Keten Tohumunun Faydaları : Öğütülmüş Keten Tohumu Nasıl Kullanılır

Geçmişten günümüze dek ‘süper besin kaynağı’ adı ile gelen, 5500 yıldan aşkın süredir  insanlar tarafından tüketilen Keten tohumundan bahsedeceğim sizlere. ‘ Keten tohumunun faydaları ve öğütülmüş keten tohumu nasıl kullanılır ‘ başlığı altında keten tohumuna dair her şeye birlikte değineceğiz.

Öğütülmüş Keten Tohumu

5000 Yıl önce insanoğlunun mumyaları sarmak için keten tohumu kullandığına dair izler mevcuttur. Bu nedenden  dolayı keten tohumu, Dünya’da yetiştirilen ilk besinler arasında yer alıyor.

Özellikle Asya kıtasında yetiştirilen Keten bitkisi, kendi başına da çok sağlıklı olmasına rağmen genel olarak tohumu  tüketilir. Keten tohumunun etinden sütünden her şeyinden faydalanılır. Öyle ki keten tohumu yağı şuan Hindistan başta olmak üzere, birçok ülkede alternatif tıpta kullanılıyor. Keten tohumu nu az çok tanıdığımıza göre, hadi gelin şimdi de yararlarına geçelim;

Keten Tohumunun Faydaları

 • Kanserli hücrelerin oluşmasını engeller Yapılan araştırmalar ve deneyler sonu, keten tohumunun kanserli hücreler ile savaştığı ispatlamıştır. Bu konularda ki araştırmalar ise hala daha devam etmektedir.
 • Kötü kolesterolün düşmesine ve kan şekerinin dengede kalmasını sağlar. Ayrıca içerdiği antioksidanlar nedeniyle vücutta başıboş dolaşan radikaller ile de savaşır.
 • E vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu da demek oluyor ki; keten tohumu yaşlılığa bağlı kırışıklar ve çeşitli cilt rahatsızlıklarının gideriminde kullanılıyor.
 • Yüksek tansiyon riskini en aza indirir. Bilim adamlarının bir grup insanda yaptığı deney bunu ispatlamıştır.
 • Kabızlık ve ishal gibi sıkıntılara iyi gelir. Yapısında yer alan diyet lifleri ile, sindirim sisteminin tam fonksiyonlarla çalışmasınız sağlar.
 • Vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bu da herhangi bir rahatsızlık durumunda vücudun, kendi işlevlerini sağlıklı bir şekilde yapmasını sağladığını açıklıyor.
 • Saç dökülmelerinin önüne geçer. Her gün kullanım ile bunu birebir gözlemleyebilirsiniz.
 • Vücutta ki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu keten tohumunun bana kalırsa en güzel özelliklerinden biri.
 • Kalp ve damar hastalıklarına fayda sağlar. İleride bu tarz sorunlar yaşamamak için bolca tüketilmeli.
 • Göz kuruluğunu azaltır. Araştırmacıların deneyleri sonucu, keten tohumunun bu yararı da ispatlanmıştır
 • Vücutta ki hormonları dengeler. Özellikle kadınlar için hormonları dengelediğine inanılmakta
 • Kanı temizler.

Öğütülmüş Keten Tohumu Nasıl Kullanılır

keten tohumu

Keten tohumunun kullanım alanı oldukça geniştir. Keten tohumu nu kendi zevklerinize göre her tarafa çekebilirsiniz. Toz halini yemeklerinizde baharat gibi kullanabilirsiniz. Normal halini ise salatalarınızda, yoğurtlarınızda yada; çörekotu gibi poğaçalarınızın, ekmeklerinizin üzerinde kullanabilirsiniz.

Yayının sonuna geldik. Umarım faydalı bir yayın olmuştur. Sağlık konusunda ki diğer yayınlarım için tıktık.

Sağlıcakla Kalın!

-Jaze

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir