Annabelle Film Konusu ve Yorumu – Bir Garip Korku Filmi

Annabelle yönetmenliğini John R. Leonetti’nin yaptığı 2014 yapımı Amerikan korku/gerilim filmidir. Yapımcılığını James Wan yapmıştır ve senaryosunu da Gary Dauberman yazmıştır. Filmin süresi 1 saat 39 dakikadır. Korku Seasnı’nın yan yapımı olan film Annabelle adlı oyuncak bebeğin hikâyesinden uyarlanmıştır. Oyuncuları arasında Annabelle Wallis, Ward Horton, Alfre Woodard, Tony Amendola ve Kerry O’Malley yer almaktadır. Annabelle, şimdiye kadar Beyazperde’de 3,4/5; IMDb’de ise 5,4/10 değerlendirme notunu almıştır.

“Bebeklerini beğendim.” 

Annabelle Konusu

John ve hamile eşi Mia birlikte yaşamaktadır. Mia, oyuncak bebekleri çok sever ve tam bir koleksiyoncudur. John, Mia’nın koleksiyonunu tamamlaması için Mia’nın çok istediği bir oyuncak bebeği alır. Mia çok sevinir ve doğacak bebeklerinin odasına, diğer bebeklerin yanına bebeği yerleştirir. Aynı gece Mia yan evden bir çığlık sesi duyarak John’u telaşla uynadırıp kontrol etmesini ister. Mia John’un gelmesini beklerken dayanamaz ve o da yan evin kapısına gider. John, üstü başı kanlı bir şekilde evden çıkar ve Mia’ya 911’i aramasını söyler: Yan komşuları öldürülmüştür. Mia endişe dolu bir şekilde eve giderek 911’i arar.

Annabelle Konusu

Mia üstüne bir ceket almaya odasına gittiğinde, hazırladıkları bebek odasında bir kadın belirir, kucağında en son aldıkları bebek vardır: Annabelle. Kadın Mia’a şu meşhur cümleyi söyler: “Bebeklerini beğendim.” Mia kadına ithafen ne istiyorsa alıp gitmesini, kocasının geri geleceğini söyler. Ancak Mia bunları söylerken arkasından bir adam yaklaşarak Mia’nın karnını bıçaklar.

Bu kadın ve adam bir tarikatın üyesidir: Higginsler. John, polisler gelene kadar bu adam ve kadınla bir nev i tek başına mücadele eder. Mia, karnındaki akan kandan dolayı şoka girmiştir. Gelen polisler, adamı vururlar ve Mia’yı hastaneye yetiştirmek için sedyeye bindirirler. Mia, bulanık hafızasıyla bebek odasının önünden geçerken görür ki, kadın kucağını Annabelle’i almış, duvara bir amblem bırakmış ve boğazını keserek intihar etmiştir.

Annabelle Konusu

Mia bunca olaydan sonra bir de hamile olduğu için doktorunun tavsiyesine uyarak dinlenmeye başlamıştır ancak evdeki gariplikler asla son bulmaz. Bir anda kendiliğinden dikiş makinesinin çalışması, televizyon görüntüsünün gitmesi, bebek beşiğinin üzerindeki oyuncakların sallanması… Mia, artık bu tersliklerin bebekten olduğunu sezer ve John’dan bebeği atmasını ister. Sen karın koleksiyonunu tammalasın diye kirada sıkışıklığa gir bebek al, karın at bunu, desin.

Film Kurgusu

John bebeği attıktan sonra günlerde henüz bir tuhaflık yaşanmamıştır ve Mia gününe devam etmektedir. Televizyon izler ve dikiş makinesiyle ilgilenir. Bu yüzden aynı zamanda evdeki sesler de çok duyulmaz. Bu sebeple John’un dün gece ocakta bıraktığı mısırın altı açılır ve mısır şişer, şişer, şişer ve patlar! Evde yangın çıkar ve Mia, bu durumu çok geç fark eder. Etraftakiler sayesinde kuturlan Mia hastaneye yetiştirlir ve çocuğunu doğurur.

Annabelle Konusu

Fim 6 ay soanrasını anlatarak devam etmektedir. Mia ve john çifti taşınmıştır. Dışarı çıktıktan sonra geri gelen çift, bebek odasındaki kutuları boşaltmaya devam eder. Ancak bir kutunun dibinden hiç beklemedikleri bir şey çıkar: Annabelle. John, her ne kadar attığını söylese de Mia John’un hediyesi olduğu için bebeği yine raflarda bir yere koyar. Ah, güzel kızım. Yapılır mı bu?

Gariplikler gün geçtikçe artarak devam eder. Mia, Evelyn ile arkadaş olur ve bu olayları çözmek için bir adım atar. Peeeeki, bu bebek onlardan ne istemektedir? Mia, yardımla bunları çözebilecek midir? Bu olaylar kimlerin ölümüne yol açacaktır?

Annabelle Film Yorumu

Eğer korku/gerilim türünü seviyorsanız bu film serisi tam size göre. Özellikle sessiz izleseniz korkmayacak olsanız bile müziklerle beraber bu hissettirilen duygular tavan yapmış. Benim için tek olumsuz yanı, Mia’nın bebeği attıktan sonra geri gelmesine rağmen inatla evde barındırması ve John’un başta Mia’ya inanmaması… Bunun dışında film güzel bir etki bıraktı bende. Eğer daha önce korku filmi çok izlemediyseniz büüyk ihtimalle birkaç gün gözününz açık kalacak ve uyuyamayacaksnız. Ancak bir yerden sonra bunun bir film olduğunu kavrayacak ve yaşamınıza devam edeceksiniz.

Bu filmi arkadaşlarımızla izlemiştik, ilk başlarda gözlerini yastıkla kapatıyorlardı ancak sonra üst kattan kapı kapansa rüzgardan dolayı “Hoş geldin Annabelle bebek.” diye seslenmeye başladılar. İçinizde biraz bile izleme hevesi varsa kesinlikle göz atmalısınız.

Kinnonamida

Daha fazla Film İncelemesi için Buraya tıklayın.

kinnonamida

╮(^▽^)╭

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.