Dororo Konusu ve Anime İncelemesi – Anime İncelemeleri

Ezel Kıvamında Bir Anime ; Dororo

Dororo Konusu

Bilen bilir; Ezel dizisinde “her ihanet sevgiyle başlar” diye meşhur bir söz geçer. Dororo ’da da köyün iyiliği için, daha yeni doğmuşken öz babası tarafından ihanete uğrayarak bedeni şeytanlara yedirilen Hyakkimaru ’nun ve onun tesadüfen tanıştığı yoldaşı Dororo ’nun hikayesini izliyoruz.

Konuya çok fazla girmek istemiyorum zira konusunu internet üzerinde çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Onun yerine Dororo ’yu neden izlemelisiniz, bunu anlatmak istiyorum.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın.

Anime Yorumu

dororo

Yazının bu kısmı spoiler içermediğinden gönül rahatlığı ile okuyabilirsiniz.

Dororo 2019 yapımı, her bölümü 24 dakikadan toplam 24 bölümden oluşan ve bence biraz underrated kalmış bir anime dizisi. Azıcık psikoloji, azıcık fantezi, azıcık komedi, azıcık macera ve genel olarak bolca karanlık ve dram içeren bir havası var. Sıkılınca zaman geçsin diye izlenecek çerezlik bir anime değil diyebilirim kısacası. Tabi böyle deyince aklınıza her bölüm ekran başında salya sümük ağlatan, aşırı duygu sömürüsü dolu, Neon Genesis Evangelion tarzı aşırı depresif bir anime gelmesin.

Dororo aslında fantastik öğeler de içermesine rağmen hiçbir aşırılığa kaçmıyor ve daha ziyade gerçek hayattan uyarlanan sahneleri, karakterleri ve gerçekçiliği ile ön planda diye düşünüyorum. Zaten biraz dark reality tadında ilerlediği için eğer izleyen varsa, ben biraz da Violet Evergarden ’e benzetiyorum gerçeklik tarzını.

Dororo

Dororo ’yu izlerken ekrana bağlayan, anime ‘yi 3 günde bitirten bir diğer sebebin de Hyakkimaru ’nun aslında olan bitenden hiç haberi olmayan, saf, tamamen içgüdüleriyle hareket eden, aslında her ne kadar büyüyebilmiş olsa da hayata karşı küçük bir çocuk tarzı meraklı ve bilgisiz olması diye düşünüyorum.

Konuşamıyor, duyamıyor, ne en sevdiği yemeğin tadını, ne yanından geçtiği çiçeğin kokusunu biliyor ve yine de hayatta kalmak ve yaşamak istiyor. Onun bu halinde insanın içine dokunan ve empatiyle karışık merhamet duygusu uyandıran bir yan olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle izlenmesi gereken, izlemeyi tercih etmeyenlerin çok güzel bir hikaye kaçırdığı, 10/10’luk bir anime .

Dororo Anime İncelemesi

Yazımın bu kısmında spoiler veriyorum, izlemeyenlerin okumasını tavsiye etmem 😀

Dororo ’da Hyakkimaru ’nun hikayesinin yanı sıra beni en çok etkileyen diğer üç etken Dororo’nun ailesinin hikayesi, kolu samuraylar tarafından zevkine kesilen çocuk ve Mio’nun kimsesiz çocukları ile onların başına gelen hüzünlü sondu.

Anime ‘yi benim için izleyip geçilen kurgudan çok gerçeklik seviyesine yükselten ve izlediğim diğer animelere nazaran bende bıraktığı etkiyi arttıran; Bu üç olayın ve bu gibi olayların hikayenin doğal akışı içinde kendine yer bulması ve bu olaylara yapay bir hüzün katmadan (Türk dizilerindeki hüzünlü sahnelerde arkadan gelen dramatik fon müziği tarzı :D) tamamen izleyiciye bırakılan duygusal tepkilere olanak tanımasıydı.

Dororo konusu

Dizide beğendiğim olaylardan biri olarak Tahomaru ’nun ilk önce Hyakkimaru ’ya yapılanlara idealist bir tepki göstermesi, daha sonra kendi sebeplerinden dolayı babasının yanında yer alıp, kardeşine karşı savaşmasıydı. Tahomaru’nun da dizide kendine psikolojik kısmı ağır basan bir yer bularak diziyi derinleştirdiğini düşünüyorum. Ayrıca genel olarak animeler de bir sorun haline gelen “final” kısmı da beklentilerimi karşıladı. Ne duygu sömürüsü amaçlı Hyakkimaru ’yu öldürmüşler (:D) ne de asılsız bir mutlu son yazmışlar. Böyle bir anime ‘ye bu sonu ben yakıştırdım, sizin düşüncelerinizi de çok merak ediyorum. Yorumlarda belirtirseniz çok güzel olur. Teşekkürler:)

-Sevgilerle Estarriol

Daha Fazla Anime İncelemesi için Tıklayın.

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir