Zeus Kimdir : Göklerin Tanrısı Zeus ve Eşleri

Yunan mitolojisi dendiğinde, ilk olarak ilgisi olmayan kişilerin bile bir yerlerden kulak aşinalığının olduğu göklerin tanrısı Zeus gelir akla. Peki ya Zeus Kimdir Zeus Ne Tanrısı ?

Yunan mitolojisinin şekillenmesinde büyük rolü olan göklerin tanrısı Zeus ’u, bu yayında yakından tanıyacağız. Umarım ilgisi olmayanlarında ilgisini çekebiliriz.

Zeus Kimdir

Zeus kimdir ve hakkında bir önceki yayından kısa kesitler

Kronos ve Rhea evliliğinden dünyaya gelmiştir. Bir önceki Yunan mitolojisi yayınında da bahsettiğim gibi, Kronos sonunun aynı babası gibi olacağı, çocukları tarafından iktidarından indirileceğinden korktuğu için, Rhea ile birlikteliklerinden doğan bütün çocukları yemiştir.

Zeus, bu birliktelikten doğan çocuklardan, diğerlerine göre daha şanslı olanıdır. Çünkü, diğer kardeşleri gibi babası Kronos’un midesine inmekten annesi Rhea sayesinde kurtulmuştur.

Rhea, bir çocuğunun daha eşinin hırsına kurban gitmesine izin vermemiş, son doğan oğlu Zeus’u çok uzaklarda Girit adasında başka varlıklar tarafından büyütülmesini sağlamıştır.

Zeus, burada güzelce beslenmiş ve güçlenmiştir. Kendini yeterli hissettiğinde ise, babası Kronos’un karşısına çıkmıştır. Kardeşlerini babasının midesinden kurtarmış, babası Kronos’un kardeşleri olan hekantonkheir ve kikloplar gibi güçlü varlıkları da yanına çekerek düşman bellediği babasına savaş açmıştır. Babasının kardeşlerini yanına çekmesi ise hiç zor olmamıştır. Çünkü Kronos’un hırsından nasibini sadece çocukları değil, kardeşleri de almıştır.

Nihayetinde Zeus ’un babası Kronos’a savaş teklifide karşılığını bulmuştur. Tarihte bu savaş “ Titanların Savaşı ” olarak adlandırılmaktadır.

Savaşın sonucunda, Zeus ’un tarafı olduğu Olimposlu’lar galip gelmiştir.

Savaşın kazanılmasının ardından 3 kardeş Zeus, Poseidon ve Hades, aralarında evreni bölüşmek üzere kura çekmişlerdir.

Zeus , en büyük çubuğu çekmiş ve göklerin tanrısı ünvanını almıştır.

Yeryüzünü ise, kardeşleri ile ortaklaşa idare edilmesine karar vermişlerdir.

Bunlardan Zeus’un babası zaman tanrısı Kronos ’u ve titanların savaşını konu aldığım son Yunan mitolojisi yayında da bahsetmiştim. Şimdi Zeus Kimdir sorusunun ışığında Zeus’un ilahi yaşamının biraz daha detaylarına ineceğiz.

İnsanlar tarafından Zeus: Göklerin tanrısı

Tanrılar tarafından Zeus: Tanrıların kralı

Zeus, Yunan mitolojisinde yaşadığı ilişkileri ve kılıktan kılığa girişi ile ünlenmiştir.

Zeus’un Gücü

Zeus kimdir

Zeus, tanrıların en çok korktuğu tanrıdır.

Göklerin tanrısı Zeus, rüzgarlar, fırtınalar, yağmur, bulutlar, şimşekler ve hava durumu üzerinde mutlak kontrole sahip, gündüz ve gece güneş ile ayın ve yıldızların hareketlerini kontrol eder, ölümlülerin yaşam sürelerine karar verirmiş.

Ayrıca tüm çocuklarının ve kız kardeşlerinin yetkilerini de kontrol edebilirmiş.

Dağları kaldıracak kadar güçlü, inanılmaz hızlarda hareket edebilirmiş.

En büyük silahı, dağları parçalayabilen, adaları buharlaştırabilen, denizleri kaynatabilen ve tüm şehirleri yerle bir edebilen şimşekleriymiş. Şimşeği o kadar güçlüymüş ki, tanrıların ve titanların bedenlerini bile yok edebilirmiş.

En büyük düşmanı ise, tüm tanrıların toplamından daha güçlü olan fırtına devi Typhon’dur.

Zeus ile Metis

Zeus kimdir

Bilgelik tanrıçası Metis, Okeanos ve Tethys’in kızıdır ve Zeus’un da ilk karısıdır.

Zeus, öğrendiği bir kehanete göre eşi Metis’in iki çocuk doğuracağı, İlki sanat ve zeka tanrıçası Athena, diğeri ise bir erkek tanrıymış. Erkek tanrının, Zeus’u tahtından edebilecek kadar güçlü olduğu rivayet edilmiş.

Babadan oğula geçen bir korku olacak ki bu, aynı babası Kronos gibi, Zeus’da korkusuna yenik düşmüştür. Ancak bu sefer atasından farklı yolla, ama aynı şeyi düşünerek aynı amaçla bir plan yapmıştır.

Zeus, eşi Metis’i sineğe çevirmiş ve yutuvermiştir. Ancak Metis o sırada Athena’ya hamileymiş. Metis, Zeus’un midesinde iken, kızı Athena’ya bir miğfer yapmaya başlamış. Nasıl olduysa Zeus bundan büyük acı duymuş ki, birilerinden yardım istemiş. Yardım ama nasıl yardım, Zeus o kadar acı çekiyormuş ki, Hephaestus’tan başına balta ile vurmasını istemiş. Kafası yarılır yarılmaz, Athena bir anda büyüyüvermiş ve annesi Metis’in yaptığı miğfer ile birlikte babası Zeus’un kafasından dışarı fırlamış.

Zeus

Athena, Zeus’un en sevdiği kızı ve önemli tanrıçalardan biridir. Adını aldığı Atina’nın dahil Yunanistan’ın koruyucusu olmuştur.

Zeus ile Hera

Evlilik tanrıçası Hera , Zeus’un kız kardeşlerinden biridir ve Zeus Hera’ya aşık olmuştur. Ona defalarca kez evlenme teklifi eder ancak acımasız ve sert duruşlu Hera hiçbirini kabul etmez.

Bir gün Zeus, Hera’yı elde etmek için bir plan yapar. Hera, hayvanlardan çok hoşlanmaktadır. Kılıktan kılığa giren tanrıların kralı Zeus, bu durumu Hera’ya karşı kullanacaktı.

Zeus, kendini bir guguk kuşuna çevirdi ve Hera’nın penceresinin önüne kondu. Bu arada yalandan üşüyormuş taklidini yapmayı da unutmadı tabi.

Hera, kuşa acımış ve ısınması için koynuna koymuş. Bu sırada kurnaz Zeus, kendi formuna dönüşmüş. Bazı kaynaklarda tam bu anda Hera’nın Zeus’a aşık olduğundan bahsedilse de, kendi formuna döndükten sonra ona tecavüz ettiğinden bahsedilen kaynaklar da mevcut.

Velhasıl kelam Hera, ya tecavüze uğradığından ya da Zeus’a aşık olduğundan evlenme teklifini kabul etmiş.

Bu evlilikteki temel duygular, şehvet, kıskançlık, sadakatsizlik ve intikam olacaktı.

Zeus ve Hera , Olimpos’ta unutulmayacak görkemli bir düğün ile evlendiler. Düğüne bütün tanrılar katıldı ve sayısız hediyeler verdiler bu gözde çifte.

Bu çiftin 4 çocuğu oldu.

Bunlar savaş tanrısı Ares , doğum tanrıçası Eileithyia , gençlik tanrıçası Hebe , mesleklerin piri ateş tanrısı Hephaestus ’tur.

Evliliklerinin mutlu dönemleri ise çok kısa sürmüş. Zeus, hiçbir dişiye yasak olmadığı için çapkınlıklarıyla adeta Hera’yı yıldırmıştır. Tanrıçalardan tutun, periler ve ölümlüler ile sayısız ilişkileri olmuştur Zeus’un. Tüm bunlar, Hera’nın intikamcı kıskanç yanının ortaya çıkmasında rol oynadı. Tüm vaktini Olimpos’da kocası Zeus’u gözetleyerek ve sevgililerine komplolar kurarak harcadı.

Öfkesi ise sadece Zeus ile sınırlı kalmamış, evlilikleri dışından doğan çocuklarda Hera’dan nasibini almıştır.

Zeus ile Semele

Zeus, Semele adında ölümlü bir kadın ile ilişki yaşamıştır. İlişkileri esnasında Semele, her yerde Zeus ile bir ilişkisinin olduğundan bahsediyormuş. Tabi bu Hera’nın da kulağına gitmiş. Hera, aldatılmış olmanın verdiği kıskançlık ve intikam duygusu ile kendince bir plan yapmış. Yaşlı bir kadın kılığına girmiş ve Semele ile dost olmaya çalışmış. Olmuşlarda. Yaşlı kadın kılığındaki Hera, Semele’yi Zeus’u tüm benliği ile görmesi konusunda aklına girmiş.

Semele, bunun üzerine düşünüp, dostu bildiği kadının dediğini yapmaya karar verir.

Bir gün Zeus ile buluşurlar ve ona, tanrı formunu göstermesi için yalvarır. Zeus, ilk baş bunu kabul etmese de Semele’nin ısrarları ile eninde sonunda bu isteğini kabul eder. Zeus, tanrı formunu açığa çıkarıp bütün benliği Semele’nin karşısında durduğunda, Semele o görkemli manzara karşısında dayanamadı. O sırada hamile olan Semele, yanarak ölmek üzere iken şarap tanrısı Dionysus doğmuştur.

Zeus ile Leda

Leda, Etolia kralı Thestius’un kızıdır. Reşit olur olmaz, Sparta kralı Tyndareus ile evlenir.

Leda çok güzel bir kadındır ve güzelliği Olimpos Dağı’ndaki tahtından onu izleyen Zeus’un dikkatini çekmiştir. Zeus, Leda’ya kafayı takar ve onunla birlikte olmak için planlar yapar.

Bir gün Zeus, Leda’nın dikkatini çekmek için bir kuğu kılığına bürünür. Dikkatini çekmeyi de başarır ve Leda ile ilişkiye girer. Bu ilişkinin ardından Leda hamile kalır. Truvanın ünlü Helen’i ve Polydeuces, bu ilişkiden doğar.

Zeus ile Europa

Europa, Yunan mitolojisinde güzelliğin özüydü. Zeus, onu görür görmez aşık oldu ve onu ayartmak için plan yaptı.

Zeus kimdir

Kendini beyaz bir boğaya çevirdi ve Europa’nın babasının sürüsünün arasına katıldı. Kar beyaz gövdesi ve altınımsı boynuzları ile Europa’nın dikkatini çekmesi çokta zor olmadı. Europa, boğa formundaki Zeus’un gövdesini okşadı ve onun sırtına bindi. Sırtına biner binmez Zeus, onu Girit adasına kaçırdı.

Orada kendi insan görünümlü formuna dönüştüğünde Europa’yı kendine çoktan aşık etmişti. Girit’te yaprak dökmeyen bir ağacın altında birlikte oldular. Bu birliktelikten 3 erkek çocuk dünyaya geldi. Bunlar ileride, Girit adasının kralı olacak Minos, Kiklad adalarının kralı olacak Radamanthys ve Lykia’nın kralı olacak Sarpedon’dur.

Zeus’un daha bunun gibi birçok gayri resmi ilişkisi ve çocukları vardır. Tam 37 ayrı alanlarda tanrıça, insan ya da periler ile ilişki yaşamış, bu ilişkilerinden toplam 64 çocuğu olduğu biliniyor.

Aslında bunları burada tek tek açıklamak isterdim ancak 37 kadın ve 64 çocuğu ne siz okuya okuya bitirebilirsiniz ne de ben yaz yaz bitirebilirim. O nedenle zaten elimden geldiğince her hafta mitoloji yayını yazmaya çalışıyorum, ileriki yayınlarda onları teker teker ele alacağımdan şüpheniz olmasın.

Yunan mitolojisi : Göklerin tanrısı Zeus Kimdir adlı yayının sonuna geldik. Umarım keyif alarak okuduğunuz bir yayın olmuştur.

Herkese sağlıklı günler!

-Ceren

 

Ceren’e ait tüm yayınlar için buraya tıklayın

Ceren

Ceren

Hemşirelik son sınıf öğrencisiyim. Birbirinden bağımsız ilgi alanlarına sahibim. Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Araştırdıklarım ışığında sizler için ilginç ve dikkat çekici yayınlar yazmaya çalışıyorum. İyi okumalar.

2 thoughts on “Zeus Kimdir : Göklerin Tanrısı Zeus ve Eşleri

  • 13/01/2021 tarihinde, saat 22:29
    Permalink

    Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürlerrr

  • 15/01/2021 tarihinde, saat 02:26
    Permalink

    Rica ederiim beğendiğinize sevindim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir