Sıfır Noktasındaki Kadın – Neval El Saddavi ‘den Kitap Önerisi

Sıfır Noktasındaki Kadın

Selamlar, sanırım kitap yorumları girmeyeli hayli uzun zaman oldu. Zaten istediğim kadar okuma da yapamadım son zamanlarda. Bu tür ara vermeler kitap okuma alışkanlığımızı kesecek kadar baltalamıyor olsa da yine de eski enerjimizi toplamak için kendimizi heveslendirmeliyiz diye düşünüyorum.

Bunun için normalde okuduğum türler ve yazarlar dışında kitaplar seçip bir ay boyunca bunları okumaya ve değerlendirmeye karar verdim. İyi ki de yapmışım çünkü bu yeni tanıştığım kitapların çoğunu o kadar keyifle okudum ki!

İşte bu yorumu yazma motivasyonumu da bu kitapların birinden aldım. Bugün okurken çok etkilendiğim ve tüm arkadaşlarıma bitirir bitirmez anlattığım bir kitaptan, ‘ Sıfır Noktasındaki Kadın ’dan bahsedeceğim.

Sayfalarca betimlenmiş manzaralar, karmakarışık olaylar ya da birbirinden renkli karakterler barındıran bir roman değil fakat bir ömür sığdırmış yazar Neval El Saddavi.

Sade, herkes gibi yaşamak isteyen, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir kadının hikayesi anlatılıyor. Herkes gibi başlayan, dar ağacında biten gerçek bir hikaye.

Sıfır Noktasındaki Kadın Konusu

Sıfır Noktasındaki Kadın

Psikiyatrist olan yazarımız Kanatır Cezaevi’nde bir grup kadın mahkumun kişilik yapıları üzerine bir araştırma yürütmeye başlar. Sonra diğer mahkumlardan ziyade Firdevs adında mısırlı bir kadın mahkum dikkatini çeker. Firdevs 10 gün sonra idam edilecek, her ne kadar devlet başkanına affını yazmasını isteyenler, idam cezasını müebbet hapse çevirmesini isteyenler olduysa da Firdevs ölümü tercih etmiştir.

Yazar Neval El Saddavi bu kadınla görüşmek için her yolu denemiş fakat her seferinde reddedilmiştir. Diğer mahkumlardan çok farklıdır Firdevs. Yemeğini düzgün yemiyor, düzgün bir koğuş istemiyor, hatta koğuşunda tek bir eşya bile barındırmıyordur. Tam ümitler tükendi derken Firdevs görüşmeyi kabul eder.

Neval El Saddavi bunu öğrendiğinde çok mutlu olmuştur, Firdevs’i göreceği için. Ölümüne sadece 48 saatten daha az kalan bir kadını göreceği için…

Firdevs Mısırlı bir hayat kadınıdır. Her şeyi anlatmaya başlar. Çocukluğundan şu anda bulunduğu zindanlara düşmesine kadar olan her anı tek tek anlatır.

Okurken, gözlerinizdeki yaşlara ve sinirlerinize hakim olamayacağınızdan o kadar çok eminim ki. Herkese önerilmesi gereken bir kitap olarak rafa kaldırıyorum.

İyi günler.

-Özlem

Özleme ait diğer yayınlar için tıklayın.

Özlem

Özlem

Gazi'de İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisi, yedinci sanat dalına düşkün biri. Sinemanın gücüne inanır, zamanını anlamak ve anlatmak için harcar, arada yazar, çokça düşünür. Keşfetmeyi ve yolculuğu seven biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir