Dağ Kekiği Faydaları : Dağ Kekiği Çayı Nasıl Yapılır

Dağ Kekiği NedirDağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir :Dağ Kekiği faydaları , zararları ve Dağ kekiği çayı nasıl yapılır , demlenir gibi soruların yanıtını bulacağınız yazıma hoş geldiniz.

Dağ kekiği, Manisa da yetişen, halk arasında ‘ Kara kekik ‘ olarak da bilinen bir bitki türüdür.  Manisa da oldukça yaygın olan bu bitkiyi yerli halk, dağlardan yol kenarlarından kolayca toplayabiliyorlar. Korona virüsü nedeniyle, şu günlerde adeta dolar gibi değeri artan dağ kekiği nin faydaları ise saymakla bitmeyecek türden.

Korona virüsü nedeniyle dağ kekiği ne artan ilgiyi halk ” Dağ kekiği nin bizi dirençli tutacağına inanıyoruz. Zamanında Ninelerimizden ve Dedelerimizden gördük, onlardan gördüğümüzü yapıyoruz.” diyerek açıklıyor. Özellikle İlk Bahar mevsiminde yetişen ve toplanan dağ kekiği ni, hem çaylarda hem de yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Dağ kekiğini aktarlarda rahatça bulabileceğiniz gibi evde kendiniz de rahatça yetiştirebilirsiniz. Kekik Nasıl Yetiştirilir? Evde Kekik Yetiştirmek gibi bir düşünceniz varsa yazıya göz atabilirsiniz.

Ege de oldukça meşhur olan bu bitkinin kullanım alanı oldukça geniş. Kullanım alanı oldukça geniş olan dağ kekiği ‘nin lezzetine ise diyecek hiçbir şey yok! Hadi gelin şimdi de dağ kekiği faydaları nı sayalım;

Dağ Kekiğinin Faydaları

Dağ kekiğinin faydaları

  • Bedeni güçlendirir Dağ kekiği bedeni güçlendirerek halsizliği giderir ve yorgunluğunuzu alır.
  • Sinir sistemini güçlendirir. Sinir sistemini güçlendirerek, sinir ve stres rahatsızlıkların önüne geçtiği bilinmektedir
  • İştah açar. Özellikle iştah sorunu yaşayan bireylere önerilir, bu sorunu kısa sürede çözer.
  • Kalp hastalıklarını önlediği düşünülmektedir. Kalp çarpıntısına da etkili çözüm sunar.
  • Bağırsak sorunlarında da etkilidir. Bağırsak iltihabı için oldukça yararlıdır.
  • İdrar söktürücüdür. Özellikle bu sorunu yaşayanlara dağ kekiği şiddetle önerilir.
  • Bağırsak solucanlarının düşmesinde etkilidir. Evet, bu madde de ‘ıyyyy’ dediğinizi duyar gibiyim ama gerçek.
  • Regl ağrılarını giderir. Özellikle 1 fincan dağ kekiği çayı regl ağrınızı dindirebilir. Ayrıca düzensiz regl dönemini de düzelttiği bilinmekte.
  • Mide bulantılarını giderir. Mide bulantılarına kekik kadar iyi gelen bir bitki daha duymadım. Acayip etkili!
  • Grip, bronşit ve astım için doğal bir ilaçtır.

Dağ Kekiği Çayı Nasıl Yapılır

dağ kekiği çayı

Aslında normal bitki çaylarını demlemekten hiçbir farkı yok. Bir tutam kurutulmuş yahut taze dağ kekiğini bir miktar suya ekleyip 1-2 dakika kaynatıyor, ardından ise demlemeye bırakıyorsunuz. Bi 5 dakika demlendikten sonra çayınız hazır afiyet olsun!

Sağlık konusunda ki diğer yayınlarıma ulaşmak için buraya tıklayın. Umarım sizler için yararlı bir yayın olmuştur.

Hoşça kalın sağlıcakla kalın!

-Jaze

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir