İngilizce Öğrenme Uygulamaları – Evde Dil Öğrenmek

İngilizce Öğrenme Uygulamaları ile Evde İngilizce Öğrenmek Artık Çok Kolay !

İngilizce Öğrenme Uygulamaları İsimli Yazıya Ulaşmak için Buraya Tıklayın.

Yabancı dil sıkıntısı Türk halkı olarak büyük bir çoğunluğumuzun sıkıntısı. Gerek eğitimden kaynaklı olsun, gerekse yurtdışına çıkamamamızdan olsun bir türlü İngilizcemizi geliştiremiyoruz. Olmuyor, dilde belli bir seviyeye geldikten sonra ileriye giderken ne yazık ki çeşitli sıkıntılar çekiyoruz.

Yabancı dil hocaları gibi sizlere ‘Yurt dışına gitmek şart!’ gibi bir konuşma yapmayacağım zira şart mart değil, evde oturduğunuz yerden de çokta güzel yabancı dilinizi geliştirebiliyorsunuz. ‘Ama benim temelim yok.‘ dediğinizi duyar gibiyim, hayır gibi değilim öyle bir şey duymuyorum ama ona da cevap vermek istiyorum. Bugün sizlere önereceğim uygulamaları kullanırken bir grammer temelinizin olmasına gerek yok. Birçoğu daha yeni dünyaya gelmiş dilsiz bir bebeğe dil öğretir gibi yabancı dili öğretiyor, bu yöntemi cidden seviyorum.

‘Evde dil öğrenilmez, kurs şart, yurtdışı şart!’ diye  düşünüyorsanız bu düşünceyi kafanızdan atın. Bal gibi de öğreniliyor, şuan ingilizcem paslanmış olsa da bende zamanında oturduğum yerden uygulamalar, diziler ve çeşitli kitaplar ile ingilizcemi geliştirmiştim. Tabi mezuniyetimden sonra her şeye ara verince dili de yavaştan yavaşa unutmaya başladım. Olurda siz de dilde belli bir seviyeye gelirseniz ne olursa olsun kendinizi dilden geri çekmeyin, elinizden geldiğince yabancı dilde eserler okuyup, bu dile maruz kalın. Dili öğrenmektense devamlılığını sürdürmek çok daha zor.

Şuan bu öneriyi en çokta kardeşime yapıyorum. Kardeşim geçen seneye kadar altyazısız dizi-film izleyemezken şuan hiçbir şekilde altyazıya ihtiyaç duymuyor. Bu seviyeye gelmesine neden olan ise 7-24 izlediği yabancı youtube kanalları. Yabancı dil kursu gibi bir geçmişi de hiç olmadı, devlet liselerinde gördüğü ingilizce eğitimin dışında ekstra hiçbir eğitim almadı. Biz hatta kendisi bile fark etmeden biranda dilin içinde buldu kendini. (İleriki zamanlarda ondan sizler için, izlediği yabancı youtube kanallarını içeren bir yazı yazmasını isteyeceğim.)

Tüm bunları ‘Kurssuz dil öğrenilmez’ diyenler için anlatıyorum, zira dil öğrenmek isteyen her şekilde öğreniyor. Çeşitli kurslara para yatırarak da bu dili öğrenebilirsiniz, elinizde ki telefon ile ingilizceye maruz kalarak da bu dili öğrenebilirsiniz. Bu tamamen sizlerin isteğine ve azmine bağlı. Yine yeniden başlangıç yazısını çok uzattım özür dilerim. Sizleri daha fazla sıkmadan İngilizce Öğrenme Uygulamaları önerilerine geçiyorum;

İngilizce Öğrenme Uygulamaları

Vereceğim çoğu uygulama ücretsiz ancak aralarında ücretli uygulamalarda var. Bu ücretli uygulamaların APK’sini indirerek yine ücretsiz kullanabilirsiniz siz bilirsiniz. Ben APK indirenlerdenim. 

 • 1. Simpler Yabancı Dil Uygulaması

İngilizce Öğrenmek İçin Uygulamalar - Oturduğunuz Yerden Dil Öğrenin

Bu uygulamayı özellikle dil bilgisi zayıf olanlara öneriyorum. Uygulamanın amacı oyunlar ile size grammer öğretmek. Ben çok memnun kalarak kullanmıştım bu uygulamayı. Uygulama öncelikle size kısa bir test yapıp seviyenizi belirliyor. Ardından ise bulunduğunuz seviyeye göre sizi bir derse atıyor. Uygulamanın farklı bir havası var, sizi içerisine çekiyor.

Uygulama içinde ki çeşitli dedektiflik oyunları ise bir harika! Uygulamanın ücretsiz sürümünde bir kota olduğu için ben google üzerinden, uygulamanın APK’sini indirerek ücretsiz kullandım. Sizler de apk indirmek isterseniz ve beceremezseniz link için sosyal medya hesaplarımdan DM atmanız yeterli. Yardımcı olurum. Grammer için 10/10 ‘luk bir uygulama.

 • 2. Duolingo Yabancı Dil Öğrenme Uygulaması

İngilizce Öğrenmek İçin Uygulamalar

Muhtemelen birçoğunuzun bildiği bir uygulama ama bilmeyenler için listeye eklemek istedim. Uygulamanın amacı size öğretebildiği kadar kelime öğretebilmek. Sıfatları, zamirleri cümle içinde kulana kullana, kullandırta kullandırta sizlere bu kelimeleri öğretiyor. Üstelik tamamen ücretsiz bir uygulama. Dersler üzerinde herhangi bi kota bulunmuyor. Kelimeleri bir oyun edasıyla öğretmesi ise ayrı hoş. Kesinlikle önerebileceğim bir uygulama.

Uygulamaya puanım; 10/10

Her seviyeye uygun bir uygulama. Bir dil sınavı sonrası, uygulama sizi sonucunuza göre bir seviyeye atıyor.

Evde Dil Öğrenmek

 • 3.Rosetta Stone Yabancı Dil Öğrenme Uygulaması

dil öğrenme uygulamaları

Rosetta Stone sizlere bir bebeğe dil öğretir gibi dili öğretiyor. Peki bunu nasıl yapıyor? Görseller ile yapıyor. Görsellerin altında üstünde kesinlikle ana dilinize ait yazılar yok. Tamamen öğreneceğiniz dil ve görseller oluyor ekranda. Uygulamanın ana fikri gerçekten çok güzel. Ayrıca uygulama telaffuzunuzu da geliştiriyor. Uygulama içerisinde yer alan çeşitli hikayeleri okuyup seslendirebiliyorsunuz. Bunlar uygulamanın artı yönleri.

Peki bu yöntem işe yarıyor mu? Üniversite yıllarımda yoğun olarak bu uygulamayı kullanmıştım ve gerçekten yararını görmüştüm. Uygulamayı kullandıktan sonra uygulama ile ingilizcesini öğrendiğim nesnelerin bir süre sonra Türkçesi bile aklıma gelmemeye başlamıştı. Örneğin yastık gördüğüm ilk an beynim buna yastık demek yerine ‘pillow’ diyor, Türkesini ise ardından söylüyordu. Uygulama Grammeri de bu şekilde öğretiyor. Uygulama ile tanışmadıysanız şiddetle öneririm.

Uygulamaya puanım; 10/10 

Not: Uygulamanın ücretsiz kullanımında bir kota var. Kotaya maruz kalmamak ve uygulamayı premium kullanmak için; google üzerinden uygulamanın APKsini indirebilirsiniz. Beceremezseniz sosyal medya hesaplarımdan birine mesaj atmanız yeterli.

Not 2: Bu uygulamanın Türkiyede ki birçok Üniversite ile anlaşması var. Okuduğunuz okulun uygulama ile anlaşmalı olup olmadığını öğrenmek için google’a ‘Okulunuz+rosetta stone’ yazmanız yeterli. Uygulamayı bu şekilde de ücretsiz kullanabilirsiniz.

Dizilerle Dil Öğrenmek

 • 4.Voscreen Yabancı Dil Öğrenme Uygulaması

Voscreen yukarıda bahsettiğim uygulamalardan daha farklı bir uygulama. Sizlere dizi ve filmlerden kesitler sunarak, kesitlerde kurulan doğru cümleyi iki seçenek arasından seçmenizi istiyor. Bu uygulama sayesinde onlarca dizi ve film keşfettim. Voscreen için son zamanların en iyi uygulaması diyebilirim. Telefonumda yıllardır olan bir uygulama, kesinlikle öneririm. Yalnızca uygulama da değil, kendi web sayfaları da var. Üye olarak sistemden faydalanabiliyorsunuz, tamamen ücretsiz.

Uygulamaya puanım: 10/10

 • 5.HelloTalk Yabancı Dil Öğrenme Uygulaması

İngilizce Öğrenme Uygulamaları

Bugünlük son önereceğim uygulama ise HelloTalk uygulaması . Yukarıda bahsettiğim uygulamalardan tamamen farklı bir uygulama olan HelloTalk, benim favori uygulamam. (Tamamen ücretsiz!) Uygulama adeta Instagram’ın dil öğrenmek için olan hali gibi. Uygulama içerisinde durumlar paylaşabiliyorsunuz, çektiğiniz anlık görselleri takipçilerinize sunabiliyorsunuz ve takipçileriniz ile iletişim dahi kurabiliyorsunuz.

Uygulamada dil öğrenen milyonlarca insan var. Sizin attığınız durumlar ana dili İngilizce olan hesapların önüne düşüyor. Bu hesaplar attığınız durumda yaptığınız grammer-kelime hatalarını düzeltiyor. Keza sizin karşınıza da Türkçe öğrenen yabancıların durumları düşüyor. Sizlerde onlara yardımcı olurken ister istemez uygulama içerisinde sosyalleşiyorsunuz. Hoşbeş derken çok yakın arkadaşlıklar kurabileceğiniz bir uygulama, kesinlikle öneririm.

Uygulamaya Puanım: 10/10

 • Bonus Uygulama Önerim: Quizlet

İngilizce Öğrenme Uygulamaları

Yazıyı bitirecektim ama bu uygulamayı önermesem olmaz diyerek son anda bitirmekten vazgeçtim.

Quizlet bir dil öğretme uygulaması değil! Uygulamanın amacı; uygulamaya kaydettiğiniz kelimeler+sorular ile size dil kartları veya oyunlar, sınavlar hazırlamak. Oluşturduğunuz setler ile kelime öğreniminizi en üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Ayrıca farklı kullanıcıların hazırlamış olduğu setleri kaydederek, o setlere de çalışabilirsiniz. Sadece yabancı dil için değil, dersleriniz içinde bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Ücretsiz olan Quizlet uygulaması her telefonda olması gereken cinsten bir uygulama. Şiddetle tavsiye ederim.

‘ İngilizce Öğrenme Uygulamaları ‘ başlıklı yayınımın sonuna geldik. ‘ İngilizce Öğrenme Uygulamaları ‘ başlığı altında bugün sizlere en sevdiğim dil uygulamalarının tanıtımını yaptım. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılan her soruyu yorum kısmına bırakabilirsiniz, elimden geldiğince cevaplarım. Yayın hoşunuza giderse dil öğrenme konusunda ki bu seriyi sizler için devam ettirebilirim. Ayrıca sizlerden de öneriler almak isterim, varsa bir uygulama öneriniz yorum kısmına yazın lütfen. Sağlıcakla Kalın

-Jaze

Kişisel Gelişim konusunda daha fazla yazı için : Jazetel Eğitim

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

4 thoughts on “İngilizce Öğrenme Uygulamaları – Evde Dil Öğrenmek

 • 18/10/2020 tarihinde, saat 19:05
  Permalink

  Kesin bütün yazılanları biliyorumdur diyordum ama 3 tane bilmediğim çıktı wiwnsks hemen hepsini indirdim deneyeceğim tavsiye için teşekkürleeer ?

 • 18/10/2020 tarihinde, saat 20:19
  Permalink

  Umarım işine yarar, rica ederiiim?

 • 18/10/2020 tarihinde, saat 20:37
  Permalink

  Slowly diye bir uygulama var dünyanın her yerindeki insanlarla penpal(e mektup arkadaşı) olabiliyorsunuz. Girişte size bir avatar tasarlatıyor, bildiğiniz ve ilgilendiğiniz dilleri sahip olduğunuz seviyeyle birlikte seçmenizi istiyor ve çeşitli bilgilerinizle birlikte ufak bir biyografi yazısını(sosyal medya hesaplarındaki durum yazısı gibi istediğiniz şeyi yazabiliyorsunuz) profilinize işlemek üzere girmenizi istiyor ayrıca ilgi alanlarınızı seçebiliyorsunuz, böylece gerek ilgi alanlarınıza göre gerekse yaş, burç, dil seviyesi gibi özelliklere göre herhangi birine mektup yollayabiliyorsunuz. Uygulamaya en son girdiğiniz zaman da kaydediliyor ki böylece birine mektup yollamadan önce uygulamaya en son ne zaman girdiğini görüp(tabii ki dakikasına kadar değil yaklaşık olarak gösteriyor ve bu özelliği devre dışı bırakabiliyorsunuz) ona göre uygulamaya en son milattan önce girmiş birine yanlışlıkla mektup falan gönderip günlerce hatta aylarca beklemenizi de engellemiş oluyor. Uygulamanın pul koleksiyonu gibi özellikleri de var ama ben henüz oraları kurcalamadım. Demem o ki, ingilizcenizi geliştirebileceğiniz güzel bir uygulama. Ayrıca isterseniz kendi ülkenizden dil öğrenmek isteyen başka insanlarla da ingilizce mektuplaşabilirsiniz mesela benim ingilizce olarak mektuplaştığım 2 tane Türk var şu an~

 • 19/10/2020 tarihinde, saat 01:16
  Permalink

  Bu uygulamayı ilk defa duyuyorum, teşekkür ederim Beyza!
  En kısa zamanda uygulamayı indirip deneyeceğiim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir