Çay mı Kahve mi; Çayda Kafein Var Mı?

Çayda Kahveye Kıyasla Ne Kadar Kafein Vardır; Çay mı Kahve Mi?

Kafeinin doğal bir uyarıcı olarak popülaritesi benzersizdir. 60’tan fazla bitki türünde bulunur. Ve dünya çapında özellikle kahve çikolata ve çayda bulunur. Bir içecekteki kafein içeriği, içeriğe ve içeceğin nasıl hazırlandığına bağlı olarak değişir. Kafein güvenli kabul edilirken, çok fazla içmek bazı endişeleri artırabilir. Bu makale, çeşitli çay ve kahvelerin kafein içeriklerini karşılaştırmakta ve hangi içeceği seçmeniz gerektiğini araştırmaktadır.

Kafein Neden Zararlıdır

Dünya nüfusunun tahmini % 80’i her gün kafeinli bir üründen faydalanıyor. Hem ABD Tarım Bakanlığı (USDA) hem de Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), güvenli bir kafein alımını günde 400 mg, tek doz başına 200 mg veya vücut ağırlığının kilosu başına 3 mg olarak tanımlamaktadır.

500 mg’ın üzerinde tüketmek tehlikeli olabilir. Yüksek dozlarda kafein, anksiyete, huzursuzluk ve uyku güçlüğü ile ilişkilendirilmiştir. Ek olarak, bazı araştırmalar düzenli olarak, orta miktarlarda bile içmenin kronik baş ağrılarına ve migrene neden olabileceğini göstermektedir. Dahası, kafein biraz bağımlılık yapar ve bazı insanlar bir bağımlılık geliştirmeye daha duyarlı olabilir.

kahve

Özetle kafein, kahve ve çay da dahil olmak üzere birçok yiyecek ve içecekte bulunan popüler bir uyarıcı bileşiktir. Pek çok sağlık yararı ile ilişkilidir, ancak çok fazla tüketmek bazı endişelere neden olabilir.

Kafein içeriği içecek türüne ve hazırlanışına göre değişir.

Çay veya kahvede bulunan kafein miktarı, içeceğin kaynağı, türü ve hazırlanışına bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Çay yaprakları % 3,5 kafein içerirken, kahve çekirdekleri % 1,1–2,2 içerir. Bununla birlikte, kahve demleme işlemi için çekirdeklerden daha fazla kafein çıkaran daha sıcak su kullanır. Tipik olarak, bir içecek için çay yaprağından daha fazla kahve çekirdeği kullanırsınız.

Çay Çeşitleri

Siyah, yeşil ve beyaz çaylar aynı bitkinin, Camellia sinensis yapraklarından hazırlanır.

Siyah çay yaprakları oksitlenirken beyaz ve yeşil çay yaprakları oksitlenmez. Bu, siyah çaya karakteristik, cesur ve keskin bir tat verir ve sıcak su yapraklardaki kafeinin verilme derecesini artırır. Ortalama bir fincanda (237 ml) siyah çay, 47 mg kafein yer alır, ancak 90 mg’a kadar da içerebilir. Karşılaştırmabilmeniz için, yeşil çaylar 20-45 mg içerirken, beyaz çaylar fincan başına 6-60 mg içerir.

Matcha yeşil çayı bir başka yüksek kafeinli çaydır. Genellikle toz halinde gelir ve yarım çay kaşığı (1 gram) porsiyon başına 35 mg kafein içerir. Benzer şekilde, Güney Amerika’da geleneksel olarak sevilen ve Ilex paraguariensis bitkisinin dallarını ve yapraklarını demleyerek yapılan bir çay olan yerba mate, genellikle fincan başına 85 mg kafein (237 ml) içerir. Ayrıca, bitkisel çayların kafeinsiz olarak pazarlanmasına rağmen, bunlardan bir fincanının 12 mg’a kadar kafein sağlayabileceğini belirtmek önemlidir. Bununla birlikte, bu önemsiz bir miktar olarak kabul edilir.

Çay Hazırlama

Hazırlama yöntemi, çayın kafein içeriğini büyük ölçüde etkiler. Daha uzun süre ve daha sıcak suda demlenen çaylar, daha güçlü kafein üretme eğilimindedir. Örneğin, bir fincan Tazo Earl Grey 90–95 ° C’ye ısıtılmış 177 ml suda 1 dakika demlendikten sonra 40 mg kafein içerir. Bu miktar 3 dakika sonra 59 mg’a yükselir. Yani demleme süresi arttıkça kafein miktarı artar.

Kahve Çeşitleri

Ortalama 237 ml’lik bir fincan kahve, 95 mg kafein içerir.

Koyu kavrulmuş çekirdeklerden yapılan kahvenin, hafif kavrulmuş çekirdeklerden elde edilen kahveden daha fazla kafein içerdiği yaygın bir inanıştır. Bununla birlikte, kafein kavurma işlemi kafein miktarını fazla etkilenmediğinden, durum böyle olmabilir. Koyu kavrulmuş kahveler hafif kavrulmuş kahvelerden daha az yoğun olduğu için, bu türü demlerken daha fazla miktarda çekirdek veya öğütülmüş kahve kullanabilirsiniz ve bu da fincan başına daha fazla kafein verir.

Espresso daha konsantre bir kafein kaynağıdır. Örneğin, kahve dükkanından alacağınız tek bir espresso, 30 ml shot başına yaklaşık 58 mg kafein içerir. Latte ve cappuccino gibi çoğu özel kahveler, 116 mg kafein içeir.

Kafeinsiz içecekler arasında, kafeinsiz espresso, 473 ml porsiyon başına 3-16 mg ile en fazla kafeine sahip olma eğilimindeyken, kafeinsiz kahve tipik olarak 237 ml fincan başına 3 mg’dan daha az kafein içeir. Kafeinsiz çaylar sıralama olarak bu iki kahve türünün arasına girer.

Kahve Hazırlama

Daha sıcak su, çay yapraklarından daha fazla kafein çeker ve aynısı kahve için de geçerlidir. Kahve tipik olarak 90–96 ° C ideal sıcaklıkta çaydan daha sıcak suyla demlenir. Ayrıca çekilmiş kahveyi soğuk, filtrelenmiş suda 8-24 saat bekleterek de soğuk demlenmiş kahve yapabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak normal sıcak su demlemeye kıyasla 1,5 kat daha fazla öğütülmüş kahve kullandığınızda, daha kafeinli bir fincana ulaşırsınız.

Sonuç olarak kafein içeriği, çay ve kahvenin türüne ve hazırlanmasına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Her iki kategoride de siyah çayları ve espressoda daha fazla bulunurken, bitki çayları ve kafeinsiz kahvede az miktarda bulunur.

Çay mıı Kahve Mi ; Hangisini İçmelisiniz?

Kafein hızlı etki eder, genellikle 20 dakika ile 1 saat arasında tüketilir. Kafeinin etkilerine karşı hassassanız, beyaz veya bitki çayları gibi daha düşük kafeinli çaylara bağlı kalmayı düşünmelisiniz. Ayrıca yüksek kafeinli çayları 3 yerine 1 dakika gibi daha kısa bir süre için de demleyebilirsiniz.

Kafeinsiz kahve ve bitki çayı tercih etmek de fazla kafeinsiz bu içeceklerin tadını çıkarmanın iyi bir yoludur. Aksine, yüksek kafeinli içeceklerin hayranıysanız; espresso, soğuk demlenmiş kahve, yeşil ve siyah çeşitleri de dahil olmak üzere daha yüksek kafein içerikli çayların tadını çıkarabilirsiniz.

Güvenli miktarlarda kalmak için günde en fazla 400 mg veya bir seferde 200 mg’dan fazla kafein içmeyin. Bu, günde en fazla üç ila beş adet 237 ml fincan normal kahve veya sekiz adet 30 ml espresso eder.

Kalp hastalığı olanlar, migrene yatkın olanlar ve belirli ilaçları alanlar kafein alımını sınırlamalıdır. Hamile veya emziren kadınlarda günde 200 mg’dan fazla olmamalıdır. Bu, yaklaşık 1355 ml bir fincan kahve veya en fazla dört adet 237 ml uzun demlenmiş siyah çay eder.

Yani, kafein alımınız konusunda endişeleriniz varsa; beyaz çay, bitki çayı veya kafeinsiz kahve tüketin. Kafeinden hoşlanıyorsanız, alımınızı günde 400 mg veya 4 fincan kahvenin altında tutun ve tek seferde 200 mg’dan fazla kafein almamayı hedefleyin.

Özet Olarak

Çayınızı ve kahvenizi nasıl hazırladığınız kafein içeriğini etkiler.

Siyah çay, espresso ve kahve en fazla kafeini sofraya sunarken, yeşil çayda daha makul miktarda bulunur. Beyaz çaylarındaki içerik büyük ölçüde değişirken, bitki çayları pratik olarak kafeinsizdir.

Kafeini azaltmak istiyorsanız, çayınızı daha az demlemeyi deneyin ve en sevdiğiniz kahve ve espresso bazlı içeceklerin kafeinsiz versiyonlarını tercih edin.

-Kaito

Daha fazla sağlık içerikleri için tıklayın.

Metnin orijinali için healthline.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Kaito

Kaito

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Umarım okuduklarınızdan memnun kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir