Jojo Rabbit Konusu ve Yorumu – Film İncelemeleri

Jojo Rabbit Konusu ve Yorumu

+Yahudilerin nerede yaşadığını çiz dedim sana. Sen ise Gitmiş kafamın salak bir resmini çizmişsin.                       

-Aynen orada yaşıyoruz işte.

Jojo Rabbit Konusu

Jojo Rabbit Konusu

  • Süre: 1 saat 48 dakika
  • Yıl: 2019
  • Tür: Savaş/Dram/Komedi
  • IMDb: 7,9/10

Nazi Almanya’sında Hitler’e fanatik bir çocuk olan Jojo dünyasına tamamen düşman olan Yahudi bir kızla kaşılaşıyor. Böylece ilk keşfedişini, yalpalamasını ve acı çekişini yaşamaya başlıyor.

Film Yorumu

Jojo arkadaşları tavşanı öldüremediği için korkak diye dalga geçilirken ağlayıp Hitler’le dertleşen bir çocuk. Hayalinde Hitler hep mükemmel bir adam olmuş. Jojo çocuk olmasına rağmen de fazlasıyla cesur, Hitler için her şeyi yapmaya hazır. Hitler’in ona tavsiyesiyle tavşan oluyor Jojo. Elinde el bombasıyla Hitler’le koşuyor. Bombayı tam dibine fırlattığını fark ederken ise ilk Hitler kaçıyor Jojo ise öylece duruyor.

Annesinin Yahudi bir kızı evlerinde gizlediğini öğrenen Jojo bir türlü rahat edemiyor ve merakının cezası olan aşkı tadıyor. Onu koruyor, savaşın ortasında kalıyor, her şey gözünde anlamsızlaşıyor. En sonunda ise Hitler’i pencereden aşağıya atarak, sonsuzluğa uğurluyor.

Jojo Rabbit Konusu

Filmi tam da uykumu düzene sokmak istediğim bir akşam izlemiştim ama izledikten sonra yüksek anksiyeteden uyuyamadım. İlk başlarda hem Jojo’ya şaşırıp hem de Hitlerle olan sahnelerinde çok güldüm, çok eğlenceliydi. Jojo‘nun aksine annesi yaşam dolu ve Hitler’i savunmayan bir kadındı ama bu yanını Jojo‘nun anlaması epey zordu. Annesi değil de başka biri yoluyla anlayabildi.

”+ Hayatta oluşumuza minnettar olduğumuzu dans ederek Tanrı’ya göstermeliyiz. 

– Dans işi olmayanlar içindir.

+ Dans özgür olanlar içindir.”

Annesiyle arasında geçen bu konuşmada hayata karşı çok katı olan Jojo Rabbit, filmin sonunda evlerinde kalan o Yahudi kızla özgürce dans ediyor. Jojo‘nun bu gelişimi ve bakış açısının değişimi gerçekten çok etkileyiciydi. Bir çocuk olsa da aslında o zamanın getirdiği çoğu şeyi kabullenmiş yetişkin olmaya dünden hazırken içindeki o merhameti ve çocuksu yanını keşfediyor. Keşfederken de aslında hayatta neyin önemli olduğunu izleyenlere çok güzel gösteriyor.

Jojo Rabbit İzle

Film fragmanını izlemek için;

 

Daha Fazla Film İncelemesi İçin Tıklayın.

-Epiphany

Epiphany

Epiphany

bahar, piyano, mor seven bir küçüğüm fakat sadece dizi, film ve kitaplara sığabiliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir