Kediler Neden Mırlar : Tüylü Dostunuz Size Ne Diyor

Kediler Neden Mırlar yada Kediler Neden Miyavlar

Kediler Neden Mırlar

Kedilerin Mırlamasının Arkasındaki Karmaşık Gerçek

Kedilerimiz onları sevip gıdıkladığımızda mırlayabilir, ancak bu tahmin ettiğimizden çok daha karmaşık bir iletişim biçimidir.

Kedilerimizin mırlamasının anlamını bildiğinizi düşünebilirsiniz. Muhtemelen onların memnuniyetinin en bilinen göstergesidir: Bir kedi gıdıklandığında veya sevildiğinde çıkan tatmin edici bir ses, sahibinin kucağında yayılırken yaptığı küçük bir solo performans: Mırlama.

Ancak tüm hikaye bu değil. Makul olarak kedilerin mırıltısında beklediğinizden çok daha fazlası var.

“Nasıl?” sorusu bile uzun bir tartışma konusudur. Bazıları bunun, oksijeni kullanılmış kanı kalbin sağ tarafına taşıyan bir toplardamar olan Inferior Vena Kava’ya (IVC) taşınan kanla bağlantılı olduğunu düşündü. Ancak daha fazla araştırmayla, bu sesin kedinin gırtlağındaki kaslardan gelmesi daha olası görünüyor.

Onlar hareket ettikçe, gırtlağın ses tellerini çevreleyen kısmı olan Glottis ‘i genişler ve daralır ve kedi her nefes alıp verdiğinde hava titreşir. İşte sonucu: Mırlama.

Kediler Neden Mırlar

Kediler Neden Mırlar

Bilim, sürecin bu olduğundan emin olmasına rağmen, tepkiyi neyin tetiklediğine dair kesin bir cevaba sahip değiliz. En büyük ipucu, net bir amacı olmamasının aksine kedinin beyninin derinliklerinde bulunan sinirsel bir titreşimdir.
Ancak o sinirsel titreşim sadece bir kedi mutlu olduğunda mı tetiklenir?

Bazen, ama sadece bazen.

Marjan Debevere , Londra’da şu anda kedi psikolojisi alanında eğitim gören bir kedi barınağı fotoğrafçısı ve aynı zamanda bir Instagram fenomeni olan dört kedinin; Clive, Hula, Luigi ve Archie’nin sahibidir. (Yaklaşık 33 bin takipçiye de sahip.)

İnsanlar, mırladıklarında onların mutlu olduklarını varsayarlar. Bu her zaman böyle değildir.

-Marjan Debevere

Debevere, bu mırlama gizeminin onları gıdıklanmayı sevdikleri bir yerden gıdıkladığımızda fark edildiğini söylüyor. Ancak biz yokken de mırlıyorlar ve mırlamanın boyutu kediden kediye değişiyor.

“Benzersizdirler, mırlayan da var mırlamayan da.”

Adamın birini ofisine kadar takip ettikten sonra sahiplenilen avare kedisi Luigi ile yan kapı komşusuyken bir anda ailenin bir parçası olan Archie arasında ufak bir karşılaştırma yaptı. Luigi çok az mırlarken Archie bunu sürekli yapıyormuş.

Debevere diyor ki: “Şimdiye kadar barınaklarda üç binden fazla kedi fotoğrafladım ve hiçbiri aynı değil. Bir çok kedinin ölürken ve uyutulurken mırladığına şahit oldum. Biri çıkıp “Ömrünün sonuna kadar mırladı.” diyecek ve insanlar da oldukları yerde mutlu olduklarını falan sanacaklar. Ama bu asla gerçek değil.”

Kedilerin davranışları ve iletişimi üzerine yapılan çalışma, özellikle de yiyecekleri bir ödülü varsa daha istekli katılımcılar olan köpekler üzerine yapılan çalışmaların gerisinde kalmıştır. Ancak son yıllarda mırlama üzerinde daha fazla çalışmalar yapıldı.

Olanları henüz anlamaya başladık ve cevaplanmamış sorular cevaplardan daha fazla.

-Gary Weitzman

Kedi Mırlamasının Sebepleri

San Diego Humane Society’nin bir veteriner hekimi ve ayrıca CEO’su olan Gary Weitzman, “Olanları yeni anlıyoruz, sorularımız cevaplardan fazla.” diyor. “Bu sesi hoşnutluk olarak tanıyoruz, olmayabilir de. Neyse ki sıklıkla bir öncekinin göstergesidir.”

Ekliyor: “Mırıldanmanın iletişim dışında başka amaçları olduğunu anladık. Elizabeth von Muggenthaler, Karen Overall ve başka araştırmacıların çalışmaları, mırlamanın amacının daha iyi anlaşılmasına yol açtı. Mırlama iletişimin yanında yatıştırıcı ve iyileştirici özelliklere de sahip.”

Kediler Ne Zaman Mırlar

Kediler neden mırlar

Kediler birkaç günlük olduklarında mırlamaya başlarlar, bu da annelerinin beslenme zamanı için onları bulmalarına yardımcı olur. Bu mırlamalar, beslenirken veya bir insanı akşam yemeği vakti olduğuna ikna etmeye çalışırken mırlayan bazı yetişkin kedilerde devam edebilir.

Bazıları yeni ortamları dikkatlice araştırırken yüksek sesle mırlar, benim kedim gardırobun arkasını keşfederken en yüksek sesiyle yapar bunu. Kediler ayrıca ürktükten veya bir köpek tarafından kovalanmak gibi stresli anlardan sonra da mırlayabilirler.

Bilim bu olayı ne kadar didiklerse o kadar fazlasını ortaya çıkarıyor.

Yazar ve kedi davranış uzmanı Celia Haddon, “Araştırmacılar, kedilerin sıradan mırıltılarını ve sahiplerinden yiyecek isterken çıkardıkları mırıltıları kaydetti,” diyor. “Kedi sahipleri olamayanlar bile farkı anlayabilirdi. Sıradan düşük mırıltıların içinde, bir şekilde miyavlama gibi daha yüksek frekanslı bir haykırış vardı.”

“Aslında bu daha çok bebeklerinki gibidir. Biz insanlar bebek ağlamasına karşı doğal olarak duyarlıyız, bu yüzden kedi mırıltısının içindeki haykırışa da karşılık veriyoruz.”

Birleşik Krallık’ın hayvanlara yardım kuruluşu RSPCA ’nın bilim görevlisi Sam Watson, kedilerin vahşi doğada birbirlerine nasıl mırladıklarına dair hâlâ çok az şeye sahip olduklarını söylüyor, ancak birbirlerini tımarlarken mırladıkları aşikar. Onların hakkında az bildiğimiz çok şey var.

“Kedilerin iletişimi üzerine daha fazla çalışılmalı.”

Mırlamanın Anlamı

Hareketlerinden kaynaklanan titreşimlerin fiziksel olarak canlandırıcı olduğu düşünülüyor, kedinin stresten sonra kendini iyileştirmesinin bir yolu gibi.

Bir hipotez de mırlamanın güçlü bir kendini iyileştirme eylemi olduğudur. Hareketlerinden kaynaklanan titreşimlerin fiziksel olarak canlandırıcı olduğu düşünülüyor. Kedinin stresten sonra kendini iyileştirmesinin bir yolu gibi. 20 Hz ile 150 Hz arasında değişen bu titreşimlerin frekansının, kemikler sertleştikçe basınca tepki olarak kemik büyümesini desteklediği düşünülmektedir. Diğer frekanslar da dokuya benzer bir şey yapabilir.

Bu nedenle, uyurken kedilerin görünür bir memnuniyetle mırladığını görüyoruz. Bu bir tür kendini onarmadır.

Kediler, aşırı efor nedeniyle yaralanmayı önlemenin bir yolu olarak, günün büyük bir kısmında dinlenmeyi içeren normal davranışlarını sonradan uyarlamış olabilirler. Mırlamak, dinlenirken kemik ve dokuları iyi durumda tutmanın düşük enerjili bir yolu olarak gelişmiştir.

Ve mırlamak sadece kedilerin kendisi için faydalı olmayabilir. İnsanlar çok uzun zamandır kedi okşamayı rahatlatıcı buluyor, çalışmalara göre kedi ebeveyni olmak felç veya kalp hastalığı risklerini azaltıyor. Kısaca aynı frekanslardaki kedi mırıltıları bize de iyi geliyor.

Bir kedinin mırıltısını sakinleştirici bir uyarıcı olarak görürüz.

– Weitzman

Weitzman, “Mırlamanın yararlı olabileceği görüşündeyim.” diyor.

Fizyolojisi bir yana, psikolojimize pozitif katkısı olmuştur. Bir sahile karşı dalgaları izlemek gibi bizi sakinleştirir ve mutlu eder. Bir kedinin mırıltısını sakinleştirici bir uyarıcı olarak görürüz ve hatta bu yüzden mırlama eğilimi daha fazla olan kedilere sahip olabiliyoruz.

Haddon da aynı fikirde:

“Yemek kabına bakıp mırlıyors acıkmıştır.”

“Sabah sizi yalayarak uyandırıp beslenmek için mırlayabilirler. Çoğumuz kedimizi kendimizden önce besliyoruz, bu da iletişimlerimizin ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. “

Nihayetinde, mırlamanın anlamı‘nı bulma arayışı, arkadaş canlısı bir kedinin periskop kuyruğundan, dövüş modundaki bir kedinin geniş gözleri ve geriye doğru bükülmüş bıyıklarına kadar kedilerin vücut dilini daha iyi anlamaya fayda sağlamıştır. Ancak bu derin bilgiyle, kedi ve sahibi arasındaki bağ büyüyebilir.

-Kaito

 

Kediler neden mırlar adlı bu yazı BBC kaynak gösterilerek yazılmıştır.

Önceki yazım : Sanat Eserlerinde Gizlenen 8 Tuhaf Detay

Kaito

Kaito

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Umarım okuduklarınızdan memnun kalırsınız.

2 thoughts on “Kediler Neden Mırlar : Tüylü Dostunuz Size Ne Diyor

  • 22/03/2021 tarihinde, saat 23:22
    Permalink

    Mırlamaya karşı bakış açım daha da gelişti, sanırım artık kedileri biraz daha iyi anlayabilirim. Teşekkürler Kaito.

  • 27/03/2021 tarihinde, saat 21:03
    Permalink

    Rica ederim, dostlarımızı anlamak bizim sorumluluğumuz :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir