Demon Slayer Konusu ve Anime İncelemesi

İntikam için kendinizden ne kadar ortaya koyardınız? Tüm hayatınızı birçok insan gibi buna adar mıydınız? Ve aile kavramı sizin için nerede, ne kadar önemli? Bugünkü animemiz tüm hayatını intikama ve küçük kardeşini korumaya adayan Tanjiro’yu ele alan ‘ Demon Slayer ( Kimetsu no Yaiba ) ’, hadi başlayalım!

Genel Anime Önerileri için Buraya Tıklayın.

Demon Slayer Konusu

Demon Slayer Konusu

 • Japonca İsmi : Kimetsu no Yaiba
 • Sezon: 1 (2.sezon gelecek)
 • Bölüm: 26
 • Bölüm Süresi: ortalama 24 dk.
 • Tür: Macera, Fantezi

KONUSU : Tanjira Kamado diye bir ana karakterimiz var. Birçok animede de olduğu gibi intikam peşinde koşuyor. Peki neyin intikamı bu? Ailesinin. Tanjiro’nun ailesi bir iblis tarafından acımasızca katledildikten sonra Tanjiro kendi hayatını bunun intikamını almaya adar. Ve uzun süren zorlu bir iblis avcısı olma sürecinden sonra iblislerle yüzleşmeye başlar. Tabi onu ayıran bir durum vardır: yanında bir iblisle dolaşmaktadır. Bu iblis ise kız kardeşidir. Bu nedenle Tanjiro diğer avcılardan farklıdır.

Genel Anime Önerileri için Buraya Tıklayın.

Karakterler

 • Tanjiro Kamado

Demon Slayer anime

Tanjiro animedeki ana karakterimiz. Oldukça hırslı bir çocuk. Ailesine olan sevgisi çok fazla ve bunun onu harekete geçiren ve hikayeyi başlatan etken olduğunu görüyoruz. Ailesi dışında çevresindeki insanları önemseyen biri. İblislerle bile birçok sahnede empati yapmaya çalıştığı oluyor bu karakterimizin. Sonuna kadar savaşan biri ve istediğini elde etmek için sahip olduğu bazı şeylerden vazgeçmesi gerektiğinin bilincinde. Yaşı küçük olsa bile olgun bir karakter olduğunu söyleyebilirim. 

 • Nezuko Kamado

Nezuko Tanjiro’nun, ana karakterimizin, küçük ve saldırı sonucu iblis olan kız kardeşi. Tüm yolu Tanjiro ile beraber geliyor. Ona çokça destek oluyor. Tanjiro’nun ustasının yaptığı mühür sayesinde insanlara saldırmıyor. Bu yüzden diğer iblislerden farklı. Son bölümlerde Tanjiro’ya olan desteğini de açıkça görüyoruz.

Demon Slayer anime incelemesi

 • Zenitsu Agatsuma

Zenitsu diziye sonradan giren önemli bir karakter. Tanjiro ile Nihai Seçim’de ilk olarak karşılaşıyorlar. Sonrasında ise yolları kesişiyor. Zenitsu, Tanjiro ile karşılaştırıldığında çok da olgun bir karakter değil. Yaşıtlarına biraz daha yakın. Dizinin son bölümlerinde beni rahatsız eden davranışlarına rağmen genel olarak şirin bir karakter diyebilirim.

 • Inosuke Hashibira

Inosuke de Zenitsu ile aynı şekilde sonradan animeye dahil olan ama yeri büyük olan bir karakter. Ve, Tanjiro dışında karakter gelişimini en çok gördüğümüz karakterlerden biri. Özellikle son bölümlerde kendine farkındalığının arttığını görebilirsiniz. Oldukça hırslı ve iddialı bir karakter. Tek sorunu herkese meydan okuması olabilir 🙂

Demon Slayer İncelemesi

Demon Slayer diğer adıyla Kimetsu no Yaiba ilk başta beni pek saran bir anime değildi. Ve güzel bulmadım. Fakat izlemeye devam ettikçe konusu, animenin geçtiği evren, daha çok kafama yatmaya başladı. Yani bir-iki bölüm sabrederseniz anime sizi yakanızdan tutabilir.

Genel olarak karakterlerin işleniş şeklini beğendim. Birçok eşsiz karakter vardı. Ve bunun yanında da her dizi, film ve animede olduğu gibi stereotiplere uyan karakterler de bulunmaktaydı. 

Kimetsu no Yaiba

Aslında birçok sahnede ‘…bakın böyle olacak şimdi.’ dedim ve oldu da. Ama bu beni izlemekten pek de alıkoyan bir şey olmadı. Bunun nedeninin ise animenin kaliteli efektleri ve görselleri olması olabilir. Bir şeyi tahmin etsem bile ekranda gerçekleştiğini görmek daha güzel oluyordu.

Kimetsu no Yaiba

Animede beni rahatsız eden kısımlardan da bahsetmek istiyorum. Genel olarak animede cinsiyetçi bir yaklaşım sezdim. Ve izlerken bu beni çok rahatsız etti. Kadınların cinselleştirilmesi de çok fazla vardı. Dahası, kalıp düşüncelerle ilerleyen bir kısmı da vardı. Örneğin, bir sahnede karakterin ‘erkek adam ağlamaz.’ demesi. Bu tarz kısımları animenin sonuna doğru fazlalaştığını göreceksiniz. 

Kimetsu no Yaiba konusu

Bazı kısımlarda da ufak mantık hataları vardı bana göre. Ama, tabi ki ben de olayı tamamen kavramamış olabilirim. Ve açıkçası çok da aklıma takılan, devasa derecedeki hatalar değildi bunlar. Bunlara ters olarak ise anime toplumsal konulara değinmişti. Bir kısımda kadın şiddetinden bahsedip buna dikkat çekiyordu. Bence böyle kısımlar eklemeleri oldukça güzeldi. Ve bazı şeylerin göründüğü gibi olmadığını anlatan birçok sahne vardı. Bu sahneler de animeye renk katmış diyebilirim. 

Kimetsu no Yaiba Animesini Kimler İzlemeli

My hero academia ya da Attack on titan gibi animeleri izlemiş ve sevmiş olan arkadaşlarımızın bu animeyi de severek izleyeceğini düşünüyorum. Genel olarak ise intikam konusunu ve vurdu-kırdılı içerikleri seven anime severler de izleyebilir.

Attack on titan Anime İncelemem için Buraya Tıklayın.

Pell

Pell
ily

Pell

Merhaba ben Pell. Her türlü yorumunuza ve önerinize açığım! Twitter adresimden bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz <3

One thought on “Demon Slayer Konusu ve Anime İncelemesi

 • 28/06/2022 tarihinde, saat 17:35
  Permalink

  Nerden izleyebilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir