A Korean Odyssey Konusu ve Yorumu – Hwayugi

Selaaam bugünkü yazımda 2017 yılında yayınlanan özellikle yabancı kdrama severler arasında popüler olan dizi Hwayugi diğer ismiyle A Korean Odyssey dizisinden bahsedeceğim. Aslında çok önceden izlediğim bir dizi ama bazı sahnelerinin etkisi hala sürmekte. Öyle ki hala daha ostlarını dinleyip bazen edit videolarını izliyorum. Gerçekten konusu çok iyi olan dizinin senaryosu ise zaten daha önce de My Girl, My Girlfriend Is A Nine Tailed Fox, Master’s Sun ve Hotel Del Luna gibi Kore de ve yabancı fanlar arasında oldukça popüler olan birçok kdramanın senaristleri olan Hong kardeşler tarafından yazılmıştır.

Hotel Del Luna Konusu ve Detaylı İncelemesi için Buraya Tıklayın.

Kdrama izlemeye yeni başlamışsanız dizinin tamamen büyüsüne kapılıp gideceğinizi düşünüyorum. Ancak daha önceden böyle fantastik sahnelerle dolu kdramalar izlemişseniz pek etkileneceğinizi düşünmüyorum. Uzun süredir kdrama izleyen birisi olarak konular farklı ama bazı sahnelerin oldukça benzediğini söyleyebilirim. Ben Goblin’i izlemedim ama birçok fan iki dizinin benzer olduğunu söylüyor  eğer Goblin‘i seven biriyseniz bu diziyi de severek izleyeceğinizi düşünüyorum.

Sosyal medyada gördüğüm bir sahnesiyle başlama kararı aldığım dizi olan Hwayugi aslında içinde çok önemli oyuncuları bulunduran bir dizi. Lee Seung Gi Mouse yazımda da bahsetmiştim kendisinden tek bir kötü draması olmayan oyuncu bence, dramalarının çoğunu izlemiş biri olarak yazıyorum bunu. Lee Seung Gi ile ilk bu dizide tanıştım iyiki tanışmışız. O zaman dizi yorumlamasına geçebiliriz.

Mouse Konusu ve Yorumum için Buraya Tıklayın.

A Korean Odyssey Konusu

  • Bölüm Sayısı: 20
  • Türü: Romantik, Komedi, Fantastik
  • Kanal: tvN
  • Yayın Tarihi: Aralık 2017 – Mart 2018

Konusu: Dizi birbiriyle bir türlü anlaşamayan Son Oh Gong (Lee Seung Gi) ve Woo Ma Wang (Cho Seung Woo) ikilisinin kötülüğün dünyayı sarmasıyla hem çıkarlarını düşünüp hem de dünyayı kurtarmak için bir şeyler yapmalarını konu almaktadır.

Daha Fazla Kore Dizisi için Buraya Tıklayın

Oyuncular 

  • Woo Ma Wang (Cho Seung Woo) – Eğlence sektörü CEO’su ; Dizide belirli bir nedenden dolayı 1000 yıldır tanrı olmaya çalışan aslında iblis olan Ma Wang, insanların dünyasında ise büyük bir eğlence sektörünün CEO’su olarak tanınıp televizyon programlarında yer almaktadır.

Karakterle ilgili benim düşüncelerim ise öncelikle Cho Seung Woo’nun oyunculuğuna değinmek istiyorum. İzlerken o kadar zevk alıyorsunuz ki gerçekten mimiklerini kullanışı, ses tonu her şey mi uyumlu olur bu diziyle ilk defa izledim kendisini ama taa izlediğim dönemden beri büyük hayranıyım.

Asla sıkmayan bir oyunculuğuyla beraber karakterinin bazen çok dahi fikirleri bazen kötü oluşu bazen iyi oluşu gibi birçok özelliği var dizide. Yani diziye devam ederken Ma Wang kötü ya da iyi diyemiyorsunuz. Dizi bitince cevabını alıyoruz ama spoiler vermek istemiyorum. Özellikle yardımcısıyla olan konuşmaları, Son Oh Gong‘la olan didişmeleri ilerleyen bölümlerde aileye yeni katılan üyelerle olan sahneleri de diziye çok farklı ve unutulmaz hava katıyor.

  • Son Oh Gong (Lee Seung Gi) – Jin Sun Mi’nin Koruyucusu ; Son Oh Gong karakteri dizide oldukça gururlu ve karizmatik biri olan olağanüstü olanların en üstüyken bir gün yaptığı büyük bir hatadan dolayı güçleri mühürlenir ve hapsedilir.

Karakterle ilgili yorumum ise gerçekten birkaç bölüm çok sinir bozucu oluyor ama dizi ilerledikçe karakterin diğerleriyle ilişkileri açıldıkça daha keyifli sahneler izlemeye başlıyoruz. Aslında kötü bir karakter olarak karşılaşıyoruz kendisiyle ama söylediklerini pek hayata geçirmeyen birisi. Dizi boyunca sanki en kötü olan olayda bile Son Oh Gong kurtarır, düzeltir her şeyi diye bir havası var. Finalden spoiler yemediyseniz bu havaya kapılmamanız daha iyi olabilir.

A Korean Odyssey

  • Jin Sun Mi – Sam Jang (Oh Yeon Seo) – Emlakçı ; Dizide “Büyük Borç Emlakçılık” adında bir işletmenin yöneticiliğini yapan Jin Sun Mi küçüklüğünden beri hayaletleri görebildiği için hayaletler/periler yüzünden başarısız olmuş ev ve işletmelerle ilgilenmektedir. Hem zengin hem güzel olmasına rağmen etrafından çok az insan vardır. Sosyal becerileri gelişmemiş bir karakterdir.

Oh Yeon Seo gerçekten karakteri oldukça başarılı bir şekilde hayata geçirtilmiş. Benim şikayet ettiğim noktalar ise karakterimizin pek gülmemesi… Dizi boyunca kendisini farklı kıyafetlerle ya da saç stilleriyle görmek isterdim. Ancak bu pek mümkün olmamış sanırım, karakterin yapısıyla alakalı olarak zaten düşününce sürekli havalı giyinmesi çok gülmesi karakterimize pekte uymazmış.

Bunun dışında insanlara asla güvenemeyen ve korunmaya ihtiyaç duyan biri. Çocukluğundan beri hayaletlerle, iblislerle uğraştığı için artık o kadar yorulmuş. Ki ve Yeon Seo bize o yorulmuşluk, bıkkınlık hissini gerçekten çok güzel yansıtmış.

  • Jeo Pal Gye – P.K (Lee Hong Ki) – Süper Star ; P.K dizide sihirli güçleriyle kadınların kalbini çalan ve bu sayede birçok bilgi elde edebilen ünlüyü canlandırmaktadır. Aynı zamanda Ma Wang’ın eğlence şirketine bağlı bir ünlüdür. Edindiği bilgilerle Son Oh Gong ve Ma Wang arasında dolaşıp durmaktadır.

Hong Ki‘nin karakteri aslında dizide bir iki bölüm sonra tanışacağımız bir karakter. Hiç derdi bulunmayan sadece eğlenmek için dünyaya gelmiş gibi bir havası var. Dizi boyunca diğer karakterlerle olan ilişkilerinde de bunu hissediyoruz. Daha çok Ma Wang ve Son Oh Gong’un takımındaki yardımcı gibi.

  • Yoon Dae Sik (Jang Gwang) – Ceo ; Son Oh Gong’a hizmet etmeye adanmış olan koredeki en büyük şirketlerin başkanı olarak dizide yer almaktadır. Son bölümlere kadar izleyeceğimiz bir karakterdir.

Daha Fazla Kore Dizisi için Buraya Tıklayın

A Korean Odyssey Yorumu

  • Diziyle İlgili Genel Yorumum 

Normalde diziler 16 bölüm sürmekte ancak bazıları 20 bölüm sürebiliyor. Aslında bu başta uzun olmasından dolayı ön yargı oluşturabilir ama kesinlikle önemsemeyin. Çünkü ilk 10 bölüm o kadar hızlı geçiyor ki anlamıyorsunuz bile.

Dizi de 5 – 6 bölüm hayaletlerle uğraşıyoruz. Onların çevresinde gelişen olaylar ve karakter gelişmeleri yaşanıyor. Devamında ise olaylar tamamen karakterler üzerinde dönüyor. İzlerseniz ya da izlediyseniz fark etmişsinizdir diye düşünüyorum.

Bu durum dizide çok rahatsız etmiyor aslında geçişi gayet güzel yapmışlar ama ilerleyen bölümlerde başka bir olay daha ekleniyor bu da dizinin heyecanını kaybetmemesinin sebebi aslında. Bu olayların yanında gittikçe birbirine daha çok bağlanan bir çift görüyoruz.

Aynı zamanda yan karakterlerin yaşadıkları olay örgüleri de diziye çok güzel dahil edilmiş. İlerleyen bölümlerde birbirlerine olan yardımları ya da birbirlerine olan nefretleri hepsini dizideki ilişki gelişmesi sonucunda açıklayabiliyoruz.

Dizide tek bir olay üzerinden gidildi dersem haksızlık etmiş olurum. Yan karakterlerin hikayeleri ve birbirlerine olan bağlılıkları beni en çok etkilemişti. Spoiler vermek istemiyorum ama bu dizideki garip arkadaş grubu en sevdiğim arkadaş grubu olabilir. Grubun oluşma aşaması bile dizi bölümleriyle ilerliyor.

Sistar grubundan Bora’da dizide yer almakta. Canlandırdığı karakter gerçekten çok tatlıydı. Ve o da O.K gibi Ma Wang’ın şirketine bağlı ünlü karakterdi.

Kısacası diziyi izlerseniz güzel anılar, hisler birikmiş olur. Ama sonu biraz hayal kırıklığı senarist neden öyle yapmış anlamıyorum. Daha farklı bir son alabilirdik. Diğer yazılarımda da dediğim gibi 20 bölümlük diziye kötü 1-2 bölümü yüzünden çöp muamelesi yapmayacağım. Bence sizde başkalarının fikirlerine kapılmaktansa beğenmeseniz bile kendi fikirlerinizin oluşmasına izin verin.

Benim yorumum bu kadardı umarım izlersiniz ya da izlemişsinizdir yorumuma eklemek istedikleriniz ya da dizi hakkında iyi kötü eleştirilerinizi yoruma bırakabilirsiniz. Görüşürüz, sağlıklı kalın 🙂

quyinssinz

Daha Fazla Kore Dizisi için Buraya Tıklayın

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir