Korona Virüsünde Yeni Tedbirler ve Yasaklar ; Tüm Detaylarıyla

11 Mart 2020 tarihinde ülkemize giriş yapan Korona virüsü ne yazık ki henüz ülkemizi terk etmedi. Terk etmediği gibi de ülkemizde ki her ile yayılarak yaşamımızı çekilmez bir hale getirdi.  Bu çekilmez hal ise insanlarda Koronaya karşı bir rahatlama, gevşeklik oluşturdu.

Virüsün ilk ülkemize girmesi ile beraber alınan sıkı önlemler, virüsün ülkede bulunma süresi arttıkça gevşedikçe gevşedi. Bunun sonucunda ise ülke olarak korona virüste ikinci dalgayı yaşamaya başladık.

Gerek insanlarımızın rahat tavırları; maskesiz dolaşma, partiler düzenleme, nişan, düğün, halay, kafe kafe dolaşmalar vb. ve gerekse yetkililerin kısıtlamaları gevşetmeleri ile çok zor bir sürece girdik.

Hatta öyle ki bugün ilk defa Korona virüsü nedeniyle 100‘ün üzerinde bir ölüm gerçekleşti.

Dile kolay korona virüsün ülkemize ilk girdiği zamanlar tek 1 ölüm bile bizi korkutup şoka uğratırken, şuan bu 100 ölümü hiç kimse konuşmuyor.

 

yeni korona virüs yasakları

 

VİRÜS ARTIK HİÇ KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL!

Evet gerçek anlamda görünen bu.

Hiç kimse ölümleri, hastaları umursamıyor, birine bulaştırır mıyım diye düşünmüyor. Herkes kendi halinde doğal yaşamına devam ediyor.

Buna en iyi örnek vereceğim olay ise daha dün gece Ülkemizin Fenomen ve Ünlülerinin sarmaş dolaş bir halde verdikleri parti olacak.

İnanılır gibi değil!

Bilinçli halk evlerinde virüsten korunurken, milyonlarca insanın takip edip örnek aldığı bu fenomenler, virüsün stresinden kurtulmak için partiden partiye koşuyor. Olacak iş değil!

İşte hal böyle olunca ve bu gezme tozmalar büyük hesaplardan paylaşılınca, adeta sürü psikolojisi gibi insanlarda bir rahatlama oldu.

‘O çıkıyorsa bende çıkabilirim’ 

‘Korona nerede ya’

‘Ben koronadan değil, korona benden korksun’

‘Geleceği varsa göreceği de var’

Ve benzeri düşünceler ile şuan ülkemizdeki korona virüslü hasta sayısı : 3,894 x 5 : +9874168412554125

Sokağa çıkmayalım ; çıkarttırmayalım, dişimizi sıkalım, pencereden nefes alalım ama yaşayalım yaşatalım. 

Evet kamu spotunu verdiğimize göre artık asıl mevzuya, bugün alınan korona önlemlerine geçelim:

 

Yeni Korona Virüs Yasakları

Yeni korona virüsü yasaklarına ilişkin henüz bir genelge yayınlanmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan‘ın bu konuda yaptığı açıklamalar ile korona virüsü nedeniyle yeni alınan tedbirler:

 

 • Hafta sonları saat 10.00 ile 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır
 • Eğitim-Öğretim Yıl sonuna kadar online olarak devam edecek.
 • 65 Yaş üstü için uygulanan, belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı devam edecek. Bu yasak çalışanlar hariç tutulacak şekilde 20 yaş altına da teşmil edilecek.
 • Alışveriş merkezleri, marketler, restoranlar, berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma süreleri ; sabah 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.
 • Sinemalar yıl sonuna kadar kapalı kalacak
 • Restoran ve kafelerde yalnızca paket servis uygulamasına geçilecek.
 • Kıraathanelerin faaliyetlerine bir süre ara verilecek.
 • Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edecek.
 • Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.
 • Sigara içme yasağı devam edecek
 • Esnek mesai sürelerine hassasiyet gösterilecektir.

Evet Cumhurbaşkanının yapmış olduğu açıklamalar, birebir bu şekildedir. Açıklamalarda kafada soru işareti bırakan birtakım değinmeler var gelin bunları açalım:

20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı

20 yaş altına uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması çalışanları kapsamamaktadır. Ayrıca bu yasak 65 yaş üstüne uygulanan kısıtlama ile aynıdır.

Peki 65 Yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağı ne şekildedir?

65 Yaş üstü vatandaşların gün içerisinde 10.00 ile 16.00 arası sokağa çıkabilme izinleri vardır. 10.00 ile 16.00 saatleri dışında kalan sürelerde sokağa çıkması yasaktır.

Bu süre aynı şekilde 20 yaş altında da geçerlidir.

20 Yaş altı vatandaşların gün içerisinde 10.00 ile 16.00 arası sokağa çıkabilme izinleri vardır. 10.00 ile 16.00 saatleri dışında kalan sürelerde sokağa çıkması yasaktır. Hafta içi yahut hafta sonu olarak ayrıca bir sınırlama yok.  YASAK.

Bu soru özellikle kafaları karıştırdığından detaylıca değinmek istedim.

 

Sokağa Çıkma Yasağı

 

Korona tedbirleri

Diğer bir kafaları karıştıran soru ise sokağa çıkma yasağının hangi saatlerde uygulanacağıydı. Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte verelim.

Yapılan Korona virüsü yeni alınan tedbirler açıklamasına göre 10.00 ile 20.00 saatleri arasında sokağa çıkmanın herhangi bir kısıtlaması yok. Ancak 10.00 ile 20.00 saatleri dışında kalan sürelerde sokağa çıkma yasağı vardır.

Dikkat edin, sabah 08.00 de kalkıp da yanlışlıkla markete, fırına gitmeyin YASAK!

Vel hasıl kelam kısıtlamalar bu şekilde. Elimden geldiğince kafalarda soru işareti bırakan sorulara değindim. Ancak buna rağmen anlamadığınız bir konuyu, yorum kısmına E-posta adresi yazma zorunluluğu olmadan yazabilirsiniz. Anında geri dönüş sağlarım. Vampirim ben, uyumuyorum.

 

Sağlıcakla Kalın Hoşça Kalın !

Jaze

 

Bu karantina sürecini dizi-film-anime izleyerek geçirmek isteyenler için bloğumdaki dizi film anime yorumlarına göz atmalarını öneririm. Ulaşmak için TIKTIK

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir