It’s Okay Not To Be Okay Konusu ve Yorumu

Bir çocuk kitabı yazarının nasıl olmasını beklersiniz? Sevecen, güler yüzlü? Hep olumlu şeyler değil mi? Aslında hayır, değil. Bu haftaki dizimiz It’s okay not to be okay , hadi başlayalım!

It’s Okay Not To Be Okay Konusu

  • Sezon: 1 
  • Bölüm Sayısı : 16
  • ImDb: 8.7/10
  • Tür : Romantik/Drama

KONUSU : Ana karakterimiz bir kadın. Bu kadın bir çocuk kitabı yazarı ve çizilen kalıpların çok dışında yaşayan biri. Öyleki genel ahlak kurallarını asla takmıyor. Kendi dünyasında yazıp çiziyor ve bundan oldukça memnun. Fakat bir gün bir hastaneye gidiyor ve bir hemşiri gördükten sonra tüm olaylar birbiri arkasına gelişiyor. Ana kızımız oğlanın peşini bırakmıyor yani yine stereotip dışında gelişiyor olay.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Oyuncular / Karakterler

KARAKTERLER

  • Ko Moon-young: Bu zamana kadar izlediğim kore dizilerinde en sevdiğim kadın karakterlerden biri diyebilirim. Hatta, belki de en sevdiğimdir. Klasik kadın karakterlerinin dışına çıkan bir tutumu var. Tutumu sert olsa da kendine hayran bırakıyor.

Hani şu sevmediğiniz ama bir yandan da hayran olduğunuz insanlar vardır ya, hah! Bu karakter tam da o kalıpta. Bağımsız bir kadın olması da kendine ayrıca çeken bir özelliği.  Ayrıca, bu kadın ile konuşurken her an bir savaşta gibisiniz. Pençelerinden kurtulmak imkansız. Ve, diğer karakterlerde tek tek iz bırakmaktan hiç de çekinmiyor. Sözleri birer bıçak gibi karşısındakini kesiyor.

It’s Okay Not To Be Okay netflix

Karakterin gelişimi de çok güzel bir şekilde, ayrıca, işlenmiş dizide. Zamanla nasıl aynı olaylara farklı tepkiler verdiğini ve içindeki çocuğu yaşadığını görebiliyoruz.

  • Moon Gang-tae: Kadın karakterimizin aksine bu karakter bana biraz alt düzey kalmış gibi geldi. Aynı şekilde kendisinin de ayrı bir havası, aurası var. Fakat fazlasıyla pısırık bir karakter. Tabi, şöyle bir şey de var karşıdaki karakter bu kadar baskın ve sivri iken bu karakteri biraz kırpmak istemiş olabilirler.

Bu karakterde sevmediğim her şeyi çok çabuk kabullenme biçimi. Bir hayat yaşıyor ama bu hayatı kendine adamış değil. Dış etkenler üstüne çok biniyor. Sırtında çok fazla taşıyacak yükü varmış gibi davranıyor hep. Fakat bu yükleri kendinin oluşturduğunun bilincinde değil.

Güzel olan bir şey ise ana kadın karakterimizin ana oğlanın hayatına girmesiyle birçok şeyin değişmeye başlaması. Bir taraf çok sert olup diğer taraf ise ona nazaran daha yumuşak birey. Tam olarak bir tarafa dönüşmekten ise dengeleyebiliyorlar.

  • Moon Sang-tae: Bu karakterimizin bir farklı özelliği var diğer karakterlere nazara. Bu karakterde Otizm spektrum bozukluğu var. Ve, böyle bir karakterin dizide yer verilmesi beni sevindirdi. Çünkü bu şekilde karakterlere yer vererek bunların günlük hayattan olduğunu göze çarptırılıyor. Ve büyük bir farkındalık kazandırılmış oluyor.

Hem küçükler izlerken görebiliyor hem de her yaştan insana böyle özel insanlarla karşılaştıklarında neler yapabilecekleri resmedilmiş oluyor.

It’s Okay Not To Be Okay Yorumu

Dizi birine kore dizisi önereceğim zaman ilk aklıma gelen dizilerden biri. Tabi çoğu kişi çoktan izlemiş oluyor.  Dizide detaylara çok önem verildiğini düşünüyorum. Küçücük sahnede geçen bir kitap, kıyafet bile bana özenle seçilmiş havası verdi.

It’s Okay Not To Be Okay yorumu

Kamera kullanımı dizide gerçekten çok güzeldi. Hele geçişleri aşırı sevdim. Bir sahneden bir sahneye geçerken asla farkında olmuyorsunuz. Alttan ve üstten kaydırma yapılarak yapılan sahne geçişlerde tam yerinde yapılmıştı.

Şarkı seçimleri olarak da diziyi ayrıca beğendiğimi söyleyebilirim. Şarkılar çalmaya başladığında fark etmeyeceksiniz arkada çalıp gidecek demiyorum. Fakat, ben özellikle biraz daha izleyicinin şarkıyı duymasını ve işte arka planda bir ses var denmesini istedikleri için yavaş fakat vurgucu tonları arka plana iliştirmişler. 

It’s Okay Not To Be Okay konusu

Kıyafet seçimlerinden de bahsetmek istiyorum. Çünkü ana karakterin kıyafetlerinin izlerken dikkatinizi çekeceğinden eminim.  Ayrıca, bazı dizilerde bazen bu karakter bu durumdayken nasıl her sahnede farklı bir şey giyiyor ya da farklı bir aksesuar kullanıyor diyebiliyoruz. Fakat bu dizide hiç böyle bir durumda gözüme çarpmadı.

It’s Okay Not To Be Okay

Dizinin hafif bir dizi olduğunu düşünmüyorum. Ama, bir şey yerken çerez olarak da gidebilir. Diziyi direkt kafanızda oturtmak istiyorsanız biraz daha odaklanarak izlemenizi öneririm. Ayrıca bu dizideki bazı replikler bana Margaret Atwood’un Unpopular Gals eserini anımsattı. Eğer kötü karakterlere ilginiz varsa onu okuyabilirsiniz. Ve aynı zamanda grimm kardeşlerin güzel klasik hikayelerimizin, Cinderella vs, gerçek hallerini yazdığı versiyonlarına da göz atabilirsiniz.

It’s Okay Not To Be Okay Netflix Fragmanı

It’s Okay Not To Be Okay’i Kimler İzlemeli

Dizi hem çerezlik hem de inceleme yaparak derinlemesine girmek isteyen kişilerin izleyebileceğini düşünüyorum. Diziyi hem genel gözle, yemek yerken ya da atıştırırken, izleyebilir hem de direkt odaklanarak da izleyebilirsiniz. İki türlü de sıkıcı bulunacağını düşünmüyorum.

Daha Fazla Dizi incelemesi için tıktık

-Pell

Pell
ily

Pell

Merhaba ben Pell. Her türlü yorumunuza ve önerinize açığım! Twitter adresimden bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir