Kediler ile Tanışmak ve Bağ Kurmak – Kediler

Kedilerinizle Tanışmak ve Bağ Kurmak – Kediler

Bu haftaki yazımda mitolojiye ufak bir ara verip kendi deneyimlerimden yola çıkarak sahiplendiğimiz kedilerimizle nasıl tanışıp bağ kurabiliriz bunu yazacağım.

Sahiplendigim ilk kedimi bulduğumda (ismi Kushi <3) gerçekten çok küçüktü belki bir aylıktı. Öncelikle böyle yavru kediler bulduğunuzda hemen sahiplenmek yerine annesinin gelmesini beklemelisiniz. Çünkü avlanmaya gitmiş olabilir. Ve eğer hemen yavru kediyi alırsanız maalesef ikisini ayırmış olursunuz. Nitekim ben de başında bir iki saat bekledikten sonra (ideali 4 saat aslında ama o zamanlar bilmiyordum ne yazık ki) onu eve götürmeye karar verdim.

kediler beslemek

Eve geldiğinde her şeyden önce şaşkındı ve korkuyordu. Elbette kedilerin karakteriyle de alakalı olan bir durum ama küçüktü ve bulunduğu yer birden değişmişti. Yaptığım en büyük hata ona süt vermek oldu. Sütü içse de bir süre sonra kustu ve halsizlesti. Veteriner hekime gittiğimizde öğrendim ki süt değil süt tozu kullanmam gerekiyormuş. Bu konuda aklımızda bulunması gereken en önemli şey kedinize hangi besinlerin iyi gelip gelmeyeceğini bilmek. Onu beslemek ve suyunu sürekli taze tutmak yani güzel ve doğru beslemek aranizdaki bağı güçlendirecektir. Aynı zamanda ne sever ne sevmez öğreneceğinizden birbirinizi tanıma yolunda ilk adımları atmış olacaksınız.

Kediler ile Bağ Kurmak

İkinci olarak eğer kedinizin kum egitimi yoksa ona kum egitimi vermek iletişiminiz açısından son derece önemli olacaktır. Doğaları gereği bunu kısa sürede ogrenseler de aranızdaki iletişim açısından kuvvetli zamanlar geçireceksiniz. Bununla beraber kedinizin kişisel bakımını tırnak kesmek, göz kulak temizliği veya tüy temizliğini veteriner hekime yaptırmak yerine küçük oldugu zamandan itibaren siz yaparsanız aranızdaki bağı kuvvetlendirmiş ve onu tanımış olursunuz.

İlk çocuktan sonra daha tecrübeli anneler gibi olsak da ben ikinci kedimle  de (ismi Pelin) bilmediğim çok şey öğrendim. Kedi bakımıyla ilgili her şeyi bilseniz bile, hepsinin karakteri o kadar farklı ki bildiğiniz her şeyi farklı yöntemlerle uygulamak durumunda kalabilirsiniz.

kedilerle tanışmak

Son bir husus olarak kedilerinizi gerçekten seviyor ve iyi bir yol arkadaşı olmak istiyorsanız aşılarını ihmal etmemelisiniz. Canlarının, sağlıklarının, güvenliklerinin siz olduğunun bilincinde olmak ve onların güvenini kazanabilmek en büyük bağ olacaktır.

O yüzden kedilerinizle oyun oynamak, uyumak, kişisel bakımlarını üstlenmek, onları doğru bir şekilde beslemek çok önemli.

Umarım hepimiz önümüzde en az 3 hayat kurtarabiliriz <3

Elifçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir