Limonlu İrmik Tatlısı Tarifi – Kolay Tatlı Tarifleri

Kolay Limonlu İrmik Tatlısı / Şerbetli İrmik Tatlısı Tarifi 

Sütlü tatlıları oldum olası hiç sevmemişimdir. Damak tadıma asla uymuyorlar. Muhalebi olsun sütlaç olsun kazandibi olsun tavukgöğsü tarifi olsun hiçbirini yiyemiyorum. Bebekleri kızdırmış gibi olmayayım ama ilginç bir şekilde bana bebek mamasını anımsatıyorlar. Hal böyle olunca da sütlü tatlı ‘lardan ziyade evde devamlı kendi sevdiğim tatlıları yapıyorum. Ama geçen bir değişiklik yapıp üzeri bol muhalebili Kıbrıs tatlısı yaptım.  Peki nasıl oldu?

İnanır mısınız, muhalebi sevmem sevmem sevmem diyordum ama Kıbrıs Tatlısı ‘na ba-yıl-dım! Gerek üzerinde ki muhalebi olsun gerekse altında ki galeta unundan yapmış olduğum kek olsun tek kelimeyle harikaydı.

Şimdi bana ‘Jaze yayının başlığında ‘ İrmik tatlısı tarifi ‘ yazıyor, yanlış tatlıyı övüyor olabilir misin?’ diye soracaksınız. Hayır belki de sormayacaksınız ama ben yine de cevap vereyim. Evet yanlış tatlıyı övüyorum. Konu nereden Kıbrıs Tatlısına geldi anlamadım gerçi konu hiç İrmik tatlısına gelmemişti ki…

Her neyse şu İrmik tatlısı tarifi yazısını yayınlayayım da birkaç haftaya yukarıda öve öve bitiremediğim Kıbrıs tatlısı tarifi yazımı da hazırlar yayınlarım. Ayrıca Kıbrıs tatlısı için yaptığım muhalebinin tarifini de farklı bir yayında Muhalebi tarifi adı altında yayınlamayı düşünüyorum. Zira farklı bir tarifin içinde arka planda sönecek bir tarif değil.

İrmik tatlısı tarifi

Bu arada az önce ufak çaplı bir araştırma yaptım da bu İrmik Tatlısı sanırım yalnızca bizim ülkemizde var. Amerika ve Avrupa’da daha çok İrmik helvası tarifi yapılıyor, Arap ülkelerinde ise Harisa Haresa tatlısı yapılıyor. Yukarıdaki fotoğraf  da Harisa tatlısı ‘na ait. İçerik, görüntü olarak ve tarifi irmik tatlısı ‘na benziyor. Yanlış hatırlamıyorsam Arapların bir de Harisa yemeği var. Bunu yazarken merak edip google da Harisa Nedir diye bir araştırma yaptım da Harisa denen şey bir acı sosmuş O.o

Affedin yine lafı çok uzattım. İrmikli tatlı tarifi ‘ne geçmeden son bir kez bu tarifin sütlü irmik tatlısı tarifi olduğunu söyleyeyim. Tarifin içeriğinde süt de var. Hassasiyeti olanlar süt yerine yoğurt kullanabilir. Sütlü İrmik tatlısı tarifi istiyorum diyenler benimle kalsın diğer arkadaşlar diğer tatlı tarifleri ‘me göz atabilirsiniz.

İrmik Tatlısı Tarifi

limonlu irmik tatlısı

Lafı evirdim çevirdim, tatlı tarifi irmikli , irmikli tatlı tarifi irmikli tatlı tarifleri irmik tatlısı tarifini vereceğimi her tamlama şekliyle dile getirdim ve sonuç olarak şimdi İrmik tatlısı tarifi ‘ni vereceğim. Tarife öncelikle malzemelerden başlayalım;

Malzemeler:

 • 1 Su Bardağı Un
 • 1,5 Su Bardağı İrmik
 • Bir Su Bardağı Süt yada Yoğurt
 • 1 Paket Kabartma Tozu ( Alternatif olarak 1 çay kaşığı karbonatı birkaç damla limonun içinde çözerek katabilirsiniz)
 • 3 Yumurta
 • 1 Su Bardağı Şeker
 • Bir Çay Bardağı Sıvı Yağ
 • 1 Limon Rendesi
 • Yarım Limon Suyu

Şerbet İçin Malzemeler:

 • 2 Yemek Kaşığı Limon Suyu
 • 3,5 Su Bardağı Su
 • 3 Su Bardağı Şeker

Limonlu irmik tatlısı tarifi için malzemeler bu kadardı. Şimdi İrmik tatlısı yapılışı aşamasına geçiyoruz.

İrmik Tatlısı Yapılışı

Şerbetli irmik tatlısı için öncelikle Şerbetimizi hazırlamalı, ardından ise Limonlu irmikli kekimizi yapmalıyız. Şerbetin soğuk, irmikli kekin sıcak olması gerekiyor. İrmik Tatlısı Tarifi ‘nde en büyük püf nokta burası.

Normalde görüntüler ile tarifi anlatmama alıştınız biliyorum ama, blog ilginç bir şekilde telefonumdan çektiğim görselleri kabul etmediği için yapılış aşamasını görüntüsüz anlatacağım. Sorunu halledersem yayını güncelleyip görüntüleri eklerim. Ama merak etmeyin lafı çok uzatmadan Limonlu İrmik tatlısı tarifini kısaca verip, tatlının püf noktaları başlığı altında tarifi daha da genişleteceğim.

Hadi başlayalım.

Şerbet İçin :

 1. 3,5 Bardak su ile 3 bardak şekeri tencereye boşaltıp ocağa alın
 2. Şerbet kaynamaya başlayınca 2 Yemek kaşığı limon suyu ekleyin, bir 5-10 dakika bu şekilde kaynasın.
 3. İyice kaynayan şerbeti soğuması için kaldırın.

Kek İçin :

 1. Öncelikle yumurtayı çırpın.
 2. İyice çırpılan yumurtaların üzerine 1 Su bardağı şekeri ilave edin. Bu sırada çırpmaya devam edin.
 3. Daha sonra tüm sıvı malzemeleri ekleyip, çırpmaya devam edin: 1 su bardağı yoğurt, 1 çay bardağı sıvıyağ, yarım limon suyu ve rendesi.
 4. Son olarak da kalan tüm kuru malzemeleri ekleyin ve son kez çırpın: Kabartma tozu ve Un.
 5. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında 35 dakika pişecek. Üzeri iyice kızarınca çıkarabilirsiniz.
 6. Fırından çıkan kekin ilk keskin sıcaklığının geçmesi için 2-3 dakika bekleyin ardından ılıyan şerbeti üzerine dökün.

Şerbeti çekince Tatlınız servise hazır hale gelecek. Afiyet olsun!

limonlu irmik tatlısı

Evet İrmik tatlısı keki ‘nin yapılışı bu kadardı, yalnıza 6 aşamadan oluşuyor. Tarifi ben yazıyorum diye söylemiş olmayayım ama bu tarif dünyanın en basit irmik tatlısı tarifi olabilir. Aşırı pratik ve bir o kadar da masrafsız.

Oktay Usta’yı izleyenler bilirler Oktay Usta irmik tatlısı tarifi de hemen hemen böyle. Gerçi Oktay Usta İrmik tatlısını büzgülü irmik tatlısı şeklinde yapıyor, ben zor olmasından dolayı Oktay Usta’nın Büzgülü irmik Tatlısı ‘na pek yanaşamıyorum. Pratik tatlı tarifleri benim işim, fazlası beni yoruyor. Ki bunu eminim siz de anlamışsınızdır; bloğumdaki tüm tarifler aşırı derece de basit ve her evde yapılabilecek türden basit tarifler .

Sütlü İrmik Tatlısı

Yukarıda bu irmik tatlısının sütlü olduğunu söylemiştim ama az önce kısa bir araştırma yapınca Sütlü İrmik tatlısı Oktay Usta  tarafından çok farklı bir şekilde yapılmış keza Sütlü İrmik tatlısı Arda Bey tarafından da oldukça farklı bir biçimde yapılmış. İki aşçıyı da severek takip ettiğim için bu sütlü irmik tatlısı tarifleri ‘ni deneyeceğim.

Sütlü

Sizler de merak etmişsinizdir diye yukarıya örnek sütlü irmik tatlısı fotoğrafı bıraktım. Sütlü irmik tatlısına aynı zamanda beyaz irmik tatlısı da deniyormuş. Görünüş olarak beni pek cezbetmedi ama olurda bir gün denersem sizler için beyaz irmik tatlısı tarifini burada paylaşacağım. Bu beyaz irmik tatlısı bana nedense diyet irmik tatlısı tarifini anımsattı. Belki de diyet yapanlar için alternatif bir tatlıdır kim bilir. Hazır diyet demişken İrmik tatlısının kalorisi ‘nden de bahsedeyim;

İrmik Tatlısının Kalorisi

1 Dilim şerbetli irmik tatlısı yaklaşık olarak 400 kaloriye denk gelmektedir. Evet İrmik tatlısının kalorisi bu şekildedir.

Pratik Tatlı Tarifleri

Biliyorum yazıyı çok uzattım ama bu gece nedense hiç susasım yok. (Saat anlık 02:40) Bu nedenle devam ediyorum. Elimde evde sık sık yaptığım pratik tatlı tarifleri var, bunları şu bir ay içinde belirli aralıklar ile yayınlamayı planlıyorum. Ancak istekleriniz doğrultusunda öncelikli tarifleri değiştirebilirim. Rica ediyorum istediğiniz bir tarif var ise yorumda belirtin.

Yorumlarınız doğrultusunda bu tarif kategorisini genişletmek istiyorum. Kek tarifleri olsun, şerbetli tatlı tarifleri olsun, uzak doğuya ait tatlı tarifleri olsun, isteklerinizi yorum kısmında belirtirseniz bende kendime istekleriniz doğrultusunda bir yol çizer öyle ilerlerim.

Ayrıca takip ettiğim ünlü yabancı şeflerin çok güzel tarifleri var, bu tarifleri de Türkçeye çevirip, Türkiye’de bulabileceğimiz malzemelere uyarlayarak yapma, blogda paylaşma gibi bir fikrim var. Bakalım nasıl olacak, fikirler çok da icraat olacak mı bunu ilerleyen günlerde hep beraber anlayacağız. Neyse neyse neyse, lafı daha fazla uzatmayıp yazı sonu konuşmama geçiyorum;

İrmik tatlısı yapımı ‘ndan bahsettiğim bu yazımı sonlandırmadan önce sizlerden yorumlara istediğiniz tariflerin isimlerini yazmanızı rica ediyorum.

Jaze daha fazla irmikli tatlı tarifi istiyorum

Haşhaşlı tatlı tarifi istiyorum

Jaze bana en kolay tatlı tarifi ‘ni ver.

Dondurmalı irmik tatlısı istiyorum ama dondurma hazır olmayacak

Değişik tatlı tarifleri istiyorum, tatlı tarifleri değişik olsun Jaze aynı aynı nereye kadar

Ve benzeri istekli yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca Tarifi deneyenler de fikirlerini yorumlarda belirtirlerse çok mutlu olurum. Tarifler konusunda sosyal medya hesaplarımdan olumlu olumsuz mesajlar atmak yerine buraya yorum olarak fikirlerinizi bırakırsanız çok daha mutlu olurum. Hem fikirleriniz bir başkasına yardımcı olabilir, bu güzel olur.

Umarım tarif hoşunuza gitmiştir.

Sağlıcakla kalın, blogda kalın.

Jaze

Görseller örnek amaçlıdır blogdaki sorun halledilince çekimlerim eklenecektir.

Daha fazla tatlı tarifleri için buraya tıklayın.

Blogdaki yeni yayınlardan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız eğer;

Beni instagram hesabımdan takip etmek için buraya tıklayın.

Beni twitter hesabımdan takip etmek için buraya tıklayın.

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir