığım bu şahane ikili gerçekten bir ingiliz profesyonelliğini ortaya koydular ve buna devam ediyorlar. 2014’den bu yana kadar tüm yapımcıların ”Bu olmaz, bu tutmaz.” dediği ne varsa yaptılar ve başardılar. Bu sebeple ingiliz televizyon tarihinin en başarılı senaristleri olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmaz.

Birbirinden yetenekli konuk oyuncuları, işledikleri şahane kurgular da cabası.

Mükemmel bir olaya daha nokta basmak gerekirse senaristler sezon finalini canlı yayın olarak yapacaklarını açıkladılar, büyük gün geldiğinde herkes televizyonlarının başına kenetlendiği sırada vakitte ilerlerken teknik arızalar olmaya başladı ses kesildi, görüntü gitti ve birkaç defa böyle olduktan sonra yayını kesip izleyenlerden özür dileyerek başka bir zaman yayınlanacağını söylediler.

Bunun üzerine eski bölümlerden, yukarıda bahsettiğim ”A Quiet Night In” bölümünü banda koyup başlattılar. Ses sorunlarından sonra sessiz bir bölüm konulması gerçekten ironik bir olay olmuştu. Televizyonların başında olan izleyeciler canl yayının olmamasına üzülse de izlemeye koyuldu ve bölüm ilerledikçe orjinal bölümde olmayan detaylar göze çarptı.

Bölüm devam ederken senaristlerimiz Twitterdan izleyicileriyle iletişim halindeydiler ve bu sırada yayını bir hayaletler ele geçirdi. Evet, hayaletler! İkilimiz televizyon tarihine damga vuracak işler yapmayı misyon olarak belirlemişti. Hiç denenmemiş bir şeyi yaparak A Quiet Night In bölümünü canlı olarak izleyenlerin beğenisine sundular ve bunu bir hayalet şakasıyla süslediler.

Inside No. 9 ekibi , bu ve bunun gibi bir sürü farklı işlere imza atıyor. Her bölüm gerçekten kusursuz planlanmış yenilikleri deniyorlar. Eğer sizler de benim gibi ingiliz yapımlarını seviyorsanız bu diziye bir şans vermenizi tavsiye ediyorum.

BBC ve Inside No. 9 ekibi geçtiğimiz hafta 21 Nisan 2022 tarihinde 7. sezona ilk bölümüyle yeşil ışığı yakmış bulunuyor. Her hafta perşembe günleri bölümlerini bizlerin beğenisine sunacaklar.

-Saygılar ve sevgilerimle Bay Fosfarsol.

Netflix Dizi Önerileri İçin Buraya Tıklayın

2 thoughts on “Inside No. 9 Konusu ve Yorumu

  • 26/04/2022 tarihinde, saat 13:51
    Permalink

    İlgi çekici bir yazı olmuş. Diziyi daha önce duymamıştım. Artık listemde.

  • 27/04/2022 tarihinde, saat 10:58
    Permalink

    Yorum için teşekkür ederim. Listelere gireceğini düşündüğüm dizileri paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir