Bipolar Rahatsızlık : Bu 8 Yalana İnanmayı Bırakın

Müzisyen Demi Lovato, komedyen Russell Brand, haber sunucusu Jane Pauley ve oyuncu Catherine Zeta Jones gibi başarılı insanların ortak özelliği nedir? Milyonlarca kişi gibi bipolar rahatsızlık ile yaşamaktadırlar.

Bipolar Rahatsızlık

2012’ de bu teşhis bana ilk konulduğunda bu durum hakkında çok az şey biliyordum. Ailemde olduğunu dahi bilmiyordum. Ne olduğunu anlayana kadar araştırmalar yaptım, kitaplar okudum doktorlarımla konuştum ve kendimi eğittim.

Bipolar rahatsızlık hakkında daha fazla şey öğrenmemize rağmen, birçok doğru bilinen yanlışlar var.

Kendinizi kollayabileceğiniz ve yanlış anlaşılmalara son vermeniz için birkaç yanlış bilgi:

Bipolar Rahatsızlık Az Görünen Bir Rahatsızlıktır

  1. Yanlış Bilgi: Bipolar Rahatsızlık Az Görünen Bir Rahatsızlıktır

Sadece Amerika Birleşik Devletlerinde bipolar rahatsızlık 2 milyon yetişkini etkiliyor. 5 Amerikalıdan 1’nin mental rahatsızlığı var.

Bipolar Bozukluk Herkeste Olan Ruh Hali Değişimleri

  1. Yanlış Bilgi: Bipolar Bozukluk Herkeste Olan Ruh Hali Değişimleri

Gerçek: Durum dalgalanmalarından çok farklıdır. Bipolar rahatsızlığı olan kişiler, kendileri için tipik olmayan aşırı enerji, aktivite ve uyku değişiklikleri yaşarlar.

Bipolar Rahatsızlık 

Anonim kalmak isteyen bir ABD üniversitesindeki psikiyatri araştırma müdürü “sadece mutlu uyanman, günün ortasında huysuz olman ve sonra tekrar mutlu olman bipolar rahatsızlığın olduğu anlamına gelmez –ne kadar sık olursa olsun! Hızlı döngülü bipolar bozukluğun teşhisi bile, sadece birkaç saati değil, arka arkaya (hipo) manik semptomlar için birkaç gün gerektirir. Klinisyenler duygulardan çok belirti grupları ararlar. “

Bir Çeşit Bipolar Rahatsızlık Türü Vardır

  1. Yanlış Bilgi: Sadece Bir Çeşit Bipolar Rahatsızlık Türü Vardır

Gerçek: 4 Çeşit bipolar rahatsızlık vardır ve her birey farklı deneyimler yaşar.

Bipolar 1: Bir kişinin bir veya daha fazla depresif dönem ve bir veya daha fazla manik dönem geçirdiğinde, bazen halüsinasyonlar veya sanrılar gibi psikotik özelliklerle birlikte teşhis edilir.

Bipolar Rahatsızlık 

Bipolar 2: Ana özelliği olarak depresif dönemleri ve en az bir hipomanik dönemleri vardır. Hipomani daha az şiddetli bir mani türüdür. Bir kişi bipolar II bozukluk duygu durumla uyumlu ya da duygu durumla uyumsuz psikotik belirtiler yaşar.

Salınımlı Rahatsızlık (siklotimi): bir hipomanik dönem ve bir depresif dönem için ağır gereksinimlerini karşılamadan, çok sayıda hipomanik semptom döneminin yanı sıra en az iki yıl (çocuklarda ve ergenlerde 1 yıl) süren çok sayıda depresif semptom dönemiyle tanımlanır.

Aksi belirtilmedikçe bipolar bozukluk, belirli bir modeli izlemez.

Bipolar Rahatsızlık Diyet ve Egzersizle İyileştirilebilir

  1. Yanlış Bilgi: Bipolar Rahatsızlık Diyet ve Egzersizle İyileştirilebilir

Gerçek: Bipolar rahatsızlık hayat boyu olan bir rahatsızlıktır ve şuan da hiçbir yede tedavisi yoktur. Bununla birlikte, stresten kaçınarak, düzenli uyku, yemek yiyerek ve düzenli egzersizle, ilaç ve terapi ile iyi yönetilebilir.

Mani Üretkendirler

  1. YanIış Bilgi: Mani üretkendir. İyi bir ruh halindesin ve etrafta olmaktan zevk alıyorsun

Gerçek: Bazı durumlarda, manik bir kişi ilk başta kendini iyi hissedebilir. Ancak tedavi edilmezse işler zararlı ve hatta dehşet verici hale gelebilir. İmkanlarının ötesinde harcama yaparak büyük bir alışveriş çılgınlığına gidebilirler.

Bipolar Rahatsızlık 

Bazı insanlar aşırı derecede endişeli veya çok sinirli hale gelir. Küçük şeyler yüzünden üzülür ve sevdiklerine yapışır. Manik bir kişi düşüncelerinin ve eylemlerinin kontrolünü kaybedebilir. Ve hatta gerçeklikle bağını kaybedebilir.

Bipolar Rahatsızlığa Sahip Sanatçılar Tedavi olurlarsa Yaratıcılıklarını Kaybedebilirler

  1. Yanlış Bilgi: Bipolar Rahatsızlığa Sahip Sanatçılar Tedavi olurlarsa Yaratıcılıklarını Kaybedebilirler

Gerçek: Tedavi genellikle daha net düşünmenizi sağlar ve bu da muhtemelen işinizi geliştirir.

Pulitzer Ödülü adayı yazar Marya Hornbacher bunu ilk elden keşfetti:

“Bipolar rahatsızlık teşhisi konduğunda bir daha asla yazamayacağıma ikna olmuştum.” Ama öncesinde bir kitap yazdım şuanda yedincisindeyim.”

İşinin tedavi ile daha da iyi olduğunu keşfetti.

İkinci kitabım üzerinde çalışırken henüz bipolar rahatsızlık tedavisi görmemiştim. Ve hayatınızda gördüğünüz en kötü kitabın yaklaşık 3.000 sayfasını yazdım. Sonuç olarak yazmaya, yazmaya ve yazmaya devam ettiğim ve bir şekilde bitiremediğim o kitabı yazmanın ortasında teşhis konuldu ve tedavi oldum.

Ve kitabın kendisi -sonunda basılan kitap- yaklaşık 10 ay içinde yazdım. Bipolar bozukluğum için tedavi olduktan sonra, yaratıcılığımı etkili bir şekilde yönlendirebildim ve odaklanabildim.

Bir kez hallettiğinizde, kesinlikle yaşanabilir. Tedavi edilebilir. Onunla çalışabilirsiniz. Hayatınızı tanımlamasına gerek yok. ”

Deneyimlerini “Madness: A Bipolar Life” adlı kitabında anlatıyor. Ve şu anda iyileşmeye giden yolu hakkında bir devam kitabı üzerinde çalışıyor.

Bipolar Bozukluğu Olan Kişiler Her Zaman Depresiftir

  1. Yanlış Bilgi: Bipolar Rahatsızlığı Olan Kişiler Her Zaman ya Manik ya da Depresiftir

Gerçek: Bipolar bozukluğu olan kişiler, ötimia adı verilen uzun süre eşit, dengeli bir ruh hali yaşayabilir. Tersine, bazen hem mani hem de depresyon özelliklerini aynı anda içeren “karma dönem” olarak adlandırılan olay yaşayabilirler.

Bipolar Rahatsızlık İçin Olan Tüm İlaçlar Aynı

  1. Yanlış Bilgi: Bipolar Bozukluk İçin Olan Tüm İlaçlar Aynı

Gerçek: Sizin için işe yarayan ilacı bulmak biraz deneme yanılma olabilir.

“Bipolar bozukluğu tedavi etmek için çeşitli duygu durum düzenleyiciler / antipsikotik ilaçlar mevcuttur. Bir kişi için işe yarayan bir şey bir başkası için işe yaramayabilir. Biri denerse ve işe yaramazsa veya yan etkileri varsa, bunu ilaçlarını veren kişiye iletmeleri çok önemlidir. İlaçları veren kişi, doğru uyumu bulmak için hastayla bir ekip olarak çalışmak üzere orada olmalı ” diye  psikiyatri araştırma müdürü yazmıştır.

Sonuç olarak yazının sonuna geldik. Yazı çeviri bir yayın. Bu nedenle yazının orijinali için Healhline.com  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık içerikli daha fazla yayın için tıklayın.

-Morosophist

Morosophist

Morosophist

Merhaba, ben Morosophist. 19 yaşımdayım. Genel olarak dizi ve film yorumlarımla tanınıyorum. Bunun yanında ürün yorumlarım ve çevirilerim de blogta bulunmaktadır. İstek, öneri ve sorularınız için twitterdan bana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir