Mehmet Rauf Eylül Kitap İncelemesi

Aşka ne kadar inanırsınız? Sizce evlenmek önemli bir husus mudur? Ve karşısındaki insanın yerine kendinizi koymakla yani empati yapmakta ne kadar iyisiniz? Genel olarak karakterlerinin bu sorular üzerine kafa yorduğu ve eğer sizin de bu sorular dikkatinizi çekiyorsa bu kitaba, Eylül ‘e dikkat vermenizi tavsiye ederim.

Eylül Kitap İncelemesi

Büyük ihtimalle edebiyat dersinde duyup da hiç elinize almadığınız ve benim şahsen psikolojik roman olarak okuduğum en iyi romanlardan birinden bahsedeceğiz bugün: Eylül !

Ben kitabı İş Bankasın Kültür Yayınlarından aldım. Günümüz Türkçesine çevrilmiş halinde okudum. Ve kitabın dili bu şekilde okununca bana ağır gelmedi. 

Eylül Kitap Konusu

Mehmet Rauf Eylül

  • Yazar: Mehmet Rauf
  • Sayfa sayısı: 255

KONUSU : Süreyya ve Suat çok mutlu evli bir çifttir. Çevrelerindeki herkes onlara imrenerek bakar. Buna Süreyya’nın evlilikten hiç haz etmeyen, evlenmeyi düşünmeyen yakın arkaşı Necip de dahildir. Süreyya ve Suat’ın taşınması sonrası Necip Bey ve Suat, Süreyya çifti yakınlaşır. Necip bu evliliğe birinci elden şahit olunca evlilik hakkındaki tabuları yıkılır ve düşünceleri değişmeye başlar. Artık evlilk Necip Bey’e güzel bir şey olarak gelmeye başlamıştır. Peki güzel gelen şey evlilik midir yoksa bu evliliğin huzuru için sürekli uğraşan Suat Hanım mıdır?  

Eylül Kitap Karakterleri

Eylül Kitap incelemesi

Kitabımızdaki birçok karaktere yer verilmiş. Fakat ben hepsine yer vermeyeceğim. Bunun yerine en önemli ve yazarımız Mehmet Rauf ’un daha çok üstüne değindiği üç karakterden bahsedeceğim.

  • Süreyya

Süreyya ile başlamak istedim çünkü aslında diğer iki karaktere nazaran psikolojik durumuna çok yer verilmese de en çok karakter, davranış olarak değiştiğini gördüğümüz karakter Süreyya. Kitabı okudukça ve Suat’ın daha çok çerçevesinden olaylar yansıtıldıkça Süreyya’ya daha çok sinir olacaksınız. Kendisi Suat’a bağlı ve saygılı bir bireyken bir anda değişmeye başlıyor ve bu da okuyucuyu Suat’la çok daha iyi empati yapabilmesini sağlıyor. 

  • Suat 

Suat hikayemizin en çok çelişkide kalan ve yıpranan karakterlerinden biri. Kitabın sonlarına doğru sürekli bir şekilde Süreyya ve Necip arasında kalıyor. Hislerini yansıtabilmekte de başarılı biri değil. Belki kitapta Necip ya da Suat birbirlerine karşı düzgün bir adım atsalar tüm olayı çözerler. Fakat ikisi de çekingen ve adım atamıyorlar. Çünkü içlerinde büyük bir ihanet duygusu barındırıyorlar. Bu yüzden de aralarındaki ilişki tam olarak yürümüyor. 

  • Necip

Ve son olarak Necip. Necip kitabımızda en çok yıpranan karakter diyebilirim. Necip kendini bir anda Suat’a aşık buluyor ve nevri dönüyor. Hem aşkından ne yapacağını bilemiyor hem de ihanet ettiğini düşünerek kendine büyük bir acı çektiriyor. O da aynı Suat gibi bir adım atamıyor. Ama hislerini Rauf böyle iyi yansıtıyor ki karakterle çok iyi empati yapıp neden aslında adım da atamadığını anlıyorsunuz.

Kimler Okumalı

Bence Eylül’ü psikolojik analiz okumayı seven kişiler okumalı. Çünkü çok güzel bir şekilde karakterlerin duyguları kağıda dökülmüş. Öte yandan empati yapmakta zorlanan ve biraz da ‘angst’ seven okuyucular okuyabilir. (Kitabın sonu çok şaşırtıcı bir şekilde bitiyor).

Pell

Daha Fazla Kitap İncelemesi için Buraya Tıklayın.

Pell
ily

Pell

Merhaba ben Pell. Her türlü yorumunuza ve önerinize açığım! Twitter adresimden bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir