Georgia Tann – Çocuk Ticaretiyle Milyoner Olan Kadın

Georgia Tann isimli şahıs, 30 yılda 5.000’den fazla çocuk sattı.

Bazılarının zalimliği ve empati eksikliği asla insanları şaşırtmaktan geri kalmayacak, hep daha beter ve daha korkunç bir hale bürünecek. İşte modern tarihin en kötü şöhretli çocuk tacirlerinden biri olan Georgia Tann da bunlardan biri.

Georgia, 1924’ten 1950’ye kadar 5.000’den fazla çocuğu kaçırdı. Ve onları –çocuklara eziyet edecek veya hizmetçi olarak kullanacak olan- çeşitli insanlara sattı. Bu süre boyunca Georgia hep masum ve çocuklara âşıkmış gibi rol yaptı, şüpheli listesine alınacak en son kişilerdendi.

Peki, neden bir insan böyle bir şey yapar? Bunun cevabını bulabilmek için gençlik zamanlarına bir bakalım.

Georgia Tann Kimdir

katil Georgia Tann

Georgia Tann, 1891’de Philadelphia, Mississippi’de mütevazı ve sevgi dolu bir ailede dünyaya geldi. Ebeveynleri her zaman ona tüm sevgisini sundu ve iyi bir yaşama sahip olabilmesi için bütün imkânları sağladı. Bu nedenle kadının bu yaptıklarını açıklayacak hiçbir şey yoktu. Travmalar yaşadığını ve bunları unutamadığını söyleyeceğimi sanmıştınız, değil mi? Üzgünüm, kadın tabiri mümkünse el bebek gül bebek büyütüldü.

Georgia, babası gibi yargıç olmak istiyordu ama babası, bunu kızının zor bir kariyer hayatı geçirmesini istemediği için reddediyordu. Bunun sonucunda kadın, kötü şeylere maruz kalmış çocukların bakımı konusunda uzmanlaşan bir kariyer yolu izledi.

Georgia’nın Karanlık İşlere Girmesi

İlk işi bir çocuk merkezindeydi. Etrafta çocuklarına bakamayacak durumdaki fakir ailelerin var olduğunu fark etti. Böylece ebeveynleri çocuklarını satmaya ikna edecekti ve çocuk merkezine vereceklerdi. Georgia daha sonra çocukları karaborsada satacak ve merkezden kaçtıklarını bildirecekti.

Birkaç ay sonra yakalandı ve bulunduğu yerden kovuldu. Babasının yargıç bağlantılarını kullanarak Memphis’te yeni bir iş buldu. 1924’te “Tennessee Çocuk Evi Derneği” adlı bir bakım evinde yönetici sekreteri olarak işe başladı.

Tennessee Çocuk Evi Derneği, 1930.

Yeni işine girer girmez kirli işine tekrar başladı ama bu sefer daha dikkatliydi. Artık bir bakıcı evde çalıştığı için hiç şüphe çekmeden çocuk satmak onun için gayet kolaydı.

Çocuk Ticareti

1929’da bakıcı evinin müdürü oldu ve olup biten her şeyin kontrolünü eline aldı. Tabii ki de etik olmayan işlerle bütün sistemi bozdu. Aynı yıl Amerika’da büyük bir ekonomik çöküş yaşandı. Yani bu birçok insanın yoksulluk sınırının altına düşmesi anlamına geliyordu. Bu olay ebeveynleri 1 dolara çocuklarını satmaya itti…

Birçok ebeveynin çocuklarını satmasının nedeni –evlat edinme merkezleri işlerini yaparsa- daha iyi bir ailede daha iyi bir yaşam sunmaktı. Amerika’daki evlat edinme merkezlerinde tek yolsuzluk yapan kişi Georgia değildi. Özellikle karaborsada çocukların köle olarak kullanılmasına yüksek talep olduğu için birçok insan bunu para kazanma potansiyeli olarak görüyordu.

Bunun yanı sıra, amacı sadece çocuk sahibi olmak olan insanlar da vardı, ünlüler… 1947’de Georgia’dan Catchy ve Cindy ikizlerini satın alan ünlü aktris Joan Crawford da dâhil olmak üzere birçok ünlü Georgia’ya çocuklar karşılığında yüksek miktarlar ödedi.

Joan Crawford, evlatlık çocuklarıyla birlikte. (Soldan sağa; Christopher, Cindy, Cathy ve Christina

Zalim Georgia

Barbara Bisantz Raymond’un yazdığı Bebek Hırsızı: Georgia Tann’ın Anlatılmayan Hikâyesi adlı kitapta, Georgia’nın bazı çocukları bilerek doğrudan pedofillere sattığı yazıyor. Georgia o çocukların nasıl travmalar yaşayacağını asla umursamıyordu.

Bütün bunlara rağmen, bakıcı evine her zaman çok fazla çocuk gelmediğini tahmin edebilirsiniz. Bu yoğunluğun düşük olduğu zamanlarda Georgia, parasızlığına çare bulmak zorunda kalıyordu. Okullardan, ibadethanelerden hatta sokaklardan çocuk kaçırmanın kötü olduğunu düşünürsünüz, ama Georgia düşünülemez bir şey yaptı.

Georgia’nın bu işlerdeki tek kişi olmadığı zaten aşikâr. Sağlık görevlilerinden yargıçlara, avukatlara hatta sosyal hizmet görevlilerine kadar birçok insan bu işlerin içindeydi. Bazen sağlık görevlileri annelere, çocuk tamamen sağlıklı doğmasına rağmen ölü doğduğunu söylerlerdi. Çocukları hemen yeni bir isimle satıyorlardı ve böylece ebeveynlerinin gerçeğini bulma ihtimali imkânsız hale geliyordu.

Hâlâ kadının en fazla bu kadar kötü ve acımasız olabileceğini düşünüyorsanız, üzgünüm, yanılıyorsunuz. Georgia, kaçırılan çocukları, herkesin satın alabileceği bir Noel hediyesi olarak gazetelere ilan verdi. Tıpkı bir ev ya da araba ilanı gibi…

Georgia Tann
Georgia’nın gazeteye verdiği çocuk ilanı. (İlan başlığında ‘Senin Noel hediyen olmak istiyorlar!’ yazıyor.)

1924’ten 1950’ye kadar Georgia Tann çocuk satarak bir milyon doların üzerinde para kazandı. (Bugünkü enflasyon değerini düşünürsek 11 milyona denk geliyor.)

O kadar çok insanı yozlaştırdı ki neyin ne olduğunu tam olarak bilen bir ebeveyn bile onu suçlayamıyordu. Tek suçlamamız gereken kişi Georgia değil. Bu çocukların nereye kaybolduğunu, nereye gittiğini takip etmeyen, takip etmeyen herkesi suçlamalıyız.

Georgia’nın Yakalanması

Georgia o kadar çok para kazanıyordu ki avukat ve yargıçların çoğuna para yediriyordu. Ve isyan eden ebeveynlerin ona dokunamamasını sağlıyordu.

1949’da Tennesse valisi valisi Jim Nance McCord, avukat Robert L. Taylor ve yargıç Camille Kelley’den o bölgedeki çok sayıda şikâyet ve birçok adam kaçırma vakası sebebiyle Georgia Tann’ın davasının incelenmesi istendi. McCord’un bilmediği şey, Georgia’nın Camille’e de para yedirdiğiydi.

Yargıç Camille Kelley, Taylor’ın koruyucu eve gitmesini engellemeye çalışsa da, yine de gitti. Taylor, Georgia’nın kirli işlerini ve neden bu kadar uzun süre yakalanmadığını kapıdan girer girmez anladı. 1930’ların sonunda sonlarında ve 40’ların başında Georgia, özellikle Kaliforniya ve New York’ta olmak üzere Amerika’nın her yerinde çocukları satmaya başlamıştı.

Her Şeyin Sonu

Georgia Tann kimdir

Georgia, satılan çocukların kayıtlarını arşivlerden kaldırıp tüm kanıtları ortadan kaldırdığı için bu işlerde iyiydi. Tennesse’nin yeni valisi Taylor, 1950’de Gordon Browning’in yardımıyla Georgia’yı ömür boyu hapse atmak için gereken bütün kanıtları toplamayı başardı. Eylül 1950’de Georgia’yı halka açık bir konferansta suçladı. Ancak 12 Eylül 1950’de Georgia Tann -59 yaşında- kanserden dolayı canını teslim etti.

Georgia’yı yakalamak için gerekli kanıtı hiçbir zaman bulamadılar ama en azından ölüm onu durdurdu.

Amerika’nın her yerinde, çocuklar üzerinden yürütülen bu karanlık ve iğrenç işlerin durdurulması için soruşturmalar başladı.

Bugün bile çocuk kaçakçılığı, tıpkı Georgia Tann gibi sadece parayı umursayan ve ne olursa olsun masum ruhları kullanıp onlara acı çektiren, insan bile denilemeyecek korkunç varlıklar yüzünden büyük bir sorun. Tek dileğim bir gün hepsinin cezasını –bu dünyada olmasa bile- en ağır şekilde alması ve asla rahat uykular uyuyamamalarıdır.

Eğer bu tarz yazılar hoşunuza gidiyorsa Gerilim Köşemizi ziyaret etmelisiniz!

Çeviri: Sura

Metnin orijinaline ulaşmak için Medium sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir