Eşeklerde İnsan Beynini Manipüle Eden Parazit Toksoplazma Gondii

 

Eşeklerde İnsan Beynini Manipüle Eden Parazit Toksoplazma Gondii …. Evet başlık sizleri de şaşırttı değil mi?

‘Hayır, hiç şaşırtmadı’ dediğinizi duyar gibiyim ama ben yine de edindiğim bu bilgileri, sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Toxoplasma Gondii Nedir

 

Asıl konuya giriş yapmadan önce sizlere Toxoplasma Gondii ‘nin ne olduğundan bahsetmek istiyorum.

Toksoplazma yani Gondii , tek hücreli bir mikroorganizmadır. Genellikle kedilerde meydana gelen toksoplazma, diğer hayvanlara da bulaşabilmektedir.

Şimdi soracaksınız, ‘hayvanın toksoplazmasından bana ne, bunu niye bana anlatıyorsun jaze?’

Hemen cevap vereyim ; Toksoplazma gondii her ne kadar hayvanlarda üremiş olsada biz insanlara da bulaşabilmektedir. Öyle temas yoluyla vs de değil, direkt dışkıdan bulaşmaktadır.

Ki illa ki duymuşsunuzdur, toplumda Hamile hanımları genellikle kedilerden uzak tutarlar. Sadece bu da değil, hamile kadınların çiğ et yahut az pişmiş et tüketmesi de hamilelik sürecinde yasaktır.

PEKİ YA NEDEN?

Kedi dışkısında bulunan ve kediden diğer çiftlik hayvanlarına bulaşan toksoplazma gondii , kadınlarda düşük riskine veya bebeklerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Ki sadece bu da değil Toksoplazma yani Gondii , göz retinasında da çeşitli hasarlar bırakmaktadır. Göz enfeksiyonu başta olmak üzere, ciddi görme problemlerine görme kaybına dahi neden olmaktaymış.

 

Toxoplasma Gondii

 

‘JAZE BENİM KEDİM VAR NE DİYORSUN SEN?’

Dediğinizi duyar gibi olmadım ama hemen buna da bir açıklama getireyim.

Yıllardır evde kedi beslemek isteyen biri olarak aklıma direkt bu soru geldi ve hemen bir iki tıkla araştırdım.

Sonuç;

Avlanan ve çiğ et tüketen kedilerin, diğer evcil kedilere oranla Toksoplazma barındırma ihtimali daha yüksekmiş. Kediniz toksoplazma barındırıyor ya da barındırmıyor fark etmeksizin, kedi dışkısıyla temas ettikten sonra hiçbir yere dokunmadan mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Hijyene dikkat ettiğiniz sürece pek bir sorun oluşturacağını zannetmiyorum.

Bu konularda ki yazıları okuduktan sonra ister istemez Toksplazma ‘yı Korona virüsüne benzettim. Nedeni ise hijyen hijyen hijyen…

Neyse Toxoplasma Gondii ‘nin ne olduğunu az çok anladığımıza göre asıl konuya geçelim;

 

İnsan Beynini Manipüle Eden Parazit

 

İsrailli bilim insanları eşekler üzerinde yaptıkları bir araştırma sonucu, eşeklerde 2 tehlikeli parazit tespit etti. Bu parazitlerden biri, yukarıda tanımını yaptığım Toxoplasma Gondii , diğeri ise Neospora ismi verilen bir tür parazit.

Neospora biz insanlara bulaşabilen bir parazit çeşidi değil, ancak Toksoplazma gondii biz insanlara bulaşabiliyor. Bu bulaşma insanlarda nörolojik hasarlara neden olup, yukarıda da bahsettiğim gibi hamile kadınlarda düşük riski oluşturuyor.

İnsan beynini manipüle ettiği düşünülen bu parazite ise, dünya nüfusunun yaklaşık 3 te 1’inin yakalandığı tahmin ediliyor. Okul hayatında, normal gündelik yaşantıda ve iş yaşamında bu parazitin adeta korona virüs gibi bulaştığı düşünülmekte.

Bahsettiğim araştırmayı yapan Sharon ve meslektaşları, bu paraziti araştırmak için 98 eşeği incelemişler.

 

eşeklerde parazit

 

-Neden 100 değil de 98?

+Bilmiyorum, nereden bileyim.

Her neyse Sharon ve meslektaşları, bu araştırma sonucunda Animals dergisinde yayınladıkları açıklamada ; eşeklerin yüzde 94’ünde toksoplazma gondii bulduklarını, yüzde 70’inde ise Neospora antikorları bulduklarını belirtmişler.

Araştırmacılar konuyla ilgili ise ‘Eşeklerin Toxoplasma Gondii ve Neospora parazitlerine ilk defa maruz kaldıklarını gördük’ tarzında birtakım açıklamalar yapmışlar. Bu maruziyetin nedenini ise hayvan yetiştirme koşullarına bağlamışlardır ki kim olsa ona bağlar.

Şöyle öyle böyle derken Jazete ‘de bir yayının daha sonuna daha geldik.

Ben Jazete’yi çok sevdim. Normalde bu tarz makaleleri okumaya pek fırsatım olmuyordu ama işin içine blog girince işler değişti. Bu sayede hem bilgileniyor, hem de bloğa katkıda bulunmuş oluyorum. Jazete için önerileriniz varsa almaya hazırım. Önerilerinizi yorum kısmına yazarsanız çok mutlu olurum.

Umarım yararlı bir yayın olmuştur, ekleyeceğiniz yada düzeltme yapacağınız herhangi bir yer varsa yorumlarsanız yine çok mutlu olurum.

Sağlıcakla Kalın!

 

Diğer Jazete yayınları için tıktık.

Sosyal Medya Hesaplarım; Twitter İnstagram

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

3 thoughts on “Eşeklerde İnsan Beynini Manipüle Eden Parazit Toksoplazma Gondii

 • 30/10/2020 tarihinde, saat 03:06
  Permalink

  Çok güzel bir yazı olmuş ✨

 • 30/10/2020 tarihinde, saat 13:06
  Permalink

  Teşekkür ederiim ✨

 • 06/11/2020 tarihinde, saat 00:26
  Permalink

  Çok garipmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir