Hayvanlar Aleminin en Tuhaf Yaratıkları Çıplak Kör Fare ler

 

Çıplak Kör Fare

 

Bu farelerden daha önce hiç haberiniz olmuş muydu, duymuş muydunuz? Kör Fare ‘yi illa bir şekilde duymuşsunuzdur ama çıplak kör fareleri?

Ben duymamıştım. Bugün karşıma çıkan bir makale ile bu çıplak kör fare ‘lerden haberdar oldum.

Okuduklarım beni o kadar etkiledi ki sizlerle paylaşmazsam olmaz diye düşünerek, bu farelerden sizlere de bahsetmek istedim.

Çıplak kör fareler ( Heterocephalus glaber ), Afrika’nın Doğusunda yaşam mücadelesi veren, kemirgen grubuna ait bir tür hayvandır.

Bu kör fareler, karıncalar gibi yerleşik bir hayat sürmektedir. Eş, dost, akraba, sülale hep birlikte koloniler halinde yaşayıp, hayatlarını idame etmektedirler. Eğitim düzeyleri normalin üzerinde olmasına rağmen, kafa yapıları eski geleneklerine dönüktür. Geleneklerinden kopamamışlardır.

Bu kör fareler için bilim insanları ‘Hayvanlar Aleminin en Tuhaf Yaratıkları’ diyerek bahsediyor, peki neden?

Bilim insanlarının bu şekilde bahsetmelerinin aslında yüzlerce nedeni var. Sizler için ve kendi merakımı gidermek için tüm bunları araştırdım, buyurun hep birlikte okuyalım;

 

Başkalarının Yavrularını Kaçırıp Köleleştiriyorlar İşte Çıplak Kör Fareler

 

çıplak kör fareler

 

  • Öncelikle bu çıplak kör fare ‘ler, kansere ve şiddetli ağrılara dirençli hayvanlarmış.

Yapılan araştırmalarda; çıplak farelere enjekte edilen kanser hücrelerinin, vücut tarafından fark edildiği ve hücreler çoğalmadan müdahale edildiği ispatlanmıştır.

Sizce de bu durum, kulağa çok garip gelmiyor mu? Küçücük avuç kadar bir kör fare , insanı öldürebilme potansiyeli olan bir hastalığı, vücudundan pü diye atabiliyor. Akıl alır gibi değil!

  • Oksijenin olmadığı alanlarda 22 dakikaya kadar hayatta kalabiliyorlarmış

Bu bilgiyi okuduktan sonra verdiğim ilk tepki, nefesimi tutmak oldu. Nefesimi yalnızca 42 saniye tutabildim, akıl alır gibi değil!

Tabi bu benim nefessizliğimden de kaynaklı olabilir ama ufacık bir beden için 30 dakika gerçekten de çok fazla!

Minnacık bedeninizi 22 dakika boyunca nasıl oksijensiz bırakabiliyorsunuz? Çok tatlısınız

  • Normal bir Sıçan yahut Fareye oranla 8 kat daha fazla yaşarlar

Önceki maddelerden dolayı bu madde gayet olağan görünüyor ama yine de ortalama ne kadar yaşadıklarından bahsetmek istiyorum;

Çıplak kör fare ‘lerin 30 ila 40 yıla kadar sürebilen bir yaşam süreleri varmış.

‘Eee ne var bunda biz de 100 yıla kadar yaşayabiliyoruz.’ Dediğinizi duyar gibiyim, hayır aslında duyar gibi olmadım ama yine de yanıtlamak istiyorum.

Ufacık fare ile biz bir miyiz?

Evet, cevabım bu kadardı.

  • Çıplak kör fareler, ortalıkta gördükleri başka bir yavru kör fare ‘yi kaçırarak köleleştiriyorlarmış.

Bu maddeyi ilk okuduğumda ciğerim yanmıştı, şimdi buraya yazarken tekrar tekrar ciğerim yandı.

Yıl olmuş 2020, insanlık için kölelik bitti diyoruz ama gelin görün ki hayvanlar aleminde kölelik hala daha devam ediyor. Hem de en acı biçimde…

  • Ayrıca bu kör fare ‘ler çizgi filmlere konu olabilecek bir şekilde yaklaşık 300’lü koloniler halinde yaşayıp, diğer koloniler ile savaşlara girmektedir.

Şaka yapmıyorum ciddiyim. Osmanlı gibi, bu fareler de diğer farelerin topraklarını fethetmek için savaşlara giriyorlarmış.

Savaşı kazanırlarsa eğer, fethettikleri bölgedeki tüm fareler bunların kölesi oluyormuş. VAH VAH!

Hayır yani b*k böceği gibi kendi rızkın ile uğraşsana, neden gözünü başkasının kolonisine çeviriyorsun? Barış varken neden savaşı seçiyorsun?

10 Cm boyları var türlü türlü huyları var… Yıl olmuş 2020 ama bu savaşlar ne insanlıkta son buldu, ne de hayvanlar aleminde, yazık yazık ki ne yazık gece gece sinirlendim yine…

En çokta köleleştirilen yavrulara üzüldüm, aklıma istemsizce Hz. Yusuf dizisi geldi. Gece olduğundan ve beynim bulaşık suyu gibi olduğundan da gelmiş olabilir tabi…

Farelerin neden fetih hareketlerinde bulunduklarını, bu konuda ki yazıları okuduğumdan bu yana düşünüyorum. Ama yok, hiçbir mantıklı açıklama bulamıyorum.

10 cm boyun var?

Genelin aksine fazla yaşıyorsun?

Kanser olmuyorsun?

Oksijensiz yaşayabiliyorsun?

Arkanda dağ gibi sülalen var?

Daha ne olsun, hayır yani daha ne olsun?

Altı üstü hayvansın, olduğun gibi yaşa işte ne gerek var bu atraksiyonlara.

Keşke onlarla iletişim kurabilsem ve onlara hayatlarının aslında çok güzel olduğunu söyleyebilsem.

‘Kimse, kimsenin derdini bilmiyor Jaze, Onların derdiniz bilemezsin. Neler yaşadıklarını bilmiyorsun, biliyormuş gibi konuşma’ Dediğinizi duyar gibiyim, hayır değilim ama cevaplamak istiyorum.

-Evet haklısınız.

Aslında çok pozitif başlamıştım yazıya sonra ne oldu da yazı benim sinirime bulandı inanın anlamadım. Şu sıralar çok sinirli bir insana dönüştüm, umarım yazım sizleri de sinirlendirmemiştir.

 

Sağlıcakla Kalın!

 

Diğer Jazete yayınları için tıktık.

Sosyal Medya Hesaplarım;  Twitter    İnstagram

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir