Haftalık Haber Bülteni : İzmir Depremi Adana Yangını ve Daha Fazlası

 

HAFTALIK HABERLER

 

Haftalık Haberler ‘den oluşan ve Ayça Düzgün‘ün özenle toparladığı, Haftalık Haberler Bülteni Yayını ile sizleri Ayça Düngün ile baş başa bırakıyorum;

 

SANATA DAİR 

 

Kariye Müzesi ibadete açıldı mıİstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Kariye Müzesi, geçtiğimiz günlerde ibadete açılacağı duyurulan tarihi yapılardan biriydi. Bizans zamanı kilise, Fatih sonrası camii olarak kullanılan müze, Diyanet İşleri‘nin devralması sonrasında 30 Ekim Cuma günü ibadete açıldı.

30 Ekim’e sayılı günler kala müze içinden çekilen fotoğraflar gösteriyor ki Bizans dönemine ait Hz. İsa tasvirlerinin bulunduğu fresk ve mozaikler beyaz perdelerle kapatılmış. (bianet)

Son yıllarda artış göstermekle birlikte uzun süredir birçok tarihi yapı ‘restorasyon’ adı altında orijinalliğini yitirirken bazı önemli eserler de yurtdışına kaçırıldı.

2015 yılında Antalya’da restore edilen Şile kalesi, o dönemde birçok espriye konu olmuş hatta bir çizgi film karakterine bile benzetilmişti. Ülkemizde ne yazık ki birçok eser üzerindeki motif ve dokuyu yitirip modernleştiriliyor ve buna restorasyon deniyor.

Eserlere yönelik bu saygısızlık yakın zamanda bitmezse topraklarımızda tarihe dair iz kalmayacak.

 

KADINLAR YAŞAMAK İSTİYOR

 

Gizemin katili

 

27 Ekim Çarşamba günü öğleden sonra ayrıldığı eski nişanlısı Ömer İğret tarafından saldırıya uğrayan Gizem G. ve annesi Gülya B. olay yerinde hayatını kaybetti.

Gizem G.’nin saldırıdan saatler önce polise koruma kararı için başvurduğu öğrenildi. Katil zanlısı Ömer İğret, polislerce çevresi sarıldığında tabancayla hayatına son verdi. (BirGün)

 

 

Her hafta hatta her gün farklı bir kadının ölüm haberini alır olduk. Kadın cinayetlerinin, şiddetinin sonu gelmezken adaletin sağlanmaması şüphesiz içimizi daha da yakıyor.

Yapılan eylemler, açılan tabelalar, bir kadının ardından adalet istemek günlük yaşamımızın bir parçası hâline gelmeden İstanbul Sözleşmesi uygulansın istiyoruz. Biz artık adalet yerini bulsun, en temel hakkımız olan yaşama hakkımız bir erkek tarafından elimizden alınmasın, var olduğumuzu ve neler yapabileceğimiz görülsün istiyoruz. İsteklerimizi elde edene kadar da geri adım atmayacağız. ‘’İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!’’

 

CİĞERLERİMİZ ALEV ALEV

 

27 Ekim tarihinde Adana’nın Kozan ilçesinde çıkan yangın, Orman Genel Müdürlüğü tarafından kontrol altına alındı. Yangın bölgede yaşayan halk tarafından ihbar edildi.

Bölge halkının geçim kaynaklarından biri de arıcılıktı.

Kovanları yangında yanan vatandaşlar gözyaşlarına hâkim olamazken bölge valisi yangının kontrol altına alındığını ve ‘can kaybının olmadığını’ söyledi. (CNN Türk)

Adana yangını Amerika Birleşik Devletleri ise yeni bir yangınla karşı karşıya. Los Angeles bölgesinde giderek yayılan ve henüz kontrol altına alınamayan yangın rüzgârın da etkisiyle 8000 dönümü aşkın araziyi kül etti.

Kuzey Caroline bölgesinde hâlâ söndürülememiş olan diğer yangındaysa iki itfaiye görevlisinin yaralandığı ve sağlık durumlarının kritik olduğu bildirildi. (CNN Türk)

 

Dünya önünü alamadığımız bir yok oluşun pençesinde.

Soyu tükenmekte olan hayvanlar, orman yangınları ve küresel ısınma artık kapımızda değil, içeride, bizzat karşımızda. Başrolünü oynadığımız bu felaketler zincirini kırmak için yine tüm iş bizlere düşüyor. 7 milyar insanın bu zamana kadar bilinçsiz şekilde tükettiği dünyayı kurtarmak için yapabileceğimiz çok şey var, önemli olansa gerçekten yapabilmek.

 

KORONA HÂLÂ ARAMIZDA

 

  Avrupa ikinci bir krizin eşiğinde. İngiltere’de son ayların en yüksek ölümü kaydedilirken Fransa bilim kurulu günlük vakaların 100.000’i bulabileceğini söyledi.

korona virüsü

Mayıs ayından itibaren gevşetilen önlemler tekrar gündeme geldi. Fransa’da 30 Ekim Cuma’dan itibaren birçok market, restoran ve eğlence merkezi kapatılırken sokağa çıkma kısıtlamaları da başlayacak.

İsviçre’de ise 29 Ekim Perşembe gününden itibaren restoran ve barlar 23.00’dan sonra gece kulüpleri ve diskolar ise tamamen kapatılacak.

Korona Virüs tablosu

Türkiye’de son haftalarda yükselişe geçen vaka ve ölüm sayıları beklentiler doğururken henüz bir kısıtlamalara dair bir işaret yok. Süreci yönetmekteki başarısı ve güvenilirliği tartışmalara konu olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sık sık basın açıklamaları yapıyor ve COVID-19 tehlikesi hakkında uyarılarda bulunuyor. Fakat sadece uyarıların ne kadar etkili olduğunu İstanbul’daki tabloda çok net görebiliyoruz.

 

YENİ ZELANDA OYLADI

 

Geçtiğimiz günlerde referanduma giden Yeni Zelanda halkı, ötenazi serbestliği ve yasal uyuşturucu kullanımı başlıklı seçimlerde oy kullandı.

Halkın %65,2’si ötenazi için ‘evet’ dedi. Böylece kabul edilen ‘Yaşam Sonunu Seçme Yasası’ 2021 yılının sonunda yürürlüğe girecek. Ötenazi için şartlarsa şöyle:

  • Ölümcül hastalığı olmak
  • 18 yaş üzeri olmak
  • 6 ay ömrü kalınması
  • ‘Dayanılmaz’ acıların olması

Eğlence amaçlı esrar kullanımına ise %53,1 oy oranıyla hayır diyen halk, böylece referandumdan bir onaylanan bir de reddedilen yasa tasarısıyla ayrıldı. (Bianet)

 

İZMİR DURMUYOR

 

30 Ekim Cuma saat 14.51’de gerçekleşen ve Ege bölgesinin son yıllarda gördüğü en şiddetli depremin artçıları devam ediyor.

AFAD ve Kandilli Rasathanesi verilerine göre 6,6; Yurtdışı kaynaklara göre 7,0 şiddetinde olan deprem vatandaşları sokağa döktü. Sevdiklerine ulaşmak için telefona sarılanlar, korkuyla evlerinin yıkılmasını izleyenler ve evinin yıkılma tehlikesine karşı içeri girmeyenlerin yanı sıra arabasına sarılan bir kesim vatandaşlar ambulans ve itfaiye ekiplerine zor anlar yaşattı.

 

31 Ekim tarihli güncel verilere göre vefat sayısı 25 iken 800’ü aşkın yaralı hastanelerde tedavi görüyor. Çöken 17 binanın 9’unda çalışmalar tamamlandığı da bildirildi. (Hürriyet)

İzmir depremi

 

‘ Altın saatler ’ olarak adlandırılan depremden sonraki ilk saatler, enkaz altındaki çoğu can için hayati önem taşıyor. Fakat garip bir refleks ile depremin hemen ardından arabalarına sarılan ve trafiği tıkayan İzmirliler, ortaya akıl almaz görüntüler çıkardı.

Uzun saatler açılmayan trafiğin ortaya çıkardığı görüntüleri bizzat kendim kaydettim ve hemşehrilerimden utandım. 300 kilometreden daha fazla alanı etkileyen, 100’ün üstünde artçısı olan (bu artçılardan bazılar 4,0 şiddetinin üzerinde) bir depremden arabayla kaçabileceklerini sananların bazıları belki de vefat eden 25 kişiden birinin dolaylı katili.

 

 

-Ayça Düzgün

 

Diğer Jazete Yayınları için TIKTIK

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir