Reply 1988 Yorumu ve Konusu : Geçmişe Bir Gelgit Yapalım

Reply 1988 Yorumu ve Konusu

Selam canım ben amcanım diye giriş yaparak bu yazının bana, yani Jaze’ye ait olduğunu anlamanızı istiyorum. Şu sitede benden başka saçma sapan espri yapan yok, iğrenç esprilerim benim imzam olsun. Öyle işte, uzuuuun uzuuuun uzunca bir zaman sonra neyse ki yayın yazacak bir vakit buldum. Normalde bir tarif gireyim demiştim ama sonra ‘neyse jaze millet izleyecek dizi arıyor, yaz bi dizi yorumu’ diyerek, son izlediğim diziyi yorumlamak istedim.

Artık anlamışsınızdır, her diziyi kolay kolay sevmem, sevdiğimin de fanı olur her bir yerde reklamını yaparak dizinin kliması olurum. Favori sıralamam her sene hatta her ay değişse de bu dizi fav listemden hiç düşmeyecek gibi duruyor. Sıralaması belli değil ancak ilk 10 da olduğunu söyleyebilirim. Anlayacağınız üzere diziyi sevdim. Tabi bu sevgi körkütük bir sevgi değil, eleştireceğim onlarca şey yaşandı dizide. Bu eleştirilere yazının ileri ki bölümlerinde değineceğim hadi şimdi dizinin konusundan bahsedelim.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Reply 1988 Konusu

 • Bölüm Sayısı: 20
 • Tür: Komedi-Romantik-Gençlik
 • Yayın Yılı: 2016
 • İzleyebileceğiniz Siteler: Netflix ve diğer Korsan Siteler (Korentürk, asyafanataiklerim)

Reply 1988 genel olarak 5 yakın arkadaşın etrafında dönüyor. Bu 5 arkadaş, çocukluk arkadaşılar. Dördü lise öğrencisi diğeri ise dünyaca ünlü bir go go oyuncusu. Dizi aynı zamanda bu 5 arkadaşın, eğlenceli aile yaşamlarına da değiniyor. Ve tabi dizi isminden de anlayacağınız üzere dizi 1988 senesinde geçiyor.

Konu kulağa birazcık sıkıcı gelmiş olabilir ama SAKIN, sakın böyle düşünmeyin. Dizinin içine girdiğinizde bu düşüncenize pişman olacaksınız. Hiç yoktan pişmanlık duymayın. Neyse yazıya devam edelim;

Oyuncular

Bu kısımda yalnızca hoşuma giden oyuncuları, karakterleri sıraladım. Karakterler hakkında azıcık bilgi verebilirim.

 • Hyeri ( Deuk-Sun )

reply 1988 oyuncuları

Dizideki fav karakterlerimden biriydi Deuk Suk. My Girl Kore dizisinden bu yana, beni böylesine kahkahalara boğan bir kadın karakter hiç olmadı. Bu nasıl güzel bir oyunculuk, bu nasıl bir güzelliktir! Mimikleri şahane, bozulmayan karakteri ise efsaneydi. Duk Suk dizinin başında nasılsa sonuna kadar hep aynı karakter ile devam etti. Ki bu benim dizilerde en en en bi en dikkat ettiğim şeydir. (Şey yerine hangi kelimeyi koyacağımı bilemedim)

Tabi fav karakterim olmasının diğer bir nedeni de kendime çok mu çok benzetmem oldu; Ders çalışmak için masaya oturup uyuya kalması, tembelliği, hayalsizliği ve daha nicesi…Her insanın kendinden bir şeyler bulabileceği bir karakterdi Deuk Suk.

 • Lee Dong Hwi ( Dong-Ryong )

Dong-Ryong

Ahh Dong Ryung benim pekmezli pankekim… Dizideki diğer fav karakterim kesinlikle Dong Ryung’du. Arkadaşlarına akıl vermeleri olsun, yaptığı çeşitli analizler olsun, babası ile olan ilişkisi ve ani hareketleri olsun tam anlamıyla komediydi! Adam dizide olmasaydı o dizi olmazdı. Modumun yükselmesi için adamı ekranda görmem yetiyordu. Hatta çoğu zaman diziyi Dong Ryung için izledim bile diyebilirim.

 • Jung Hwan ( Ryu Jun-Yeol )

Ahh jun yeol dondurmasız milkshakim…Fotoğrafını görmek bile kalbimi yaralıyor…Dizinin başından sonuna kadar hep onu, onlu sahneleri gözledim. Hakkında çok fazla konuşmak istemiyorum, zira biraz daha konuşursam klavyeme gözyaşlarım damlayacak.

Diğer Oyuncular;

Yukarıda yalnızca dizideki favori karakterlerimi belirttim. Ancak dizinin daha fazla ön planda olan oyuncuları, baş karakterleri vardı. Onları parantez açmadan direkt isim olarak belirteyim;

 • Ko Gyung-Pyo (Sun-Woo)
 • Park Bo-Gum (Taek)
 • Sung Dong-Il
 • Kim Sung-Kyun
 • Ra Mi-Ran

Reply 1988 Yorum

Reply 1988 diğer adıyla Answer Me 1988 ‘i çok mu çok sevdiğimi anlamışsınızdır. Ama ben yine de detaylı bir şekilde Reply 1988 yorumu ile reply 1988 ‘i neden sevdiğimi anlatmak istiyorum.

reply 1988 konusu

Öncelikle dizide seksenleri çok güzel yansıtmışlar. Tabi 1988 yılında Kore’de yaşamıyordum, Kore ‘nin o yıllarına hakim değilim ancak şunu söyleyebilirim ki bana çocukluğumu anımsattı. Gerek komşuluklarıyla olsun gerek gelenekleriyle, mahalle içi samimiyetleriyle olsun beni çocukluğuma götürdü.

Seksenli yılları tabi ki de yaşamadım ancak Kore ile aramızda olan kültürel benzerlikler nedeniyle, dizide çok fazla ortak noktamızı gördüm. Gerçi biz bu gelenekleri tamamen bırakmadık ama Kore seksenlerin dizisinde bunlara ağırlık verdiğine göre demek ki bir özlem, bir bırakmışlık var.

Lafı bu konuda çok uzattım. Kısaca mahalle ilişkilerinde sıkılmayacak, diziyi ileriye sarmayacaksınız. İster istemez kendinizden bir şeyler bulacak gülümseyeceksiniz. Seksenli yılları yansıtması sizi korkutmasın, Kore’nin sekseni bizim 2000’li yıllarımız.

reply 1988 sahneler

Ayrıca dizide :

 • Evde pişen yemeklerin komşulara gönderilmesi, yemek takası
 • Boş tabağın dolu gönderilmesi
 • İyi günde kötü günde komşuculuk ilişkileri
 • Komşudan ziyade aile gibi hareket edişleri
 • Tatlı dedikoduları

Bunlar mahallenin yaşlıları arasında ki hoş detaylardı. Bu sahneler diziye farklı bir samimiyet kattı, komşuculuğa özlemi arttırdı. Neyse verdiğim bu detaylar aslında dizide kısa bir yer edindi ama hoştu.

Şimdi dizide genişçe bir yer kaplayan, arkadaşlık+aşk meşk konularına değineceğim. Bu konular elbette de spoiler içerecek. İçimde biriktirdiklerimi bu satırlara dökeceğim 🙁

Reply 1988 Spoiler

Reply 1988 spoiler

Bu beşlinin arkadaşlıkları o kadar güzel o kadar eğlenceliydi ki, onlara ait her sahnelerin çok daha uzun olmasını isterdim. Ama senaristler sağ olsun kısacık tutmuştu bu sahneleri. Her biri şahsına münhasır karakterlere sahipti. Çoğunun karakterini sevsem de şu en sağdakinin karakterini dizinin başından taaaaaaaaaaaa sonuna kadar hiç sevemedim.

netflix

Hayır yani senarist bu karakteri oluştururken ne kadar düşündü acaba? O kadar meymenetsiz, soğuk, beceriksiz değişik bir karakterdi kiiiiiiii… Park Bo Gum’u çok severim ama dizi sağ olsun çocuktan bile soğuttu beni. Hayır yani beceriksizliğinde bir sınırı olmalı, çocuk gelmiş 20 yaşına hala daha ayakkabılarının bağcığını bağlayamıyor, onu geçtim daha birçok şeyi yapamıyor. Birde çocuğu ultra zeki GoGo dünya şampiyonu yapmışlar, oldu gözlerim doldu.

Senaristler çocuğu gözümüzde karartmak için ellerinden geleni yapıp, son bölümde de ‘Azıcık sevdirelim bu çocuğu’ diyerek, bir iki sahne koymuşlar ama olmamış. Hiç olmamış hem de! En bi en zoruma gidense finalde Deok’un Taek ile olması………………….

Yeol’un Deok’u sevmesine ve ayran gönüllü Deok’un ona gönül bağlayacak olmasına rağmen; sırf Taek’in kızı sevdiğini söylemesi ile kızla arasına set çekmesi beni mahvetti. Yeol’un yaptığının doğruluğu yanlışlığı tartışılır ama kendimi Yeol’un yerine koyunca sanırım bende aynısını yapardım: Bir kız için geçmişe dayalı arkadaşlık ilişkimi mahvetmezdim ki bunların arkadaşlığı gerçekten harikaydı. Yeol doğrusunu yaptı.

Neyse yazıya direkt dramdan girdim birazda Reply 1988 dizisinde sevdiğim, beni kahkahalara boğan ayrıntılardan bahsetmek istiyorum. Hatta buna farklı bir başlık açıp, diziyi özleyenler için fotoğraflar bırakayım:

Reply 1988 Sahne Kesitleri

reply 1988 sahneler

Dizide gençlerin sürekli aç olması, mahalleli Taek’in şampiyon olmasını beklerken; arkadaşlarının Taek’in dönüşte alacağı pizza için heyecanlanmaları ve daha nice yemekli toplanma sahneleri çok güzeldi, özeldi.

Deok’un ablasının makyaj malzemelerini araklayarak makyaj yapması ve ortalıkta ruh gibi gezinmesi…

Sırf kız arkadaşları, ‘bu çocuk senden hoşlanıyor, sana şöyle baktı, böyle baktı, omuzuna dokun. Bu çocuk sana aşık!’ dediği için birden bire fotoğrafta ki beye aşık olan ayran gönüllü Deok’umuz… (Çocuğun ismini hatırlayamadım.)

Aşk itiraf beklerken, bu beyin aslında Deok’a değil ablasına aşık olduğunu öğrenmesi…Şerefsiz Yeol’un mutluluğu sdhgjklakşdfkj

İlk içki deneyimleri… Sarhoşken Yeol hariç hepsinin Deok’a alıcı göz ile bakıp, güzel bulması…Bu sahnede kahkahayı basmıştım.

Deok ve arkadaşlarının mahallenin zeki kızından ders alması ve ‘İngilizce de neler biliyorsunuz?’ sorusu karşısında Deok ve Ryong’un verdiği cevabın bu olması : I, my, me, mine …. Yalnızca bunları biliyor olmaları sdgfhdsjdak

Ryong’un babası ile olan iletişimi, babasının sınıf öğretmeni olması, Ryong’un bu haber karşısında ki baygınlığı… Babam bu bey olsaydı, bende bayılırdım herhalde.

Son olarak Dong Ryungun hemoroid olup, bundan utandığı için kimselere söylemeyip, bunu bi koca karı ilacıyla tek başına halletmeye çalışırken hastaneye düşmesi ve gazetelere konu olması…Cümle çok uzun ve karman çorman oldu ama siz anladınız.

answer me 1988

Diziden aklımda kalan sahneler böyleydi. Sizlerde ekleme yapabilirsiniz. Dizi hakında farklı yorumlar duymak isterim, yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca diziye puanım;

JZTP (Jaze zevk tespit puanı) : 9/10

Çok nadir yüksek puan veririm, hatta şimdiye kadar verdiğim en yüksek puan bu olabilir. Diziyi gönül rahatlığı ile izleyebilirsiniz, seveceksiniz.

Sağlıcakla Kalın!

-Jaze

Daha Fazla Asya Dizisi için Buraya Tıklayın

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir