Özge Lena Otopsi Kitap Konusu ve Yorumu

Öncelikle kitabın adından bahsetmek istiyorum ; Toplumun Kadına Baskısı: Özge Lena Otopsi

 Özge Lena Otopsi

Otopsi… Otopsi Yunanca ‘kendi gözüyle görmek’ anlamına geliyor. Şu an kullandığımız kelime anlamına baktığımız zaman ‘bir insanın ölüm nedenini bulmak amacıyla cesedin açılıp incelenmesi’ anlamına geliyor. Yazar kitapla ilgili ilk ipucunu başlığıyla yansıtıyor aslında kendi gözüyle insanın kendi cesedine bakması. Tabii ki soyut anlamda.

Başlıktan sonra kitabı açtığımızda  ilk sayfada ‘David Lang- This Was Written by Hand eşliğinde…’ bir yazı buluyoruz. Müziği açıp dinlediğimizde biraz gerilimi ve melankoliği hissettiren, inişlerin-çıkışların bulunduğu bazen boşlukta bırakan ikinci ipucuyla karşılaşıyoruz ve kitaba müzikle beraber dahil oluyoruz.

Üçüncü ipucuysa bir sonraki sayfada. Sayfayı açtığımız zaman 2 farklı yazı karakterinden yazılmış paragraflar görüyoruz. Okumaya başladığımızda anlıyoruz ki hikaye içinde hikaye yazılmış.

özge lena

Kitabın içeriğine baktığımız zaman bir kadınla karşılaşıyoruz. Bir anne, bir eş, bir çalışan olan ailesinin, arkadaşlarının, toplumun baskısı altında ezildiğini hisseden bütün her şeyi bırakıp kuzeyde taş bir evde yaşamak ve sadece yazı yazmak isteyen bir kadın.

Çünkü ailesi, çevresi, toplum onu öyle bir psikolojiye getiriyor ki kusursuz bir çalışan, mükemmel bir anne ve harika bir eş olmak uğruna kendinden, yapmak istediği şeylerden vazgeçiyor ve bu kadar çabasına rağmen her defasında kendini yetersiz görüyor tıpkı şu an etrafımızda gördüğümüz diğer kadınlar gibi.

Sonra içine, kendisine dönüyor. İçinde kocaman, yeri dolmayacak bir boşluk. Bu boşluğu sadece yazarak kapatabileceğini düşüyor ve sonunda kendi hikayesini yazmaya başlıyor.

Toplumun kadına baskısını, aidiyet hissinin zorluğunu açıkça gözler önüne seriyor Özge Lena . Bu kadar güncel bir konuyu bu kadar psikolojiyi irdeleyerek yazması beni etkiledi.

Melankolik bir kitap olsa da kitabı okurken kendi çevremden insanlar görmem ve bazı  varoluşsal  sıkıntıların açıkça gözler önüne serilmesi beni ziyadesiyle etkiledi. Anne- kız ilişkisi, travmalar, kısır döngü, ihanet kitapta gördüğüm kilit kelimeler oldu. İçindeki acıları okurken yaşatması da çok yerindeydi bence.

Ben kitabı okurken kendi hayatımı da sorguladığım için beğendim umarım siz de okuyup beğenirsiniz.

Hayatınızı istediğiniz insan olarak devam ettirebilmeniz dileğiyle.

-Gülay

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

2 thoughts on “Özge Lena Otopsi Kitap Konusu ve Yorumu

  • 16/11/2020 tarihinde, saat 20:27
    Permalink

    Kitabın konusu beni çok etkiledi , en kısa sürede okuyacağım, ellerinize sağlık ?

  • 16/11/2020 tarihinde, saat 20:43
    Permalink

    Teşekkür ederim 🙂 umarım keyif alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir