Prison Playbook Konusu ve Yorumu – Bir Garip Komedi

Uzun zamandır gerek twitterdan olsun gerekse okuduğum öneri listelerinde olsun sık sık karşıma çıkan Prison Playbook dizisinden bahsedeceğim bugün sizlere. Dizi ile her ne kadar sık sık karşılaşsam da son olarak Saku’nun önerisi ile başladım.

Dizi hakkında ki yorumuma ileride detaylıca değineceğim ama burada kısaca değinmem gerekirse eğer; genel olarak samimi bulup beğendiğim bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Hadi lafı hiç uzatmadan gelin öncelikle dizi konusundan ardından ise dizi hakkında ki yorumumdan bahsedelim.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Prison Playbook Konusu

 • Adı: Prison Playbook | Wise Prison Life | 슬기로운 감빵생활
 • Tür: Dram, Komedi
 • Yayın Kanalı: tvN
 • Jztp: 7.3
 • Bölüm Sayısı: 16
 • Yapım Yılı: 2017

Ünlü bir Beysbol oyuncusu kız kardeşini ziyaret ettiği esnada kardeşinin tacize uğradığını görür ve bu tacizciyi kovalamaya başlar. Bu kovalamacanın ardından ise tacizciyi yakalar ve oracıkta öldürür. Bu olay ülkede büyük bir yankı uyandırır. Halk tarafından ceza almayacağı düşünülen beysbol oyuncusu, 1 yıllık bir hapse çarptırılır ve diziye konu olan cezaevi hayatı başlar.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Dizi konusundan dizinin dram ağırlıklı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak hayır, aksine dizi oldukça eğlenceli ve bir o kadar da samimi bir dizi. Elbette her Kore Dizisinde az buz olan dram bunda da var. Ancak dediğim gibi her Kore dizisinde olabilecek derecede, ne eksik ne fazla. Her neyse burada lafı dolandırmayıp, öncelikle karakterlerden bahsedip sonrasında ise Prison Playbook Yorumu başlığı altında diziyi yorumlayalım.

Oyuncular

Prison Playbook Konusu

 • Park Hae Soo

Ünlü Beysbol oyuncusu Kim Je Hyuk karakterine can veriyordu dizide. Kim Je Hyuk‘un karakteri dizide oldukça ketumdu. Ketumluğunun yanı sıra bir haksızlık karşısında da sessiz kalamayan bir yapıdaydı. Yalnızca kendisine yapılan bir haksızlık değil, çevresinde ki insanlara yapılan haksızlıklarıda görmezden gelemeyen biriydi Je Hyuk. Böyle durumlarda şiddete başvurmaktan geri kalmıyordu. Genel olarak sevdiğim bir karakterdi Je Hyuk. Ancak şunu da söylemem gerekir ki dizide başrol olmasına rağmen en bi en sevdiğim karakter Je Hyuk değildi.

Prison Playbook cast

 • Choi Moo Sung

Kim Min Chul karakterine hayat veren, fotoğrafta 1 numarada yer alan oyuncu.

 • Park Ho San

Dizide Kang Chul Doo namı diğer KAIST karakterine (2 Numara) hayat veren oyuncu. Dilinde ki pelteklik ve bu şekilde konuşması beni benden alıyordu. Uyuşturucu bağımlısı olan genç ile arasında geçen tartışmalar bir hayli komikti. Ancak senaristin gazabına uğğrayıp, hikayesi tamamlanmayan karakterlerden biriydi.

 • Jung Min Sung

Oyuncu Doctor Go karakterine hayat veriyordu. Doctor Go ‘nun hak arayışları diziye ayrı bir renk katmıştı, erken terhis olması beni üzmüştü 🙁 Ben en çok üzen ise yine hikayesinin tamamlanmamış olmasıydı. Doctor Go‘nun sonunda başına neler geldiğini merak etmiştim.

 • Lee Kyu Hyung

Oyuncu fotoğrafta 5 numarada ki Yoo Han Yang karakterine hayat veriyordu. Yoo Han Yang uyuşturucu bağımlısı çatlak bir karakterdi. Koğuşun adeta şebeği ve olay çıkaranıydı. Karakteri izlemek zevk veriyordu. Ancak ne yazık ki Yoo Han Yang karakteri de senaristin gazabına uğrayıp sonuçlanmayan bir hikayeye sahipti.

 • Jung Kyung Ho

Prison Playbook

Ünlü oyuncu, Lee Joon Ho karakterine hayat veriyordu. Açıkcası diziye de bu oyuncu için başlamıştım. Daha önce 40 küsurluk bir romantik komedi dizisini izleyip hayran olduğum bir oyuncuydu. Bu dizide de Beysbol oyuncusunun bir numaralı fanı, arkadaşı ve gardiyan karakterindeydi. Doğruyu söylemek gerekirse diğer karakterlin arkasında kaldığını düşündüğüm bir karakter oldu.

 • Jung Woong In

Prison Playbook yorum

Oyuncu, tipi korkunç karakteri ponçin bir gardiyan olan Paeng Se Yoon’u canlandırıyordu. Dizide en bi en sevdiğim karakterdi Se Yoon. İzlemek gerçekten zevk veriyordu.

Prison Playbook Yorumu

Ev işi yaparken yahut yemek yerken izlenebilecek türden samimiyeti bol bir diziydi Prison Playbook. Ki bende diziyi neredeyse ev işi yaparken finalledim. Bölümler akıp gidiyor ancak bölüm sonları, bi sonra ki bölümü sizlere açtırtacak kadar heyecanlı bitmiyor. Bu nedenle yeni bölümü izlemek için meraktan ölüp ölüp dirilmiyorsunuz.

Dizinin en sevdiğim tarafı karakter oluşumlarıydı. Karakterler gerçekten özenle çizilip yazılmışlardı. Her karakter farklı bir duyguyu uyandırıyordu izleyicide, adeta bir tanıdığınızı izler gibi izliyorsunuz diziyi. Her karakterin farklı bir hikayesinin oluşu da güzeldi. Bu hikayeler ile karakterlerin hapis yaşamlarını izlemek ayrı bir keyifliydi.

Prison Playbook Eleştirilerim

Tüm bunların yanı sıra dizide eleştireceğim bir çok konu da oldu. Özellikle birçok karakterin hikayesinin yarım kalması beni çok rahatsız etti. Beysbol oyuncusundan ziyade hapis arkadaşlarının hayatlarını daha bir merak ederken, her birinin hikayesinin yarım kalması bi beysbol oyuncusunun hikayesinin tamamlanması rahatsız etti beni. Şimdi ‘Jaze sadece hapishanede o koğuşta ki adamların orada ki yaşamları ele alınıyor’ diyeceksiniz ama öyle de olmaz ki. Sonuç olarak en az bi 5-6 bölüm bizlerle olan karakterin başka bir hapishaneye geçişi ile hikayesinin izleyici gözünde yarım kalması beni acayip rahatsız etti.

Özellikle dizide peltek konuşan beyin sonunda oğluyla görüşüp görüşmediğini, hapishaneden çıkışını vs merak etmiştim. O bey amcanın yanı sıra uyuşturucu bağımlısı gencin tekrar tutuklanınca ailesinin nasıl tepki verdiğini, bu kez kefaleti ödeyip ödemediklerini de merak etmiştim. Ancak tüm bu hikayeler yarım kalan hikayelerdi. Hayır bölümü bu hikayelerle doldursunlar demiyorum yalnızca kısa bi özet sahnesi geçebilirlerdi, bu güzel olabilirdi.

Bunun yanı sıra sık sık geçmişe dönen sahneler açıkçası beni pek çekmedi. Özellikle Beysbol oyuncusunun aşk ilişkisi beni sarmayan konulardan biriydi. Bana kalırsa bu dizinin romantizme hiç ihtiyacı yoktu. Bu aşk mevzusu da olmasa da olurduydu benim için. Ki bu sahneleri hep atlaya atlaya diziyi izledim.

Ayrıca dizide ki komediyi de az buldum. Karakterler artı ortam komediye gerçekten çok uygundu, bu karakterler ile komedisi daha fazla bir dizi ortaya çıkarabilirlerdi diye düşünüyorum. Dizi bu haliyle kahkaha attırmaktan ziyade suratta ufak bir gülümseme bıraktıracak düzeydeydi.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Prison Playbook

Sanırım dizi hakkında ki eleştirilerim de hemen hemen bu kadardı. Her dizi yorumumda olduğu gibi bunda da eleştirilerim, dizinin genel yorumumdan daha fazla oldu J Bir diziyi eleştirmeye başlayınca parmaklarımı durduramıyorum. Ancak tüm bu eleştirilerime rağmen Prison Playbook dizisini okurlarıma öneririm. Özellikle samimi bir dizi izlemek istediğiniz vakit tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederim, samimiyeti sonuna kadar veriyor.

Sizlerin de dizi hakkında ki yorumlarınızı bekliyorum. Prison Playbook hakkında farklı görüşler okumak isterim. Yorumlarda buluşalım, hoşçakalın sağlıcakla kalın!

Jaze

Daha Fazla Kore Dizisi için Buraya Tıklayın.

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

One thought on “Prison Playbook Konusu ve Yorumu – Bir Garip Komedi

 • 21/07/2021 tarihinde, saat 15:00
  Permalink

  Ellerinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir