Akupresür Nedir – En Önemli Akupresür Noktaları

Yayınla sizleri baş başa bırakmadan önce bu yayını, yeni yazarımız Ceren’in yazdığını söylemek isterim. Bir sağlıkçı olan Ceren, bloğuma her konu bakımından yazı yazabileceğini söylediğinde gerçekten çok mutlu oldum. Bloğumda  yazdığı süre boyunca bizleri bilgilendirecek olan Ceren’e, buradan da tekrar tekrar teşekkür ediyor, lafı çok uzatmadan  ‘ Akupresür  ( Akubası ) Nedir Kilit Noktaları Nerelerdir ‘ başlıklı yayınla sizleri Ceren ile baş başa bırakıyorum.

AKUPRESÜR NEDİR

Akupresür tedavi

Vücudun doğal kendini iyileştirme sürecini harekete geçirmek için deri yüzeyinde kilit noktalara parmak kullanılarak yapılan iyileştirici bir yöntemdir.

Tarihi Çin’e dayanan ve neredeyse 5000 yıllık bir eski tedavi yöntemidir. Akupresür ‘ün kullanım amacı genel anlamda ağrıyı ve kas gerginliğini azaltmaktır.

Akupunktur ‘u herkes hayatında en az 1 kere duymuştur diye düşünüyorum. İşte bu yöntemde akupunkturun iğnesiz uygulananıdır bir bakıma.

İnsan vücudunda toplamda 361 ana basınç noktası bulunmakta. Akupresür noktaları ‘na gün içinde birkaç defa uygulanan 4-5 saniyelik basınç, bu bölgedeki kan akımını arttırarak kasların serbestleşmesini sağlıyor.

361 noktanın hepsinden bahsedemeyiz belki ama günlük hayatımızda en çok karşımıza çıkan rahatsızlıklarda belli başlı kilit noktalarına bu yöntemi uygulayarak ağrı azaltılabilir, böylece ağrı kesici ilaç kullanımını azaltabiliriz. Ağrı kesiciler ne kadar masum görünseler de vücuda olumsuz etkileri, yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Akupresür kilit noktalarından bahsetmeden önce; mezun olabilirsem gelecekte sağlık çalışanı olacak biri olarak, ağrınız olduğunda benim tavsiyem; kafanızdan ağrınızı 1 ile 10 arasında puanlamanız (Bu hastanelerde de kullanılan bir yöntemdir. Belki denk gelmişsinizdir).

Dayanılmaz derecede olan ağrılarda elbette bu yöntem ve diğer ilaçsız yöntemler işe yaramayacaktır. Bu durumda yapmanız gereken doktorunuzun size reçete ettiği ağrı kesici ilacı içmek veya doktora başvurmaktır. Ancak regl sancısı, baş ağrısı (migreni ayrı tutuyorum), el, kol, bacak ağrılarında ve sızlama tipinde ağrılarda ağrı kesici ilaç, ağrıyı dindirmede son yönteminiz olsun. Bu tip ağrılar da ilgiyi başka yöne çekmek, sıcak veya soğuk uygulama, masaj ve bahsedeceğim bu Akupresür noktaları na basınç yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Bu tedaviyi şu şekilde de ele alabiliriz; Ağrı hisseden kişinin dikkatini dağıtmak, ilgisini başka yöne çekmek de yapılan araştırmalarca ağrı hissinde azalmaya sebep olduğu açıklanmıştır. Ağrı anında bu yöntemi uygulamakta bir bakıma dikkatin, ilginin bu kilit noktalara yöneltilmesine sebep olduğu için yararlılığını bu şekilde de kanıtlayabiliriz.

Yazının bu kısmına kadar Akupresür nedir sorusuna cevap verdik.

Peki bu mucizevi yöntemin, Akuprsür noktaları nerelerdir ? Ve etki mekanizması nelerdir?

AKUPRESÜR KİLİT NOKTALARI

1) YİN-TANG  ÜÇÜNCÜ GÖZ NOKTASI

Akupresür tedavi noktaları

Resimdeki gibi iki kaşımızın tam ortasındaki bu noktaya uygulayacağınız basınç baş ağrıları, burun tıkanıklıkları, göz yorgunluğu, sinüs tıkanıklıkları gibi rahatsızlıklarınızı azaltmaya yardımcı olacaktır.

2) HE GU NOKTASI

he gu noktası

Resimde görüldüğü gibi baş parmağınız ve işaret parmağınız arasındaki o perde kısmının tam ortasına uygulanan basınç şeklidir. Bu yöntem de baş-boyun ağrısı, yüz ağrısı, diş ağrısı ve stres tedavisinde kullanılır.

3) LAO GONG NOKTASI

laogong noktası

Resimde görüldüğü gibi avucunuzun tam ortasına uygulayacağınız basınç, ağız ülseri, hafif ateş gibi rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olacaktır.

4) NEİ GUAN NOKTASI

akupresür noktaları

Resimde görüldüğü gibi iç ön kolunuzdaki bileğin üç parmak altında iki tendon arasında bulunur. Bu bölgeye uygulayacağınız basınç mide bulantısı, yol-araç-tekne tutması ve baş ağrılarınızın azaltılmasına yardımcı olacaktır.

5) TAİ CHONG NOKTASI

Resimde görüldüğü gibi ayak parmağınızın üst kısmında, ayak baş parmağı ve ikinci ayak parmağının buluştuğu noktada bulunur. Bu bölgeye uygulanan basınç yorgunluk, baş ağrısı ve göz problemlerinin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

6) Qİ HAİ SHU NOKTASI

Resimde görüldüğü gibi belinizin orta bölgesinde omurganın her iki tarafında, kalçanın üst ucunda iki parmak genişliğinde bulunan iki basınç noktasıdır. Bu iki nokta, sırt ağrısı, düzensiz adet kanamaları ve astım rahatsızlıklarının belli oranda azaltılmasında kullanılan yöntemdir.

Bu tedaviyi şu şekilde düşünebilirsiniz; vücudunuzda sorunlu bir alan var. Sorunlu alanı düzeltmek için belli başlı kilit noktalardan bahsettim. Bu kilitleri açacak, dolayısıyla vücudunuzdaki sorunu düzeltecek bir anahtara ihtiyacınız var. Ve bu anahtar sizin elinizde. Mecazi olarak değil, gerçekten sizin elinizde. Kilitleri açacak anahtar parmaklarınız.

Bahsettiğim tedavi ağrı konusunda %100 çözüm sağlamıyor maalesef. Ancak belli boyutta azalttığını, böylelikle ilaç ihtiyacının azaldığını söyleyebilirim.

Umarım yararlı bir yayın olmuştur. Akupresür nedir vb. sorulara yanıt verdiğim bu yayınla ilgili yorumlarınızı merakla bekliyorum.

HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER!

-CEREN

 

Diğer sağlık konusundaki yayınlar için tıktık

Ceren

Ceren

Hemşirelik son sınıf öğrencisiyim. Birbirinden bağımsız ilgi alanlarına sahibim. Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Araştırdıklarım ışığında sizler için ilginç ve dikkat çekici yayınlar yazmaya çalışıyorum. İyi okumalar.

3 thoughts on “Akupresür Nedir – En Önemli Akupresür Noktaları

  • 31/10/2020 tarihinde, saat 14:15
    Permalink

    Bilgilendirici yazı için teşekkürleeer deneyeceğim ??

  • 31/10/2020 tarihinde, saat 15:56
    Permalink

    Biz teşekkür ederiz ✨

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir