Kore Mutfağı – Bulgogi Tarifi ( Kore Barbekü Bifteği )

Kore Mutfağı – Kore Yemek Tarifleri ‘nde bugün Bulgogi Tarfi var!

Evinizde en lezzetli bulgogiyi siz yapın! Bu tarifle hafif tatlı, tuzlu, dumanlı, sulu ve yumuşak, lezzetli bulgogiler yapabilirsiniz.

Yazının başlangıcında Bulgogi ipuçları yer alacak yazının ilerisinde ise Bulgogi TarifiMalzemeleri ve Detaylı Bulgogi Yapımı yer alacak.

Kore Mutfağı

Kore Mutfağı

Bulgogi Nedir ?

Kelime anlamıyla ‘ateş et ’ demektir. Genellikle sığır eti, domuz eti veya tavuk gibi yumuşak kısımlarla yapılır. Ancak genel hatlarıyla belirtilmedikçe dana etiyle yapılır. Şüphesiz, en çok bilinen Kore geleneksel yemekleri nden biridir ve binlerce yıldır tüketilmektedir. Doğal olarak bulgoginin pişirme yöntemi zamanla gelişmiştir ve bölgeye göre de değişmektedir. Biz bu tarifte en yaygın kullanılan bulgogi tarifi ‘nden bahsedeceğiz.

Et Kesimi Nasıl Yapılır ?

Yukarıda söylediğimiz gibi dana etinin yumuşak kısımları bulgogide kullanmak için idealdir. En çok kullanılanlar ise sığır filetosu ve dana bonfile. Tarifi aldığım kişi iskoç fileto ile yapmayı seviyormuş. (Bilmeyenler için not düşeyim, etleri hafifçe keserek/yaralayarak yapılıyor, pirzola olarak da biliniyormuş.)

İskoç filetosu / kaburga gözünün diğer biftek parçalarından daha fazla tada ve sulu dokuya sahip olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bol miktarda ebru içerir, bu nedenle ızgarada veya tavada pişirmek bu kesim için oldukça uygundur.

Bulgogi Dana Eti Kesimi

Kore’de kasaplarda hazır olarak satılıyormuş ancak her zaman taze ve istenilen şekilde olmuyormuş. Bu yüzden tarif sahibi eti aldıktan sonra bulgogi için özenle kesip hazırlıyormuş. Bakalım nasıl yapılıyormuş ;

 • 1. Eti ambalajından çıkarın. Her filetoyu ayrı ayrı streç filmle sarın. Sarılmış eti metal bir fırın tepsisine koyun.

Kore Mutfağı

 • 2. Tepsiyi dondurucuya koyun ve etin yaklaşık 2-2.5 saat kısmen donmasına izin verin. (Süre, dondurucu ayarınıza, etin kalınlığına ve boyutuna göre değişebilir.)

Bıçağınız sorunsuz bir şekilde geçerse ve ince dilimlemekte zorluk çekmiyorsanız et istediğimiz kıvama gelmiş demektir. Eğer sorun yaşarsanız eti tekrar dondurucuya koyup biraz daha dondurun.

 • 3. Eti dondurucudan çıkardıktan sonra streç filmi da çıkarın. Eti ince ince dilimleyin. İdeal kalınlık 2mm-3mm’dir. Şimdi et, bulgogi sosu ile marine edilmeye hazır !

Kore Mutfağı

Bulgogi Sosu

Bulgogi Sosunun İçinde Ne Var

Soya sosu, esmer şeker, asya armudu (veya kırmızı elma), sarımsak, zencefil, öğütülmüş karabiber ve susam yağı karışımı içerir. Bu, hafif tuzlu, hafif tatlı ve lezzetli bir tat verir.

Karışımda kullanılan armut veya elma hem eti yumuşatmak için hem de tatlılık oranını artırmak için kullanılıyor. Bulgogi ile marine etme işleminde en çok kullanılan meyve Kore armudu / Asya armudu / Nashi armudu fakat Kore’de yaşamayanlar için elde edilmesi zor oluyor. Bu yüzden sık sık kırmızı elma çeşitleri soğan püresi ile birlikte kullanılmış.

Bazen bu meyveler yerine kivi veya ananas da kullanılıyormuş ancak bunlar armuttan/elmadan daha güçlü yumuşatıcı maddeler olduğundan, bunları aşırı kullanmadığınızdan emin olmanız gerekiyor. Eti bunlarla uzun süre marine ederseniz, etin rengi ve dokusu istenmeyen bir şekilde büyük ölçüde değişebilir.

Kore Mutfağı

Pişirme Yöntemleri

 • Izgara ve Tava Kızartması

Bulgogi, ocakta (tavada / kızartma tavasında) sebzelerle pişirilebileceği gibi barbekü ızgarasında da sebzesiz pişirilebilir. Tahmin edeceğiniz gibi tatları biraz farklılık gösterebilir.

Tavada kızartılmış bulgogi (sebzeli) doğal olarak bir kase buharda pişirilmiş pirinçle karıştırmak için kullanabileceğiniz biraz sebze suyu salacaktır. Bunu seven çok kişi var !

Öte yandan, kömürde pişirilmiş bulgogi (mangalda) ızgara tabağına damlayacağından sebze suyu oluşmaz, ancak biraz yanmış odun kömürü, meyve suyu ve yağın ekstra tadı karşı konulamaz derecede keyifli bir Kore Mutfağı ‘ndan Kore barbekü deneyimi yaşatır !

Tavada Kızartırken Duman Aroması Eklemek

Bir tavada bulgogi pişirirken bile bulgogilerinize dumanlı bir lezzet katabileceğinize inanabiliyor musunuz ? İşin sırrı, iyi terbiye edilmiş bir dökme demir tavada yemek pişirmek ve tavayı fazla doldurmadan küçük bir parça et pişirmektedir.

Çünkü tavayı/ kızartma tavasını et ve/veya sebzelerle doldurduğunuzda çok fazla sebze suyu salınır. Ve dumanlı etki azalır. Ancak bulgogiyi daha küçük parçalar halinde pişirerek buna engel olabilirsiniz.

Sebzesiz yemek pişirmek de buna yardımcı olacaktır. Ayrıca başka bir sır da, eti eklemeden önce tavayı iyice ısıtmaktır, böylece et tavaya değdiği anda cızırtı, kavurma ve karamelleşmeye başlar. Bu ek lezzet, bulgogiyi daha da lezzetli hale getiriyor.

Nasıl Servis Edilir

Bulgogiyi biraz buharda pişirilmiş Kore pirinci ve diğer Kore yan yemekleriyle servis yapabilirsiniz. Bulgogiyi sarmak için biraz marul yaprağı ve perilla yaprağı da kullanabilirsiniz. Bunu biraz Kore ssamjang (Kore barbekü daldırma sosu) ve biraz kimchi (baharatlı veya baharatsız) ile de birleştirmeyi unutmayın !

Kore Mutfağı

Bulgogi Nasıl Saklanır ?


Pişmiş bulgogi buzdolabında birkaç gün saklanabilir. Bulgoginin herhangi bir pişmemiş kısmı (marine edilmiş) buzdolabında 3-4 gün veya dondurucuda birkaç hafta saklanabilir.

Bulgogi Tarifi

Kore Mutfağı ndan Bulgogi İçin Malzemeler (4-6 Kişilik)

 •  800 gram pirzola veya üst sığır filetosu

Alternatif olarak herhangi yumuşak bir sınıf sığır eti kullanılabilir. Tavuk göğüs ile tarif değiştirilebilir.

 • 1 soğan (isteğe bağlı, soyulmuş ve ince dilimlenmiş.)
 •  2 sap yeşil soğan (isteğe bağlı, ince dilimlenmiş)
 •  Yarım havuç  (isteğe bağlı, soyulmuş ve ince dilimlenmiş)
 • 1 yemek kaşığı susam yağı
 • 1 yemek kaşığı kızarmış susam
 • 1 yemek kaşığı yemeklik yağ 

Bulgogi Marinesi İçin :

 •  6 yemek kaşığı soya sosu 
 • 3 yemek kaşığı şeker
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1  kırmızı elma (155 gram)
 • Yarım soğan (80 gram)
 • 1 yemek kaşığı kıyılmış sarımsak
 • 1 çay kaşığı kıyılmış zencefil
 • Çay kaşığının ucu kadar öğütülmüş karabiber

Not:  1 yemek kaşığı = 15 ml

Bulgogi Nasıl Yapılır

 • 1. Marine malzemelerini bir mikserde veya mutfak robotunda pürüzsüz olana kadar karıştırın. Kenara koyun.

 • 2. İnce dilimlenmiş eti bir karıştırma kabına koyun ve marine karışımını üzerine dökün. Ete ellerinizle hafifçe masaj yaparken onları iyice karıştırın. (Eldiven kullanabilirsiniz.)

Ardından susam yağını ekleyin ve etle karıştırın (Susam yağını marine sosuna karıştırmaktansa ayrı ayrı eklemek tercih edilmiş.). Kaseyi streç filmle sarın ve etleri buzdolabında en az 4 saat marine edin. (Zamanınız varsa bir gece bekletmek daha iyi olacaktır.)

 • 3. Bir tava / barbekü ızgarasını orta yüksek ısıda iyice ısınana kadar önceden ısıtın.

Kızartma yağını ekleyin ve iyice yayın. Eti (ve sebzeleri) ekleyin ve orta-yüksek ateşte 3-5 dakika (et ve sebzeler istediğimiz kıvama gelene kadar) pişirin. Susamları ekleyip çabucak karıştırın.

 • 4. Bulgogiyi haşlanmış pilav ve diğer Kore mezeleri ile servis edin..

  Kore Mutfağı

Kore Mutfağı

Afiyet Olsuun!

Çeviri: Nunchi 

 

Kore Mutfağı ile ilgili daha gerçekçi bilgiler alabilmek için Kore yemek tarifleri ni ünlü Koreli şeflerden (mykoreankitchen.com) çevirme kararı aldık. Umarım bu tarifleri seversiniz!

Kore Mutfağı ve diğer ülke mutfaklarına ait tarifler için : Jazetel Yemek Tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir