Plastic Memories Konusu ve Anime İncelemesi

Plastic Memories Anime Konu Ve Yorumu

Plastic Memories Konusu

Yakın gelecekte gerçekleşen hikayemiz de insanlarla birebir aynı özellikleri içeren SA şirketi tarafından üretilen “Giftia” isminde ki robotlar üretilmektedir. Giftialar birebir insanlara benzeseler de robot oldukları için son kullanma tarihleri, yani 9 yıllık bir ömürleri bulunmaktadır. 9 Yıl dolduktan sonra Giftialar işlemlerini yitirdikleri için şirket politikası gereği şirketin ” Terminal Hizmet Birimi” tarafından toplanır. Hafızası silinir ve rafa kaldırılırlar.

Asıl karakterimiz Tsukasa Mizugaki de Terminal Hizmet Birimine yeni atanır. Ve birlikte kullanma tarihi dolmuş Giftiaları topladığı partneri bir Giftia olan Isla ile yakınlaşır.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Anime İncelemesi

Eveeeett. Uzun, sürekli yeni sezonlarını beklediğimiz animelerden yorulmuştum. Biraz da tek seferde oturup izleyebileceğiniz bir anime seçmeye karar verdim. 2015 yapımı 13 bölüm tek sezonluk Plastic Memories animesi dram, bilim kurgu ve romantizm içeriyor.

Ben drama çok gelemiyorum, bu yüzden izlemek için kardeşimin ağır ısrarlarına maruz kaldım. Gerçekten gözlerimin dolduğu bölümleri oldu lakin cidden ana konusu olsun, konunun işleyişi olsun kaliteli bir anime. Üstelik favori animelerimden olan “SAO” nun yönetmenlerinden birinin de bu animenin yönetmen koltuğunda oturduğunu gördüm. Gerçekten izlemeye değeceğini düşünüyorum.

Plastic Memories

Konusunda da açıkladığım gibi animemiz yakın gelecekte üretilen giftia isminde ki robotlar hakkında. Giftiaları üreten şirket tarafından yaşam süreleri dolduğunda onları toplamak için kurulu olan belli birimler var. Bu birimlerin çalışma tarzı; gardian giftialar (animede verilen başka bi isimleri vardı sanırım, ama tam olarak hatırlayamadım şimdi bu tanım bana uygun geldiği için bunu kullanacağım.) ve gardian giftiaları gözlemlemek için görevlendirilen insandan oluşan iki kişilik takımların yaşam süresi dolan Giftiaları toplaması üzerine kurulu.

Normal şartlarda Giftiaları topladıkları sürece zor kullanmaları veya yumuşak dille ikna etmeleri çok önemli değil. Lakin bizim ana karakterimiz Tsukasa Mizugaki’nin girdiği birimin amacı, giftiaları toplarken sahiplerinin rızasını da kazanmak. Ve onlara en az acı verecek şekilde geri alım yapmaları.

Aslında temel konu olarak bilim kurgu gözükse de geri alım yaparken giftiaların hafızasının silinmesi, insanlar ile giftialar arasında ki bağ, ayrıldıklarında yaşadıkları duygular duygusal bi açıyla ele alınmış. Bence dram daha çok ağır basıyor. Komik, eğlenceli ve hafif aksiyon tarzında sahneleri de var gerçi ama izledikten sonra ağlayacağınızı öngörebilirim sanırım.

Karakter çizimine 10 üstünden 8 verirdim. Daha iyi olabilirdi özellikle Tsukasa Mizugaki beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Bunların dışında dediğim gibi gerçekten kaliteli ve mutlaka izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Sağlıcakla kalın!

Lulin

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Lulin

Merhaba. Ben Lulin. İlahiyat 1. Sınıf öğrencisiyim. Bir çok alana ilgim var ve farklı şeyleri severim bu yüzden belli bir hobi söyleyemeyeceğim ama en sevdiğim şeyler arasında yazmak var. Burada yazdığım kelimeler sizlerle buluştuğu için mutluyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir