Antidepresan Nasıl Kullanılır – Yan Etkileri Nelerdir

Antidepresan Nasıl Kullanılır? Ve Hakkında Bilgiler

Antidepresan , depresyon, anksiyete bozuklukları, mevsimsel efektif bozukluklar, hafif kronik depresyon (distimi) ve obsesif kompulsif bozukluk gibi birçok ruhsal ve davranışsal hastalıkların semptomlarının ve hastalık durumunun tedavisinde kullanılan ilaç grubudur. Hekim, kişinin durumuna göre ilaç tedavisinin yanında, profesyonel bir terapi gereksinimini değerlendirebilir.

kafası karışık

Bu tip ruh halinin ve davranış değişikliklerinin fizyolojik olarak sorumlusu, beyinde üretilen nörotransmitterler olduğu bilinmektedir. Genel olarak bu tip rahatsızlıkların serotonin ve noradrenalin nörotransmitterleri ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

Antidepresan dediğimiz ilaç grubu, bu nörotransmitterlerin dengelenmesini; bu etkisi ile ruhsal veya davranışsal bozukluğu tedavi etmeyi amaçlıyor.

 • Nörotransmitterlerden Ruhsal ve Davranışsal Hastalıklara Giden Yol :

Serotonin, halk arasında da bilindiği gibi mutluluk verici bir hormon ve nörotransmitterdir.

Noradrenalin, enerji, uyanıklık ve vücudun stres yanıtının oluşmasını sağlayan hormon ve nörotransmitterdir.

Serotonin ve noradrenalin, normal şartlarda beyinde dolaşırlar, ardından kan dolaşımı tarafından emilir. Bu nörotransmitterlerin kan dolaşımına daha fazla emildiği durumda da hangisi daha çok emildiyse, beyinde serotonin veya noradrenalin yoksunluğu başlar. Ve bunu takip eden süreçte de antidepresan veya terapi gereksinimine sahip olmanızı sağlayan rahatsızlıklar meydana gelir.

antidepresan nasıl kullanılır

Serotonin ve noradrenalin nörotransmitterlerinin, beyinde bulunması gereken eşik değerinin altına düşmesi, ruhsal ve davranışsal rahatsızlıkların ortaya çıkışını fizyolojik olarak açıklamaktadır. Ancak, rahatsızlıkların ortaya çıkışındaki tek kabahat serotonin ve noradrenalin de olmayabilir.

Ruhsal ve davranışsal rahatsızlıklar birçok yönden ele alınabilir. Ancak yayının ana konusu antidepresan ilaçlar olduğu için bu rahatsızlıkların fizyolojik yönünü ele almamız yayın için daha alakalı olacaktır.

Antidepresanlar Nasıl Kullanılır?

Antidepresan ilaçlar, genellikle tablet formunda bulunur ve kullanılır. Hekimin, kişi için uygun gördüğü minimum dozda ilaç başlanır.

Antidepresan ilaçlar,

Antidepresan , ağrı kesiciler ya da ateş düşürücüler gibi çabuk etki gösterebilecek ilaçlardan değillerdir. İlk birkaç hafta yavaş düzeyde iyileşmeleri kişi kendinde farkına varırken, 4-6 haftalık kullanımda ilacın asıl etkileri gözlemlenebilir.

Tabi bir de ilk haftalarda ilaca bağlı hafif olarak nitelendirilebilecek yan etkiler görülebilir. Burada önemli olan hafif yan etkilere rağmen ilaca devam edebilmektir. Her ilacın kullanılması gerektiği gibi düzenli kullanılması önemli olan bir ilaç grubudur antidepresan .

Antidepresanların Yan Etkileri

Antidepresan ilaçlar

Yaygın görülen yan etkiler;

 • Bulantı
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk
 • Kabızlık
 • Ağız kuruluğu
 • Kabuslar
 • Karın ağrısı

antidepresan yan etkileri

Bu tip yan etkiler görüldüğünde antidepresan ilaç kullanımı sonlandırılmamalı. Çünkü birkaç hafta içinde bu semptomların azalarak kaybolacağı bilinmelidir.

Ancak,

Yapılan bazı araştırmalarda görülmüştür ki, antidepresan ilaçları ilk kez kullananlarda intihar düşüncelerinin oluşma oranının yüksek olduğuna dair bulgular bulunmuştur.

Bu tarz yüksek riskli durumda ise, derhal hekim ve terapist ile iletişime geçilmelidir.

Kullanım süresi ise kişiden kişiye, hastalığın tipine ve seviyesine göre değişkenlik göstermektedir. 3 ay kullananda iyileşme gösterebiliyor, 8 ay kullananda.

Bir tek, çok fazla hastalığın nüksüne maruz kalanların en az 24 ay tedavisinin sürdüğünü söyleyebilirim.

Bu süreçte kişinin randevularına takiplerine uyması da önem arz etmektedir. Hekim, kişi ile her randevusunda ilacın dozajını ve tipini değerlendirir.  Bu da kişinin hastalık sürecinin daha etkili yürütmesini sağlamaktadır.

Antidepresan ile Tedavi

ilaç

Semptomların ve rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçların vücuda temel etkisi, serotonin ve noradrenalin nörotransmitterlerinin kan dolaşımına fazla emilimini baskılamaktır. Böylelikle, serotonin ve noradrenalinin beyinde normal seviyelerde kalışı sağlanır, yoksunluk giderilmeye çalışılır.

Antidepresanlar ile ilgili Bilgiler

antidepresan yan etkileri

 • Antidepresanlar kişiye mutluluk vermeyi amaçlayan bir ilaç grubu değildir.

Kişinin rahatsızlığına bağlı ortaya çıkan mutsuzluk ve üzüntü gibi şikayetlerinin düzelmesini, yani kişinin normal duygu durumlarına sahip olmasına olanak sağlayan bir ilaç grubudur.

 • Antidepresanlar, bilinenin aksine bağımlılık yapmaz.

Ancak, ilacın bir seferlik bile unutulması çekilme belirtileri olarak isimlendirilen huzursuzluk, sinirlilik, titreme, baş dönmesi, baş ağrısı vb. gibi şikayetlerin ortaya çıkmasının nedenidir.

 • Antidepresanın kilo yaptığına dair söylenenler tam anlamıyla doğru değildir.

İlaçların bazıları kilo yapar. Bu hepsinin kilo yapacağı anlamına gelmez. Hekim bunun bilgilendirmesini mutlaka yapacaktır.

 • Antidepresanlar uyuşturucu değildir ve uyuşturucu madde içermez.

Dolayısıyla bağımlılık yapma ihtimalide yoktur.

 • Antidepresanlar kişiyi intihara sürükler diye bir yaygın inanışta vardır. İntihar eğilimi, birçok antidepresan ilacın prospektüsünde uyarı ibaresi olarak bulunmaktadır. Ancak bilinmelidir ki, depresyon hastası kişilerin zaten intihar eğilimi oldukça fazladır.

Ve bu hastalık tedavi edilmezse de eğilim artmaya devam edecektir. İlacı intihara sürükler diyerek reddetmek, intihar riskini azaltmayacak, aksine ilacı reddettiği için artacaktır.

 intihar

Antidepresan nasıl kullanılır , ve hakkındaki bilgilerde bahsettiğim yayının sonuna geldik. Umarım faydalı bir yayın olmuştur. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

-Ceren

Sağlık konusundaki diğer yayınlar için tıklayın : Jazetel ile Sağlık 

Ceren

Ceren

Hemşirelik son sınıf öğrencisiyim. Birbirinden bağımsız ilgi alanlarına sahibim. Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Araştırdıklarım ışığında sizler için ilginç ve dikkat çekici yayınlar yazmaya çalışıyorum. İyi okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir