Itaewon Class Dizi Konusu ve Yorumu

Merhabalar sevgili Jazetel okuyucuları! Sitede yeni yazar olarak büyük bir heyecanla açılışı Itaewon Class ile yapmak istedim. Kendisi izlediğim zamanlarda beni oldukça gaza getiren ve etkileyen bir dizi olmuştu. Yaz günlerini geride bırakmaya ve okulların açılmasına yakın sizlere de iyi geleceğini düşünüyorum. İsterseniz gelin, dizimize göz atalım!!

Netflix Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Itaweon Class Konusu

    Dizi ile aynı ismi taşıyan webtoondan uyarlanan Itaewon Class 31 Ocak 2020’de yayınlandı.Başrollerinde Park-Seo Joon,Kim Da-Mi,Kwon Nara,Yoo Jae-myung,Lee Joo-young gibi oyuncuların bulunduğu dizi yayınlanmadan büyük ses getirdi ve JTBC kanalının en çok reyting alan dizilerinin arasına girdi. Ayrıca dizi daha sonrasında Netflix’de yayınlanmış bulunmakta.

    Hikayemiz Park Sae-Ro-Yi’nin (Park Seo-Joon) müdüre karşı olan dik duruşundan dolayı okuldan atılması ve ardından babasının vefat etmesi üzerine başlıyor.Daha sonrasında yaşanacak olaylar yüzünden her ne kadar hapse girse de babasının çalıştığı Jangga isimli restoran zincirini ve başındaki Jang-Da hee’yi(Yoo-Ja myung) bırakmayacak, tüm adaletsizliğin hesabını sorarak intikam alacaktır.  

Netflix Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Itaewon Class Yorumu

    Hapisten çıkan Sae-Ro-Yi hayallerindeki restoranı açmak için işe koyuluyor. Dizide eminim çoğumuzun dikkatini çeken yerlerden biri Sae-Ro-Yi’nin elinde Ja myung’un kitabının olmasıydı. İntikam almak istediğin kişiyi örnek almak? Hikaye bizi burada etkilemeye başlıyor.

    Restoranın yükselişe geçişi zeki,popüler ve yaratıcı kızımız Jo-Yi seo’nun (Kim Da-Mi) takıma katılması ve müdür olmak istemesi ile başlıyor. E kız oğlandan bu kadar etkilenmişken aşk hikayesinin oluşmaması imkansız. Zavallı Sae-Ro-Yi’nin bir yanda da bekle bekle diye çocuğun ömrünü tüketen çocukluk aşkı Oh-Soo Ah (Kwon Nara) var. Aşk var var da bizim çocuk önce hayallerinin peşinde.Her şeyi rayına oturtsa zaten keyfine bakacak fakat gelin görün ki hayat ,daha doğrusu Sae-Ro-Yi’nin başarılı olacağını sezen ve kazanma uğruna her şeyi yapabilecek Jangga restoran zincirinin sahibi Da Hee, onu rahat bırakmıyor. 

Tüm bu yönlerden dizi büyük balık-küçük balık hikayesini bizlere harika bir şekilde aktarıyor. Bu ilişkiden ziyade farklı baba-oğul ilişkilerine de şahit oluyoruz. Dizi bu hikayelerle bizlere hayatımızdaki aile figürünün bizim için ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor.

Dizinin en sevdiğim yönü sosyal kalıplara ve statülere karşı çıkan, bunu eleştiren bir dizi olmasıydı. Toplumun dayattığı görüşlerin aksine eski bir mahkumun, üniversiteyi bitirmemiş bir öğrencinin veya farklı cinsiyet kimliğine sahip bireylerin iş bulamaması sorunlarına değinmişler. Bunların arasında dizide beni en şaşırtan noktalardan biri trans bireyimiz Ma Hyeon-yi ( Lee Joo- Young) oldu. Normalde Kore dizilerinde cinsiyet kimliklerine değinmiyorlar, ben yalnızca bu dizide ve bu yıl yayınlanan Woo Young-Woo’da gördüm. Bu yüzden dizide buna yer vermeleri, cesaretleri oldukça hoşuma gitti.

    Bir diğer güzel yanı dizinin tüm bunlarla günümüzü yakalamasıydı.Itaewon kozmopolitik yapıda bir semt,bu yüzden karakterler de öyle. Hatta izlerken işe alırken İngilizce bildiğini sandıkları fakat yalnızca Korece bilen Kim To-ni (Chris Lyon) beni çok güldürdü.

    Aşk konusunda da oldukça hızlı geçtiklerini düşünüyorum. Zaten çocukluk aşkından bir şey çıkmayacağı belliydi, kız ikili oynuyordu. Daha kendi yolunu bulamayanların başkasının yolunu engellemeye çalışması aşk hikayesi değil, olsa olsa trajikomedi olur. O yüzden Yi-Seo ve SeoRoYi aşkını daha fazla ve sindirerek izleyebilirdik.

Oyunculuklara gelecek olursak hepsini ayrı ayrı beğendim. Özellikle Park Seo Joon…Her dizisinde tüm duyguları size derinden hissettiriyor ve harika oynuyor.Buna bu dizide bir kere daha şahit oldum.Sürekli olarak farklı rollerde görünce de kendisine hayran olmamak elde değil. ( Hayranı olduğumu başka nasıl belli edebilirim)

Dizi Müzikleri

Bunların dışında bir de diziler kadar adından söz ettiren dizi müziklerimiz var. Dizi bu yönden de çok güçlüydü. Özellikle öne çıkan şarkılardan ikisi BTS üyesi Taehyung’un (V) şarkısı,bizleri ağlatan “Sweet Night” ve Gaho’nun şarkısı,dinlediğiniz an güçlü hissetmeye başladığımız “Start Over” oldu. Yani Start Over dinleyip de gaza gelemeyeceğim tek bir an yok. Şarkı kısaca dizinin bizlere vermek istediği mesajı anlatıyor. Öne çıkan bu iki Ost de farklı ödüller kazandı.

Netflix Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Itaewon Class

Özetle çok sevgili dostlar, bu bir adamın kendini bulma ve çizgisinden kaymadan ilerleme hikayesi. Nereden geldiğini unutmamanın, buraya gelirken kimlerle geldiğini unutmaman gerektiğinin hikayesi.Hiçbir başarı tesadüf değildir, dilerim her zaman isteklerinizi gerçekleştirecek gücü kendinize yaratırsınız. Ben bu diziyi çok sevdim, umarım sizler de seversiniz.Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere!!!

Netflix Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

-Kübra

4 thoughts on “Itaewon Class Dizi Konusu ve Yorumu

 • 04/09/2022 tarihinde, saat 15:01
  Permalink

  çoookkk güzell olmuuşş ellerine sağlıkk ??

 • 04/09/2022 tarihinde, saat 15:28
  Permalink

  42 yaşında bir kdrama bağımlısı olarak bu diziyi izledim çok beğendim biraz ağır ilerleyebilir gözünüz korkmasın çok güzel işlemişler konuyu izlemek isteyenlere tavsiye ederim

 • 04/09/2022 tarihinde, saat 18:19
  Permalink

  Benim de en sevdiğim k-dramalardan biri ve sen de çok güzel yorumlamışsın. Ellerine sağlık.

 • 05/09/2022 tarihinde, saat 00:35
  Permalink

  Çok ama çok faydalı bir yazı olmuş bize diziden detaylar vererek bilgilendirmeler yapmış bu sayede bende daha çok merak uyandırdı diziyi her yönden ele almış bayıldım teşekkür ederiz muhakkak izleyeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir