Domestic na Kanojo Konusu ve Anime İncelemesi

 İmkansızlarla Dolu Bir Aşk Hikayesi: Domestic na Kanojo

Domestic na Kanojo Konusu

  • Yönetmen: Shōta Ihata
  • Stüdyo: Diomedéa
  • Tür: Romantizm
  • Yapım Yılı: 2019
  • Bölüm Sayısı: 12
  • Anime Puanı: 6,8

Domestic na Kanojo, bir lise öğrencisi olan Natsuo Fujii’nin öğretmeni olan Hina’ya aşkını ele alıyor. Böyle bir cümlede açıkladığım için çok sade ve olaysız bir anime olduğunu sanmayın. Basit gibi görünen konusu daha ilk bölümde bile bir anda karışık hale geliyor. Ve içinden çıkılamaz bir örümcek ağı halini alıyor.

Ben buradaki karmaşaya en azından burada değinmeyeceğim. Çünkü yapımın konusundaki genel havayı değiştiren olaylar bunlar. Şahsen başlamadan önce spoiler yeseniz hiç hoş olmazdı.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Anime İncelemesi

Domestic na Kanojo

  • Konu Anlatımı ve Karakterler

Animede çok fazla olay yaşanmış gibi görünse de henüz mangaya göre çok az bir kısım anlatılıyor. Olaylar aslında devamı gelirse çok karışacak. Bu hali daha intro diyebiliriz. İntro olmasına rağmen aslında olaylar benim gözümde oldukça iyi anlatılıyor.

Konunun kendisi ve evirildiği hali bizim insanımızın bir kısmını rahatsız edebilecek olsa da işleyiş bakımından benden tam not alıyor diyebilirim. Karakterlerin üzerine iyi şekilde gidiliyor ve tam ayarında kesiliyor. Tabi bu dediklerim şu anki 12 bölümlük kısa hali için geçerli. İlerde animeye devam edilirse çok daha uzun bir anime olacak. Ve bana kalırsa asıl sınavları o zaman başlayacak.

Çünkü benim kanaatimce anime puanının düşük olma sebebi: konusunun insanları rahatsız etmesi. Buna karşın manga kalan kısmında çok daha garip bir hale geliyor. Ayrıca insanların beğenmemesinde etkili olan karakterlerin üzerine yetersiz gidilmesi, gereksiz karakterler olması… Ve hikayenin neredeyse karakterler yerine, tipler kullanılarak anlatılıyor olması… Gibi sebepler ileride animenin yapımcılarının daha da zorlanmasına sebep olacak.

Domestic na Kanojo

Domestic na Kanojo ‘daki karakterleri kendi içinde, başka yapımlarla karşılaştırmadan incelemek daha doğru geliyor. En azından 12 bölümlük romantik bir animede böyle olması gerekli. Karakterlerin üzerine çok konuşulmayacak, sığ kişiler oldukları doğru. Fakat anime de karakterleri ilginç kılmak yerine konunun üzerine gidilmiş olması bence daha doğru bir karar.

12 Bölümlük çok ilginç kişilikteki karakterlere sahip daha olaysız bir yapım olsaydı, benim bu kadar ilgimi çekmezdi. Elbette istisnalar olsa da bir karakterin animeyi sırtlamasını tercih etmiyorum. Karakterler olayların anlatılmasında büyük rol oynayan aletler olduğu için kesinlikle belli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor. Benim gözümde o çizginin bir tık üstünde karakterlere sahip Domestic na Kanojo ve bunun kısa ekran süresinde de yeterli olduğunu düşünüyorum.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Domestic Na Kanojo

Çizimler beni cidden memnun etti. Karakter görüntüleri gerçeğe yakın ve böyle olması beni daha mutlu etti. Romantik animelerde kişi ve mekanların görütülerinin gerçekçi olması bana çok daha hoş geliyor. Bu animede sinematografi çok hoşuma gitti. Önemli anlardan tutun normal anlara kadar çoğu yerde masaüstü arka planı yapılabilecek görüntüler ortaya çıkıyor. Karşılaştığımız sahneler insanın içini ısıtıyor. Özellikle karakterlerin dış mekanda olduğu sahneler, benim hoşuma gitmesi için hazırlanılmış gibi.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Domestic na Kanojo Anime Müzikleri

Gelelim aslında bu animeye başlamamın asıl sebeplerine. Domestic na Kanojo müziklerini çok iyi kullanıyor. Dramatik anlarda duygunun daha vurucu olması için çoğu yerde alttan tatlı, sade ve bir o kadar da hüzünlü, kulağa hoş gelen şarkılar kullanılmış. Açılışında olan müzik hakkında konuşmak çok zor. Gerçekten size nasıl tarif etsem bilemiyorum. Gerçekten çok büyük bir işe imza atılmış. Sözlerinin karşılığını bilmeseniz dahi içinize işliyor.

Domestic na Kanojo

Dinlerken seste bize hissettirilen bıkkınlık, tam yerinde kullanılan agresyon… Alınan sert nefesler, seslerin kesilmesi falan bir bütün halinde animenin ruhunu yansıtıyor. Domestic na Kanojo her başlangıcını dinlemek beni çok memnun bıraktı. Ve aynı zamanda hüzünlendirdi. Anlatılanları, içinde bahsedilenleri dinledikten sonra gözünüzü kapatıp kendinizi ona  bırakmak çok nadir görebileceğiniz bir deneyim sunacak ve cidden keyif alacaksınız.

Kullanılan her müziğin bu kadar kaliteli olduğu bir yapımı uzun süre sonra buldum ve o kadar mutluyum ki… Size bu yazıyı yazarken bile sırıtmadan duramıyorum. Açılışı ile ün yapmış olması bu denli harikalık sonucu kaçınılmazdı. Sektördeki işlere bakıldığında gayet taş gibi ve kaliteli. Tüm bunların üstüne sıkmıyor ve yeniden dinlenebilirliği çok fazla. Ve böylece beni kendine aşık ediyor.

Romantizm

Anime türü gereği elbette romantik sahneler içeriyor. Durumun böyle olmasından şikayetçi değilim. Fakat bazı yerlerde cidden gereksiz cinsellik dolu sahneler var. Animenin açılışında bile az da olsa bu tür sahnelerin barınıyor olması beni rahatsız etti.

Romantizm ile yedirilmiş olsalar tamam sorun yok ancak bazı yerler oluyor ki görünce anlayacaksınız insana “Buna şimdi ne gerek vardı?” dedirtiyor. Tabi bir kısmı yiyişme ile falan geçiyor bazı bölümler ise daha fazlası, o zamanlarda az önceki sözü daha çok kullanabilirsiniz.

Bu tür sorunları göz ardı edersem sahneler cidden hoş. Çizimler ve müziklerle öyle bir destekleniyor ki oraya iki karakter yerine odun koysanız yine romantik olur. Olay insanlara hoş gelmese de kişilerin birbirleri ile olan yakınlığını bir kenara bıraktığımızda sahneleme gerçekten başarılı.

Yazımı genel olarak toparlamak gerekirse öncelikli olarak bir uyarı yaparak başlayayım. Anime az önce belirttiğim gibi cinsellik içeren sahnelere sahip olduğu için genel izleyici kitlesine uymuyor. Bu yüzden izlemek gibi bir sorumluluğu alabilmeniz gerekiyor.

Anime bunlar dışında ele alınınca izlemenizi düşündüğüm bir yapım. Domestic na Kanojo sonu sizi şimdilik tatmin etmeyebilir hatta mangaya göre ileride gelebilecek sonu da sizi tatmin etmeyebilir fakat şu anki hali ile kesinlikle güzel bir anime. Bu haftalık benden bu kadar. Kendinize çok dikkat edin, mutlu ve huzurlu zamanlar geçirin. Kendinize iyi bakın görüşmek üzere.

-KlopX

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir