Gangubai Film Konusu ve Yorumu

Vefat eden ve gömülmek üzere olan arkadaşı Kamli için Gangubai ‘nin son sözleri şunlar oldu: “Bacaklarını sıkıca bağlayın. Erkeklere güven olmaz, ceset olsa bile.

Merhaba sevgili Jazetel okuyucuları! Ayrı kaldığımız bu arayı çok güzel bir Hint filmi ile kapatmaya geldim.  Kendisine yalnızca bir film demek haksızlık olur. Film buram buram yaşanmışlık kokuyor. Hintli yazar Hussain Zaidi’nin ‘Mafia Quuens of Mumbai’ kitabında ‘Kamathipura’nın Anası’ başlığı altında anlatılan Gangubai Kathiawadi’nin hikayesi. Pek kimselerin bilmediği fakat Hindistan’da önemli bir yeri olan, oradaki özellikle genelevlerde çalışan kadınların unutamayacağı bir isim kendisi.

Gangubai hint filmi

Kadın hakları dünyada zamansız bir şekilde önemli bir konu oldu. Sene kaç olursa olsun kadınlar farklı şekilde hala fiziksel,psikolojik şiddete maruz kalmaya devam ediyor ve katlediliyor. Haber kanallarında hala kaçırılan, fuhuşa sürüklenen, şiddete uğrayan ya da ölüm haberi gelen kadınları görüyoruz. Böylesi bir dönem için bu film kadınların içinden geçenleri anlatıyor.

Gangubai,;zorlu hayat şartlarını her ne olursa olsun kadınların iyiliğine ve onları kurtarmaya adamış, alnı ak bir şekilde aramızdan ayrılmış bir kadın. Öyle bir hikayesi var ki, izleyen herhangi birinin etkilenmemesi mümkün değil. Hint filmlerinin güzeli Alia Bhatt’ın da oynamasıyla da enfes bir hal almış.

Gelin bir nesli kendisiyle, bizleri de yaşanmışlıklarıyla kendine hayran bırakan Gangubai’nin hikayesine bir göz atalım.

Daha Fazla Film İncelemesi için Buraya Tıklayın.

Gangubai Konusu

Gangubai

Asıl adı Ganga olan genç kızımız, 1950’li yılların başında sevgilisi tarafından kandırılması sonucu geneleve satılıyor. Zamanla bu dünyayla ilgili her şeyi öğrenen Ganga, içinde biriken öfkeyle birlikte çalıştığı genelevin bulunduğu mahalledeki tüm genelevlere hükmetmek istiyor. Kendisi “5 yıl içinde bu genelevi ben yöneteceğim.” diyor. İnsanlar önce Ganga’ya gülse de unutuyorlar ki, bir kadının haklı öfkesi dünyadaki her şeyden daha büyüktür.

Hiçbir şeyden korkmayan cesur Ganga, artık kaybedecek bir şeyi olmadığını biliyor ve tüm yapacaklarına bir adamın kendisine şiddet uygulaması sonucu “Bombay Kralı” olarak adlandırılan Rahim Lala’nın yardımını isteyerek başlıyor.

Daha Fazla Film İncelemesi için Buraya Tıklayın.

Gangubai Film Yorumu

Sevgilisi, Ganga’yı seni ünlü edeceğim diye kandırıyor. Teyzesinin yanına getireceğini söylüyor fakat getirdiği yer bir genelev. 1000 rupiye Gnga’nın gençliğini, hayallerini ve hayatını satıyor. Bu andan itibaren zaten sinir tepenize binmeye başlıyor. Yalnızca o zamanlarda olmuyor bunlar. İnsan inanmak istemese de hala aynı fuhuş sistemi devam ediyor. “Kalküta’nın Çocukları” isimli belgeseli de izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Gangubai film yorumu

Teyze diye kandırdığı genelev kraliçesi Sheela ise tam bir şeytan. Kızların neler yaşadığı asla umurunda değil. Yalnızca gelen paraya bakıyor. Tabi paraları sayarken nasıl bir kızla uğraştığının farkında değil. Ganga mecbur oraya alışmaya başlıyor. Diğer kadınların dışarıda ona erkekleri kendisine çağırmayı öğrettiği sahnede içiniz bir kere acıyor. Zamanla yavaştan Sheela’dan yönetimi devralmaya başlıyor. Kızları sinemaya götürüyor, onlarla ilgileniyor. Haliyle diğer kızlar Ganga’ya büyük bir sevgi ve bağlılık duyuyorlar.

Kızların durumunun en iyi anlaşılacağı sahne ise içlerinden birinin babasına mektup yazmak istediği zaman. O mektuptaki cümleler tek bir kişinin değil, hepsinin aklından geçenler. Mektubu teker teker cümleleriyle, içlerindeki özlem ve pişmanlıkla tamamlıyorlar.

Gangubai gibi filmler

Tüm bu acının kırılma noktası bir adamın fazla para teklif ederek Ganga’yla odaya geçtikten sonra ona şiddet uygulamasıyla başlıyor. Sheela sesleri duymasına rağmen hiçbir ses çıkarmıyor, bir kenarda keyfine bakmaya devam ediyor. Ganga her şeye rağmen “Meslekte sık sık bunlarla karşılaşma riskimiz var.” diyor.

Hastanede sırf seks işçisi olduğu için kendisine yapılan kötü muameleyi önemsemiyor. Bu işin peşini bırakmıyor. İşte Rahim Lala abimizle de böyle tanışıyorlar. Kendisine şiddet uygulayan adam Rahim’in çalışanlarından biri çıkıyor. İkisi güçlerini birleştirerek tüm mahalle önünde adamı öldürmekten beter ediyorlar. İşte Ganga’nın hükmü o zaman başlıyor. Herkes kendisinin neler yapabileceğini görüyor.

Daha Fazla Film İncelemesi için Buraya Tıklayın.

Ganga’dan Gangubai’ye

Teyze öldükten sonra tüm kızlar Ganga’nın oranın sahibesi olmasını istiyor, herkesin kraliçesi olacağından habersiz. Böylece artık Ganga değil, Gangubai oluyor.

Filmdeki önemli noktalardan bir diğeri ise yine kendisinin oradaki erkeklere yaptığı göndermeydi. Kızların da diğer insanlarla eşit olmasını istediği için onlara da bir banka hesabı açtırılmasını istiyor. Tabi ki bunu reddediyorlar. Çünkü genelevde çalışan kadınlar namussuz, kötü, pis. Hepsine gereken cevabı veriyor Gangu. “Kızlara banka hesabı açmıyorlar ama kıyafetlerini açmayı biliyorlar.”

Gangubai film

Gangubai kendisine beyaz saresini seçerken genç bir oğlana aşık oluyor. Hayatında ilk defa bu duyguyu tatmış. İlk defa bir erkek sadece kendi zevki için ona dokunmak istemiyor. Tüm şefkatiyle ve sevgisiyle yaklaşıyor. Her ne kadar bu masum duyguları ilk defa hissetse de içten biriken bir anlayışla evlenemeyeceğini düşünüyor. Daha doğrusu, toplum ona böyle düşündürüyor. Bu yüzden sevdiği oğlanı kendisine güvendiği için başka bir seks işçisi kadının kızıyla evlendiriyor. Hem kız bu hayattan kurtulsun, hem de oğlanın canı kendisi yüzünden acımasın diye. İşte o sahne çok kalp kırıcıydı.

Gangubai de her şeyin en güzelini hak eden kadınlardan biriydi. Annesi bile onu dinlemedi. Kendilerince haklı olduklarını düşünseler de kızlarının ne yaşadığından habersizlerdi. Her şeyle tek başına başa çıkmak büyük bir yürek ister. Bazen bu yürek bir filme veya yazıya dahi sığmaz.

Gangubai İncelemesi

Gangubai’nin hayatının bir diğer kırılma noktası ise gazeteci ile tanışması. Kraliçe olarak kızları okula yazdırmayı götürüyor. Oradaki kimse çocuklarını bile istemiyor. Hepsi okulun arka tarafında diye genelevin kapatılmasını istiyor fakat herkes okuldan önce orada genelev olduğunu biliyordu. Buraya açmasaydınız diyor ve bunların hepsine yine göğüs geriyor. Bu olayların ortasında da rahip kızları okula almak istemiyor. Gangu’nun espriyle söylediği her şey gazeteciyi büyülüyor. “Rahip bey onlar zaten a (ah) , ı (ıh) gibi sesleri bizimle birlikteyken öğreniyor. Siz de diğer harfleri öğretirsiniz artık.” diyerek son sözü söylüyor.

Tabi ki işler hayal edildiği gibi devam etmiyor. Okulda kızlara zorbalık yapıyorlar. Gangu, gazetecinin kızların yanına döndüğü zamanki anı fotoğraflamasını istiyor. Her şeyi asıl anlatan şey o kızların gözleri olacağı için.

Gangubai filmden görüntüler

O fotoğrafın dergi kapağında yer almasından sonra Gangu’nun şöhreti her yere yayılıyor. Öyle ki konuşmacı olarak bile sahneye çıkarıyorlar. İçinden gelenleri anlatıyor Gangubai. Şerefleriyle çalıştıklarını, aynı herkes gibi onların da bir mesleğinin olduğunu söylüyor. Alkış tufanı kopuyor haliyle,biliyorlar ki bizim kadın haklı. O mahallenin kapatılması demek, 4000 kadının ve çocuklarının evsiz ve aç kalacağı anlamına geliyor.

Bu konuşmadan sonra mahallenin başkanı olmak için yarışıyor Gangu. Zorlu süreçlerden sonra tabi ki ablamız oranın başkanı oluyor.

Gangubai konusu

Film bende birçok duyguyu aynı anda yaşattı. Yine de en fazla hissettiğim şey kesinlikle gururdu. Tüm dünyadaki seks işçisi kadınlar için de hala aynı şeyler geçerli. Kim hangi meslekte hangi şartlarda çalışıyor asla bilemiyoruz. Bu yüzden kimsenin kimseyi yargılamak haddine değil. En önemlisi dürüst bir hayat yaşamak. İnsanlar seks işçilerinin de  bizim bir parçamız,birinin çocuğu, annesi, dostu veya kardeşi olduğunu unutuyor.

Daha Fazla Film İncelemesi için Buraya Tıklayın.

Gangubai’nin Son Konuşması

Gangubai izle

Son olarak kızlara yaptığı başkanlık konuşması tüm çabalarını ve sizlere anlatmak istediğim o muhteşem gururu özetler nitelikte. Bu sözlerle yazımı sonlandırmak istiyorum:

“Gangubai size üç şey söyleyecek. Öncelikle, insanlar namussuz olduğumuzu düşünüyor. Sorun yok. Ama bu namussuz işi şerefinizle yapın. Tamamen dürüst olun. 

İkinci olarak, bir çiçek doğası gereği hoş kokar. İster tapınakta ister mabette olun, ister genelevde ister cenazede olsun parfümünüzü mutlaka sıkın. Müşterilerininz tam tatmin olsun ama paranızı almayı da unutmayın.

Üçüncüsü, şerefli yaşayın. Hiçbir şeyden korkmayın. Ne polis, ne meclis üyesi, ne bakan ne de lanet olası bir adamdan. Kimseden korkmayın. Kadınlar güçlü, varlıklı ve zeki olduklarında erkekler kendilerini ne kadar üstün hissedebilir?”

Ruhun şad olsun Gangubai.

Daha Fazla Film İncelemesi için Buraya Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir