Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk Kitap Yorumu – Wilhelm Genazino

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk Kitabı

Mutsuzluk zamanlarında mutluluk … Geçtiğimiz günlerde kardeşimin hesaplarımı keşfettiğini söyleyip, anonluğumun zedelendiğinden bahsetmiştim sizlere. Canım kardeşim bir şekilde hesabımı keşfedip, bir güzel stalklamıştı beni, başta bu duruma çok sinirlensemde aramızda gizli bir anlaşma yaparak bu sorunu hallettik.

Sorun hallolunca da kardeşimden bloğum için bir yayın yazmasını rica ettim. Etten püften artık her ne olursa, ona ait bir yazı yayınlamak istedim. O da sağ olsun geçtiğimiz günlerde bitirdiği kitabın yorumunu yazmak istediğini söyleyerek beni bir hayli mutlu etti. Bugün sözü kardeşime bırakıyorum;

Wilhelm Genazino

mutsuzluk zamanlarında mutluluk

  • Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk
  • Yayın Evi; Ayrıntı Yayınları
  • Sayfa Sayısı; 144
  • İlk Basım; 2014
  • Fiyat; 10-20 TL Arası

Kitap ana karakter Gerhard’ın monoton olan hayatında yaşadığı ruhsal değişimleri anlatıyor.

Ana karakterimiz Gerhard. Gerhard o kadar ‘biz’den biri ki…Aldığı her nefeste hissettiği huzursuzlukla, karşısına çıkan durumlarla ilgili geliştirdiği izlenimleriyle, bana derinliği olan ‘gerçek’ bir insan gibi geldi. Bu da yazarın büyük bir başarısı.

Bu arada ‘aldığı her nefeste hissettiği huzursuzluk’ da aslında bağışıklık kazandığı varoluşsal bir sancı olduğu için hissizlik demek daha doğru olur.

Wilhelm Genazino

Hayatı monoton, hayatından hem memnun hem de hedeflediği ‘Gerhard’tan oldukça uzak. Kitap büyük bir olay örgüsüne sahip değil, Garhard’ın yaşadığı hayata karşı olan fikirleri ön planda.

Yaptığı işin hedeflediği meslekten uzak olması, gördüğü her durumla ilgili hayali hikayeler geliştirmesi…Aslında biraz da trajikomik bir kitap.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk

Kitap için tek eleştirim-ki bu bir eleştiri de değil aslında-; fazla depresif olması. Yani kendinizi kötü hissettiğiniz bir dönemde, bu kitabı okumanızı önermem. Kısaca bu kitap enlerim arasına girebilecek derinlikte…Kitabı gerçekten çok sevdim, kitaplığınızda olması gereken bir kitap.

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk

Size kitaptan alıntıladığım birkaç alıntıyla veda etmek istiyorum;

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk

‘…İç dünyamın giderek dış dünyamın önüne geçmesi, bunun etkisiyle dış dünyamın beni git gide daha az ilgilendirmesi korkularımın  güzel tarafı. Kaçmış olmanın hoşnutsuzluğu sarıyor benliğimi. Çok uzun sürmeyeceğinden her şeye hoşnutlukla bakıyorum.’

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk

‘Niye kendimi aniden yersiz yurtsuz hissettiğimi bilmiyorum. Sanırım çevremdeki bütün insanlar da aynı hislerle dolu. Sanki sessizlik insanlara hükmeden yabancı güçler tarafından kararlaştırılmış gibi. Bu bir saçmalık ama saçmalık beni etkiliyor; yürekleri sıkıştığı halde insanların sürdürdükleri yaşam hakkında bir şey söylemek istemeleri, ruhun sahici ürkekliğinin göstergesi’

Sağlıcakla Kalın!

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir