Buğday Ruşeymi Nedir, Ruşeymin Faydaları Nelerdir?

Bugünkü yayınımda sizlere çoğu kimse tarafından bilinmeyen bir üründen bahsedeceğim; Buğday ruşeymi. Bu ürün ne yazık ki ülkemizde çok bilinmiyor. Dolayısıyla da bu yazımda ki amacım sizlere Buğday Ruşeymi ‘nin ne olduğunu açıklayıp, faydalarından bahsetmek. Buğday Ruşeymi nedir , hadi Başlayalım!

Ruşeym buğday tanesinin içinde var olan ufak bir parçadır. Bu parçayı uzmanlar ‘Buğdayın Altın Kısmı‘ olarak nitelendirir. Bu kısım buğdayın embriyosudur, daha açık olmak gerekirse buğdayın önemli genetik bilgilerini taşıyan bir hafıza kartıdır. Daha daha açık olmak gerekirse de kısaca buğdayın en kıymetli, en faydalı ve en besleyici bölümüdür.

Ruşeym buğday dışında birçok tahılda bulunur. En kolay buğdaydan elde edildiği için en çok kullanılan Buğday Ruşeymi ‘dir. Ruşeym’in az çok ne olduğunu anlaşıldığına göre hadi şimdi de faydalarına bir göz atalım;

Buğday Ruşeymin Faydaları

Buğday Ruşeymi Nedir sorusuna cevap verdiğimize göre şimdi gelin hep beraber buğday ruşeymin faydaları ‘na yararlarına bir göz atalım :

 • Buğday Ruşeymi bir E vitamini kaynağıdır. 500 Kilo buğdaydan yalnızca yarım kilo çıkartılabilen Ruşeym, içerisinde ayrıca A, B1 ve B6 vitaminlerini de barındırır.
 • Kan şekerini dengeler. Kan şekerini dengelemesi, aniden acıkmalarınızın ve açlıktan bayılmalarınızın önüne geçer.
 • Bağışıklığı korur. Özellikle Korona ve diğer ağır griplerin cirit attığı şu dönemde tüketilmesinde fayda var.
 • İçerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde enerjik olmanızı sağlar. Birçok uzman, spor okul ve iş öncesinde Ruşeym tüketilmesini önerir.
 • Kalbi korur
 • Kansere karşı koruma sağlar
 • Kemik gelişimine katkıda bulunur.
 • Cilde iyi gelir, kırışıklıklar ile savaşır.
 • Düzenli tüketilmesi halinde saç dökülmelerini azaltır, tırnakları güçlendirir.

Buğday Ruşeymi Nasıl Tüketilir

Buğday ruşeymi nedir ve buğday ruşeymi yararları nelerdir gibi soruların cevaplarını aldık gelin şimdi de nasıl tüketildiğine bir göz atalım.

Ruşeymi yulaf gibi düşünüp, yulafı kullandığınız hemen hemen her yerde ruşeymi de kullanabilirsiniz.

Normalde bu yayınımda sizlere tarif vermeyecektim ama iş dönüp dolaşıp yine bir tarife çıktı. Vicdanım bu yazıyı tarifsiz bitirmeyi kaldıramadı. Hal böyle olunca da sizlere en pratik ve en lezzetli tarifleri vermek istedim, buyurun;

çilekli buğday ruşeymi

 • 1.Tarif :

Malzemeler yalnızca birkaç yemek kaşığı ruşeym , damak zevkinize uygun meyve parçacıkları, yoğurt ve bal. Yapmanız gerekense tüm bu malzemeleri birleştirip bir güzel yemek. Afiyet olsun. 

 • 2.Tarif :

Malzemeler; yoğurt, nane, ruşeym ve su . Bu kez yapmanız gereken; su hariç tüm malzemeleri iyice karıştırıp ardından ise yavaş yavaş su eklemeniz. Sonuç ruşeymli soğuk ayran çorbası. Bu Tarife bayılacaksınız.

Not: Taze nane kullanacaksanız eğer; önceden naneyi haşlamanız gerekli.

 • 3.Tarif :

Buğday Ruşeymi Nedir

Malzemeler; Süt, Ruşeym , Bal yada Pekmez . Malzemelerden az çok ne yapacağınızı anlamışsınızdır ama ben yine de anlatayım. Sütü, ruşeymi ve balı bir güzel karıştırıyorsunuz ve sonuç harika bir içecek! Afiyet olsun. 

Buğday Ruşeymi Zayıflatır mı

Buğday ruşeymi nedir ve faydaları nelerdir, nasıl tüketilir  sorularına cevap verdik şimdiki sorumuz : Buğday Ruşeymi zayıflatır mı ?

Evet, buğdayın en kıymetli ve en besleyici kısmı olan Ruşeym, kişiyi tok tutarak kilo almasının önüne geçiyor. Birçok diyetisyen bu ürünü öneriyor.

-Jaze

Sağlık konusunda diğer yazılarıma ulaşmak için buraya tıklayın.

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir