Rüyaların Önemi: Theodor W. Adorno Rüya Kayıtları Kitap İncelemesi

Theodor W Adorno Rüya Kayıtları Kitap İncelemesi

theodor adorno rüya kayıtları

Rüyalar deyince aklınıza hemen Freud’un geldiğini tahmin edebiliyorum. Çünkü bu konuda tahtın sahibi Freud.

Peki Freud, rüyalar hakkında neler söylüyor?

Freud bize diyor ki bilinçaltınızda bazı yerlere sıkıştırılmış her şey rüyalarda gün yüzüne çıkıyor. Yani rüyalar bilinçaltımızın bize yansıması bir yerde.

Tabii ki direkt bir şekilde değil, farklı figürlere girmiş şekilde. Örneğin elinde 2 balon olan bir kadını rüyamızda görüyorsak aslında o kadının göğüslerini düşünüyor olabiliriz.

Bunları okuduktan sonra anlıyoruz ki rüyalar bizim için psikolojimizin bir yansıması.

Zaten psikolojide de bazı yerlerde tedavi yöntemi olarak rüyaların kullanıldığını görüyoruz.

Peki bu rüyalar nelere yol açmış?

Salvador Daliyi mutlaka duymuşsunuzdur. Dali sürrealist resmin önde gelen isimlerinden.

Peki sürrealizm nedir?

Sürrealizm , bilinçaltının dışa vurulduğu sanat akımı.

Yani Dali yaptığı eserlerde bize bilinçaltını gösteriyor, belki de rüyalarını. Sürrealizmi mimaride de görebiliyoruz.

Örneğin Palais Idéal.

rüya kayıtları

Chevalin bu ünlü eseri ‘İdeal Saray’ anlamına geliyor. Cheval aslında bir postacı ama yıllarca rüyasında bir yapı yaptığını görüyor. Bir gün ayağına bir taş çarpıyor ve bu taştan çok etkilenip her gün yollardan topladığı taşlarla rüyasında sürekli gördüğü o yapıyı yapma başlıyor.

33 yılını Cheval ; gündüzleri postacılık, akşamları ise İdeal Sarayı yapmakla geçiriyor. Cheval ’in bu eserinde dünyanın her yerinden izler bulabilirsiniz. Bir tarafında cami motifi öbür tarafında Hindu tapınağı yansımaları var.

Yani demem o ki rüyalarımız tahmin ettiğimizden çok şey ifade ediyor bizim için.

rüya kayıtları

Theodor W. Adorno Rüya Kayıtları Kitap Yorumu

Kitaba gelecek olursak Theodor W Adorno , rüyaların bu gücünü fark etmiş olacak ki kendi gördüğü rüyaları yazıya dökmüş. Baktığımız zaman Theodor W Adorno ’nun rüyaları hakkında bir sürü şey söylenebilir. Ama bence asıl nokta kendimizi daha iyi tanıyabileceğimiz bir yol açıyor. Tabii ki her rüyayı her zaman hatırlamıyoruz ama hatırladıklarımız kadarını yazabilsek, resmedebilsek, bir yapıya dönüştürebilsek belki de kendimize katkı da bulunmuş oluruz.

Kitabı merak edenler kendi rüyalarını hayal edip okuyabilir. Yani rüyalardaki kopukluğu, zamanın ve mekanın gerçekten farklı olduğu kısa kısa hikayeler gibi düşünebilirsiniz.

-Gülay

 

Diğer kitap yorumları için tıktık 

jaze
Takip Et !

jaze

Umursuz, mumursuz, lisans mezunu, işsizliği meslek edinmiş bir double işsiz.Mesleğini değiştirmek amacıyla iş ararken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.