Dangal Konusu ve Film İncelemesi – Bir Hint Filmi

Dangal , 2016 yapımı Hindistan spor ve dram filmidir. Gerçek bir hikâyeye daynanan filmde ünlü oyuncu Aamir Khan, Mahavir Singh adlı güreşçi bir babayı canlandırmıştır. Film, Hindistan’da gişe rekortmeni, Çin’de ise en çok izlenen yabancı film olmuştur. Aynı zamanda film Beyazperde’de 4,5/5 ve IMDb’de 8,4/10 almıştır. Aamir Khan‘ın yanında başlıca oyuncuları Fatima Sana Shaikh, Sanya Malhotra, Zaira Wasim, Sakshi Tanwar ve Suhani Bhatnagar’dır diyebiliriz.

Daha Fazla Flm İncelemesi için Buraya Tıklayın.

Dangal Konusu

Dangal Hint filmi

Bir güreş hayranı olan babanın en büyük hayali oğlunu güreşe yönlendirmek ve bu dalda onu geliştirmektir. Ancak bu babamızın hiç oğlu olmaz… 3. Kızlarından sonra denemeyi bırakırlar. Babamız Mahavir Singh, umutsuzca evden işe işten eve gelmektedir. Bir gün işten dönünce evlerinin bahçelerinde harap hâlde 2 erkek çocuğu ve aileleri beklemektedir. Mahavir, başta onları yiğeninin dövdüğünü sanar ancak çocukları döven kızları Geeta ve Babita‘dır.

“Boğulan bir adama bir dal uzatmak yeterlidir.” derler. Amcam bir değil iki cankurtaran bulmuştu.

Mahavir, bu olaydan sonra kızlarını güreşçi yapmaya karar verir ve hazırlıklara başlar. Karısı ile bu durumu münakaşa etse de 1 yıllığına bunu denemeye karar verir. Kızlarını diyete sokar, her sabah saat beşte antrenamana başlatır. Güreş yapılan bir yerle anlaşmaya çalışır ancak çocukları kız olduğu için kabul almaz. Mahavir de gider ve kendisi bir alan yapar.

Dangal izle

Geeta ve Babita, okulda söylenen laflardan, yaşadıkları şeylerden çok yorulmuştur ve babalarına giderler. Ancak durum hiç de umdukları gibi gitmez ve ikisinin de saçları kısacık kesilir. İki kızımız da tam olarak isyan bayrağını çeker ve sürekli işleri aksatmaya başlar.

Dangal

Benim için filmin en can alıcı noktalarından biri, kızlarımızın düğüne gitmeleriydi. Babaları kızları düğünde fark edince orada olan yiğenine bir tokat atıyor ve eve geri dönüyor. Kızlarımızın da düğündeki gelinle bir konuşması oluyor. Geeta, babasından ve durumdan sürekli şikâyet ediyor. Ancak evlendirilen kızımız Geeta’ya karşı çıkıyor. Keşke, diyor, benim babam da öyle olsaydı, beni düşünseydi. Kızlar 14 yaşında gelince evlendiriliyor, başka hiçbir işe yaramıyor…

Dangal konusu

Böylece kızlarımız hâllerine şükrediyorlar ve eve dönüyorlar. Artık tam olarak bir kararları var: Babalarına uymak ve hayatlarını kurtarmak. Kızlarımız antrenmanlarına devam ederler ve zamanı gelmiştir: İlk turnuvanın. Geeta, ilk maçında yenilse de 50 rupilik özel ödül kazanır ve eve dönerler.

Film Yorumu

Evet, Hikâyemiz bu şeiklde devam etmedir. Kazandıkları ödüller, verdikleri fedakârlıkların emeğidir. Kurgusu ve özellikle müzikleriyle bende çok özel bir etki bıraktı. Zaten Hint filmlerinin en öne çıkan özelliği müziklerinin durumu anlatmasıdır bence. Tekrar tekrar izlemelik ve her defasında yeni anlamlar çıkarılabilecek bir film. Elimden geldiğince küçük büyük herkese izletmeye çalışıyorum… Her yaş için uygn bir film. Eğer izlerseniz bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kinnonamida

Daha Fazla Flm İncelemesi için Buraya Tıklayın.

kinnonamida

╮(^▽^)╭

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir